Akıllı Telefon Fotoğrafçılığı için Uzman Rehberi

Yüksek kaliteli fotoğraflar için profesyonel bir kameraya ihtiyaç duyulan günler geride kaldı. Sürekli gelişen akıllı telefon kameralarıyla, güzel fotoğraflar çekmek daha kolay hale geldi.

Hepimiz iPhone XS fotoğraf makinesine sahip olacak kadar şanslı olmayabiliriz, ancak hangi telefona sahip olursanız olun akıllı telefon fotoğrafçılığınızı geliştirmenin en iyi yollarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Akıllı Telefon Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

İster Instagram akışınızı canlandırmak ister şirketinizin markasını pazarlamak için olsun, akıllı telefonunuzdan profesyonel görünümlü fotoğraflar elde etmenize yardımcı olacak birçok ipucu ve püf noktası var.

En iyi arkadaşın aydınlatma

Aydınlatma ile nasıl çalışılacağını bilmek oldukça önemlidir. Akıllı telefonlar en iyi fotoğrafları doğal ışıkta çeker; çünkü flaş sık sık nesneleri soldurur ve renklerin değişmesine neden olur. Gün boyunca çekim yapıyorsanız, doğrudan güneş ışığındaki nesnelere odaklanmaktan kaçınmalısınız. Gölgeli alanlar ve bulutlu günlerde en iyi dış mekan fotoğrafları çekilir. Aydınlatma lehinize olmayabilir, böyle bir durumda açıları denemelisiniz. Fotoğraflarınızda farklı açılar deneyerek, gölgelerin ve vurguların düştüğü yeri de değiştirebilirsiniz.

Basit çekimler yapın!

En dikkat çekici ve unutulmaz fotoğraflardan bazıları en karmaşık olanı değildir. Negatif alan kullanarak ve tek bir özneye odaklanarak fotoğrafınızı göz zevkine hitap ettirebilirsiniz. “Negatif alan”, bir fotoğrafın özne ile arasındaki ve etrafındaki alandır. Bir görüntüdeki negatif boşluk, öznenin öne çıkmasına olanak tanır ve daha profesyonel bir fotoğraf elde edilmesini sağlar.

Portre Modu ile Yakınlaşma

Portre modu normal bir akıllı telefon sahibinin profesyonel bir fotoğrafçı gibi hissetmesini sağlayabilir. Bu özellik iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XS, Google Piksel ve Samsung Galaxy S9 gibi çift kameralı telefonlarda bulunmaktadır. Odağınızın ne olmasını istiyorsanız, sadece o bölgeye tıklayabilirsiniz. Bu işlem öznenize derinlik katacaktır, odağın sadece özneniz olmasını sağlayacaktır.

Yakınlaştır-ma!

Bir özneden uzaktayken, daha iyi bir görüntü için yakınlaştırmak cazip gelebilir. Ancak, ne pahasına olursa olsun bundan kaçınmalısınız. Yakınlaştırmak, görüntüyü bozar, pürüzlü ve piksellerden ibaret görünmesine neden olur. Özneye daha fazla yaklaşamıyorsanız, kaliteyi düşürmekten kaçınmak için fotoğrafı bulunduğunuz yerden çekin ve daha sonra kırpın.


Aksesuar kullanın

Çeşitli lensleri kullanarak fotoğraf çekimlerinizi daha yaratıcı kılabilirsiniz. Üst düzey kameralarda kullanabileceğiniz lenslere benzer şekilde, fotoğraflarınıza yeni bir görünüm kazandırmak için akıllı telefonunuz için harici lensleri takabilirsiniz. Fotoğrafçılığınızı yeni bir seviyeye çıkarabilecek balık gözü, geniş açı ve makro lensler dahil olmak üzere çok çeşitli objektifler bulunmaktadır.

Mükemmellik için düzenleyin

Mutluluk duyduğunuz bir görüntüyü yakaladığınızda, fotoğrafınızı gerçekten hayata geçirmek için bir kaç dikkat çekici fotoğraf düzenleme uygulaması vardır (doğru kullanıldığında)! VSCO ve Afterlight gibi filtreler eklemek ve fotoğraflarınızın çeşitli bileşenlerini düzenlemek için harika uygulamalar mevcut. Örneğin bir yemek fotoğrafı düzenliyorsanız yemek türlerini vurgulamak için filtreler kullanan bir uygulama olan Foodie’i deneyin. Filtreleri deneyerek ve düzenleyerek, akıllı telefonunuzdaki fotoğrafa son rötuşları yapabilirsiniz. 

Kendinizi akıllı telefon fotoğrafçılığında denemeye hazır mısınız? CPR teknisyenleri, akıllı telefonunuzdaki kameranın en iyi durumda olmasını sağlayabilir! Tüm cihazlar için hızlı ve uygun fiyatlı onarımlar da sunmaktayız. Size en yakın CPR mağazasını bulun!