Andorid Telefonum Dokunmatik Kendi Kendine Basıyor

Dokunmatik ekran sorunları en can sıkıcı sorunlar arasında yer alır. Kullanıcılar Android dokunmatik kendi kendine basıyor sorunu nedeniyle telefonu kullanamaz hale gelebilirler. Ancak artık endişelenmenize gerek yok, kendi kendine basma sorununu çözmek için size birçok seçenek sunuyoruz.

Neden Dokunmatik Ekran Kendi Kendine Basıyor?

Kendi kendine basma, ekranın siz dokunmasanız bile kendi kendine uygulamalara girmesi veya tıklamalara karşı tamamen duyarsız kalması durumudur. Telefon kendi kendine basıyor sorunu cihazdan cihaza farklılık gösterse de bazı cihazlarda daha yaygın görülen bir sorundur.

Örneğin, Moto G4 Plus ve bazı eski OnePlus modellerinde kendi kendine basma sorunu olduğu bildirilmiştir. Bazı iPhone ve Windows cihazları da aynı sorunu yaşamaktadır. Eğer siz de dokunmatik ekran kendi kendine çalışıyor diyorsanız, muhtemelen yazılımla ilgili bir sorun değildir.

Daha ciddi durumlarda, ekranla ve ekranın telefon kasasına yerleştirilme şekliyle ilgili bir donanım sorunudur. Eğer mühendisseniz ve elektronik cihazları parçalarına ayırmayı seviyorsanız (ve gerekli araçlarınız varsa), çoğu insanın söylediği üzere ekranın veri konektörleriyle olan bağlantısını keserek çözüme ulaşabilirsiniz.

Diğer durumlarda ekran koruyucunun altında biriken toz ve kir, dokunmatik ekran kendi kendine hareket ediyor demenize neden olabilir. Soruna yol açan tek bir neden veya tek bir çözüm olmamakla birlikte, cihaz garanti kapsamı dışındaysa bazı denemeler yapabilirsiniz.

Bazı cihazlarda ekran testi uygulaması kullanmak ekrandaki ölü alanların belirlenmesine yardımcı olabilir.

Telefonumun Dokunmatiği Kendi Kendine Basıyor ve Ölü Bölgeler Var, Ne Yapmalıyım?

Ölü piksellerden oluşan alanlar ile dokunmatik telefon kendi kendine basıyor sorunları farklıdır. Kendi kendine basma için en basit ve en kolay çözümle başlayalım.

Eğer şanslıysanız, sorununuz ekran koruyucunun arkasına yapışan kir parçasından kaynaklanacaktır. Bu aşamada ekran koruyucuyu çıkarıp, ekranı temizledikten sonra tekrar takarak sorunu çözebilirsiniz. Ancak daha ciddi bir kendi kendine basma sorunu varsa seçenekleriniz bu kadar kolay olmayabilir.

Cihazı İade Edin

Sorunun en ideal çözümü, cihazı üreticiye iade ederek garanti kapsamında değişim sağlamaktır. Garanti süresince birçok şirket arızalı cihazı tamir etmek yerine yeni bir cihaz verirken, bazıları da ekranı değiştirerek soruna çözüm bulmaya çalışırlar.

Basit bir seçenek olmasına rağmen, bir mağazaya gidip yeni bir telefon için elinizdekini teslim etmediğiniz sürece en hızlı yöntem değildir. Dokunmatik telefonum kendi kendine tuşlara basıyor diyorsanız telefonu tamir ettirmek bir çözüm olabilir. Eğer cihazınız garanti kapsamı dışındaysa onarım için ödeme yapmanız gerekecek ve cihaz değişimi bir seçenek olmayacaktır.