2019 Yılının En Beğenilen Akıllı Telefonları

Cep telefonu üretimi gibi sonu gelemeyecek bir mecrada 2019 yılının en beğenilen akıllı telefonları hangileridir sorusunun yanıtı sayfalarca tutabilir.

Hayatımızın merkezi haline gelen internet ve internete en yaygın ulaşım aracı olan akıllı cep telefonu tavsiye edilmekten öte, artık kendilerini anlatan teknik raporlarla birlikte tanıtılıyorlar. Hedef kitle olan genç ve orta yaş grubunda olanların hiçbir sıkıntısı yok, oysa yaşı daha büyük olan kullanıcılar bu yoğun teknolojik özelliklerin karşısında çoğu zaman bunalıyor. Fakat ne kadar eleştirilirse eleştirilsin akıllı cep telefonu artık günümüz medeniyetinin özetidir. Cilalı taş devrinin simgesi olan basit taş baltalarda olduğu gibi, akıllı cep telefonları da bize 21. yüzyılın simgesini göstermektedir.

Cep telefonlarında en iyisi hangisi gibi soruların cevapları ise aslında kişisel tercihlere bağlıdır. Sadece iletişim amaçlı düşünülenler, mobil oyun konsolu arayanlar, fotoğraf çekmeyi isteyenler, tamamen şahsa özel bir sekreter arayanlar, hatta telefonu statü göstergesi sayıp en pahalısını tercih edenler bu soruya değişik markalar üzerinden yanıt veriyorlar. Fakat yapılan bir internet araması en iyi telefon markaları konusunda ortak bir listenin oluştuğunu da gösteriyor. En azından bazı tanınmış markalar, isteme nedeni ne olursa olsun, en beğenilen telefon listelerinde mutlaka yer alıyorlar.

Bu tercih listelerinde Güney Kore kaynaklı Samsung markası kesinlikle var. Hatta Samsung birkaç modeliyle birlikte “en iyi telefon” deyince akla gelen ilk marka. Son üç yılda büyük atılım gösteren Çin markası Huawei ve ABD’nin sektörde efsane haline gelen markası iPhone da değişik modelleriyle birlikte en iyiler içinde yer alıyor.

Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus

Yapılan ürün incelemeleri Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus için uzun tanıtımlar veriyor. İnsan gözü gibi kendini adapte eden kamera bu özelliklerin başında geliyor. Parlak ışık, ay ışığı gibi değişik ortamlarda harika fotoğraf çeken çift diyafram lens, karanlık ortam çekim modu, ultra ağır çekim, (0,2 saniyeye kadar çıkabilirsiniz), anında düzenleme ve kolay paylaşım, kilitli ekran, tek hamlede hareketi algılayarak doğru anda kaydedebilme özelliği, anında odaklama, sınırsız depolama alanı, müzik ekleme, GIF yaratma, emoji eklemesi ve canlı çeviri bu marka telefonların özellikleri arasında başta geliyor. Samsung en iyi telefon 2019 yılında hangisidir dendiğinde Galaxy serisi hemen hatırlanıyor.

Samsung Galaxy Katlanabilir Telefon

2019 yılında katlanabilir telefon olarak duyurulan ve adı bu yılın başında Galaxy Z ismiyle piyasaya verilen katlanabilir cam özellikli telefonlar ise Samsung’un en iddialı markası olabilir. Bu modelin Türkiye’deki satış fiyatı Şubat ayında 13.500 lira olarak açıklanmıştı. Fakat şirketin başındaki isim (Roh Taemoon) böyle cihazların pratikte faydası olabileceğine pek inanmadığını da ayrıca belirtiyor. Sonuçta bu model Galaxy Fold markasına benzer bir yapıya dönebilir. Serisi ne olursun Samsung en iyi cep telefonları ve teknolojik özelliklerini anlatan yazılarda mutlaka geçmektedir.

Samsung Galaxy Note 9

Güney Kore’nin dev teknoloji firmasının ünlü telefonları içine Samsung Galaxy Note 9 da katılabilir. 2019 yılında adından çokça söz ettiren model ana işlemci olarak 8 çekirdek ve artı Quad-core 2.7 Ghz Mongoose M3 CPU kullanıyor. Yonga setinde ise Samsung Exynos 9 serisi 9810 chipseti var. Farklı diyafram açıklıkları olan 12 MP çözünürlüğündeki iki kamera Samsung Galaxy Note 9’un güçlü performansına ekleniyor. (Cep telefonlarının fotoğraf çekme kalitesinin artmasıyla fotoğrafçılık sanatında bir gelişmenin görülüp görülmediği ayrı bir tartışma konusudur.)

Huawei Mate 20 Pro ve Huawei P20 Pro

Son virüs salgınıyla dünyada kızgınlık yaratan Çin akıllı cep telefonları piyasasında Huawei ile adını sürdürüyor. Huawei Mate 20 Pro 6.39 inç genişliğinde olan ekranı, 8 çekirdekli HiSilikon Kirin 980 chipsetiyle çalışıyor. Bütün bir gün çekim yapsanız bile 4200 mAh gücünde olan bataryası yetiyor. Normal kullanımlarda süre iki güne kadar çıkıyor. Üç kamera ise en dikkat çeken özellik. Telefonda geniş açılı 40MP’lik ana kameranın yanında, 20 MP ve 8 MP’lik iki kamera daha var. Huawei P20 Pro ise en iyi telefon markaları sıralaması içinde ilk beşe girebilen bir model. 6.1 inç OLED ekran, 6 GB RAM, 128 GB hafıza, 4000 mAH batarya gücü, 24 MP’lik ana kamera ve iki yedek kamera telefonun teknik özellikleri içinde hemen dikkat çekiyor. Huawei modelleri gayet ince yapılarıyla da göz dolduruyor.

iPhone XS Max ve iPhone XR

Fiyat açısından yüksek bulunsa bile performans açısından çok iyi bulunan ABD merkezli iPhone XS Max 6 çekirdekli ve Apple A 12 Bionic Chipset kullanıyor. Bu işlemci dünyada ilk kez bu modelde yer aldı ve işi bilenler onu şimdilik üretilmiş en iyi işlemci olarak kabul ediyorlar. Pek çok kişinin elinde bir iPhone görebilirsiniz. Kendine ait bir yazılım sistemi (İOS) bile olan iPhone akıllı cep telefonları dendiği zaman özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinde akla gelen tek isim oluyor. 13.500 lira olan fiyatını çok yüksek bulanlar için de hemen hemen aynı özelliklere sahip olan ama 8000 lira gibi bir fiyattan alınabilecek XR düşünülebilir. Akıllı cep telefonları denince 2018 yılından 2019 yılına kalan iPhone X de akla geliyor. iPhone X, iletişim teknolojilerinde bir başka dünya devi olan Apple’ın ilk telefonunun üzerinden on yıl geçtikten sonra piyasaya sürülmüştü, bir çeşit üretim kutlaması modeliydi. Tam ekrandı, pek çok kişi tam ekranı ilk kez görüyordu. Kablosuz şarj olma özelliği de yeniydi. Örneğin havaalanında kablosuz şarj setleriyle birlikte kullanılıyordu. iPhone X, Apple’ın 10. yıl özel telefonu olmayı hakkıyla yerine getirmişti.

Türkiye’nin Akıllı Cep Telefonları

Ülkemizin en iyi telefon markaları dendiği zamansa ilgili listelerde General Mobil imzasını taşıyan GM5 Plus ve Casper VIA V10 ilk iki sırayı paylaşıyor. Bu markalar yabancı olmalarına rağmen Türk şirketlerle yaptıkları ortaklık anlaşmaları sayesinde ülkemizde üretim yapabiliyorlar. Yani yarı yerli denebilirler. Reeder P10 ve Teknosa PreO P2’de aynı grupta yer alıyor. Vestel Venüs V3 5570 model cep telefonu ise 2016 yılında yerli cep telefonu olarak üretilmişti. Vestel 2019 yılında V serisinden V7 modelini de kullanıcıların beğenisine sundu ve bu ürün en popüler yerli telefon sıfatını tek başına hak ediyor.

Vestel Venüs Serisinden V7

Geçen yılın Mart ayında Barcelona’da düzenlenen bir kongrede tanıtımı yapılan Venüs 7 yapay zeka destekli arka kamerası ve 10 farklı çekim modu ile kendinden söz ettirmişti. Bu modlar şehir, gece, yemek, gün batımı, gökyüzü, porte, kumsal, bitki çekimi, doğa ve fon ışığı olarak sıralanmıştı. En iyi telefon özellikleri içinde sayılan hususlara yapımsal anlamda sahip olan Venüs 7 yerli telefon olarak da çok sevilecekti, renkleri de inci siyahı ve gece mavisiydi ama çıkış fiyatı 1700 liraydı. Yerli marka için çok fazla sözü hemen söylenmeye başlandı. Şu anda büyük alışveriş sitelerinde telefonun fiyatının 1000 lira ile 1200 lira arası fiyatlarda olduğu görülmektedir.