Adım Adım Bilgisayarınızı Temizleme Kılavuzu

Şubat ayının ikinci pazartesi günü bilgisayarınızdaki Ulusal Temizlik Günü‘dür ve eğer bizler kadar siz de bilgisayarınıza güveniyorsanız, bunun kaynağı temizliktir. Bilgisayarınızı temizlemek yalnızca cihazınızı sağlıklı tutmakla kalmaz, bilgilerinizin de güvende olmasını sağlar. Bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınıza bir süredir itina göstermediyseniz, aşağıda hazırlamış olduğumuz kılavuzu takip edin.


Bilgisayarınızı Dahili Olarak Temizleme 

Başlangıç olarak bilgisayarınızı içten dışa doğru temizlemeye başlayın. Masaüstünüze çekidüzen vermek ve gezinmeyi kolaylaştırmak, dağınıklığı önlemek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Eski Dosyaları Sil

Bilgisayarınızın hafızası ne kadar büyük olursa, sabit sürücünüze kaydettiğiniz dosya sayısı da bir o kadar artar. Artık gerek duymadığınız dosyaları silerek ve yaptığınız dosyaları arşivleyerek masaüstünüzü temizleyin. Bu konuda size yardımcı olacak programlar olsa da verilerinizin kaybolmamasını sağlamanın en iyi yolu dosyalarınızı el ile taramaktır.

Klasörleri Düzenle

Bilgisayarınızda tutmaya karar verdiğiniz dosyaları yeniden adlandırın ve masaüstünüzde hızlıca bulmak için klasörler oluşturun. Bu klasörleri fotoğraf ve belgeler gibi farklı kategorilere ayırabilir veya tarihe göre düzenleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun olan organizasyon stilini seçin, böylece ihtiyaç duyduğunuzda dosyalarınızı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.


Fazla Programları Kaldırma

 Bilgisayarınızda sakladığınız eski dosyalar gibi, büyük olasılıkla artık kullanımda olmayan program ve uygulamalara da sahip olabilirsiniz. Bu programları kaldırın ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak için sabit diskinizden silin. İhtiyacınız olan program ya da uygulamalardan birini yanlışlıkla silerseniz, daha sonra tekrar indirebilirsiniz.


Bilgisayarını yedekle 

Fazla dosyaları ve programları sildikten sonra, düzenli olarak yapmadıysanız, bilgisayarınızı yedekleme fırsatını değerlendirin. Fotoğraflar, videolar ve belgeler gibi kişisel verilerin kaybedilmesi yıkıcı olabilir ve bazı durumlarda geri döndürülemeyebilir. Sabit sürücünüz başarısız olduğunda bu bilgileri kaybetmemek için, bilgisayarınızdaki dosyaları yedekleyin. Verilerinizi yedeklemenin birçok yolu vardır, bu nedenle araştırmanızın sizin için en uygun çözümü bulmasını sağlayın.

Bilgisayarınızı Harici Olarak Temizleme

Artık bilgisayarınızda daha fazla depolama alanı bulunduğundan, dışarıdaki tozu ve kiri temizleme zamanı geldi. Bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin, aygıtı güvenli bir şekilde sterilize etmek için bu ipuçlarını kullanın.

Ekranı Sil

Bilgisayarınızı kapatıp fişten çıkardıktan sonra, bilgisayar ekranını kuru bir bezle silin. Lekeler temizlenmezse, profesyonel kalitede bir temizleyici veya biraz su kullanmayı deneyin. Ekranınıza zarar verebilecek ev temizlik ürünlerini asla kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Mouse sterilizasyonu

 Bir dokunmatik yüzey de, harici bir Mouse da  kullanıyor olsanız yüzeyde birikmiş binlerce mikrop vardır. Temizliğe başlamak için ilk önce harici bir mousedan pilleri çıkarın. Ardından, Mouse  veya dokunmatik yüzeyinizi tamamen sterilize etmek için yüzde 60 su ve yüzde 40 izopropil ovma alkolünün karışımı ile silin.

Kırıntıları Klavyeden Çıkarma

Çoğumuz birçok görev üstleniyoruz, bilgisayar başındayken yemek yiyor ve tuşların arasında kırıntı bırakıyoruz. Onlardan kurtulmanın en iyi yolu, bir kutu basınçlı hava kullanmaktır. Klavyenin tamamındaki kırıntıları yok ettikten sonra tuşları sterilize etmek için önceden referans verilen su ve izopropil ovma alkolü karışımını kullanın. Ardından bir bez ile klavyenin üzerini silin ve  tuşlar arasındaki boşluklara ulaşmak için kulak temizleme çubuğundan yardım alın.

Bilgisayarınızı temizlerken, çözemediğiniz bir sorun olabilir. Sorunu teşhis etmek ve ücretsiz onarım desteği için yerel CPR uzmanlarına danışın! Teknisyenlerimiz bilgisayarınızın çok kısa sürede yeni gibi temiz olmasını ve çalışmasını sağlar!