Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Android telefona format atmak için birçok nedeniniz olabilir. Telefonunuzda yer alan uygulamalar nedeniyle telefonunuz yavaşlamış olabilir. Son güncellemeyi indirdikten sonra telefonun işlevselliğinde de sorun yaşıyor olabilirsiniz. Belki de sadece eski telefonunuz satmak istediğiniz için sıfırlamak istiyorsunuz (eski bir cihazı satarken her zaman bunu yapmalısınız). Telefon ayarları veya kurtarma moduyla Android telefona format atma hakkında bilgi alın.

Ayarlar menüsünü kullanarak telefona nasıl reset atılır?

Telefona format nasıl atılır sorusuna cevap vermeden önce fabrika ayarlarına dönmenin telefondaki tüm verileri sileceğini belirtmek istiyoruz. Kişileri, resimleri, videoları, belgeleri ve diğer şeyleri bulut gibi bir yerlere yedeklemediyseniz ilk olarak bu yedekleme işlemini yapmalısınız. Verilerinizi fabrika ayarına döndürmeden önce nereye yedekleyeceğinizi biliyor musunuz? İlk olarak bunu nasıl yapacağınızı gösteren kılavuzumuzu okuyun.

Farklı Android cihazları düşünüldüğünde bu kılavuz için Pixel 3a ve Samsung Galaxy A51 kullanacağız. Pixel, Nokia, Xiaomi, Motorola ve OnePlus gibi “stok” kullanıcı ara yüzünü kullanan Android One cihazlarla neredeyse aynı.

Galaxy A51 ise Samsung One UI ara yüzünü kullanıyor ve farklı ayarları görmek için dünyanın en büyük Android üreticisi şirket ürünlerine dair genel bakış sunuyor. Seçimlere açıkladığımıza göre Samsung telefonlara format atma konusunda bilgi vermeye başlayalım.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmenin en kolay yolu ayarlar menüsü kullanmaktır. Fabrika ayarları seçeneğinin yeri kullandığınız telefona göre değişebilir. Ancak, Yedekle ve Sıfırla menüsünü bulduktan sonra işler daha kolay olacaktır.

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Pixel/Android One telefon fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?

Ana ekrandaki veya uygulamalar ekranındaki Ayarlar ikonuna dokunun.

 1. Ayarlar menüsünün en alt bölümüne kaydırın.
 2. Sistem ayarına dokunun.
 3. Sıfırla seçeneğine basın.
 4. Tüm Verileri Sil (fabrika ayarlarına dön) seçeneğine tıklayın.
 5. Ayarlar menüsünün en alt bölümüne kaydırın.
 6. Telefonu Sıfırla butonuna basın.
 7. Cihazın PIN kodunu girin ve Devam seçeneğine basın.
 8. Her Şeyi Sil seçeneğine basın.
 9. Cihazınız yeninden başlatacak ve yeni bir telefon gibi ilk kurulumun yapılmasını isteyecektir.

Adım adım Samsung telefona format atmak

 1. Ana ekrandaki veya uygulamalar ekranındaki Ayarlar ikonuna dokunun.
 2. Ayarlar menüsünün en alt bölümüne kaydırın.
 3. Genel yönetim sekmesine tıklayın.
 4. Sıfırla seçeneğine basın.
 5. Fabrika verilerine sıfırla seçeneğine basın.
 6. Sayfanın en alt bölümüne kaydırın.
 7. Mavi Sıfırla butonuna basın.
 8. Cihazın PIN kodunu girin ve Sonraki seçeneğine basın.
 9. Hepsini Sil seçeneğine basın.

Telefonunuz yeniden başlayacak ve verilerinizi geri yüklemeden önce kurulum aşamalarını tamamlayacaksınız.

Kurtar modunu kullanarak telefonu nasıl fabrika ayarlarına döndürürsünüz?

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?Eğer telefonunuz güncelleme kaynaklı sorun yaşıyorsa veya cihazın açılmasını engelleyen bir sorun varsa kurtarma moduyla telefonu formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sesi artırma butonu ve güç butonuna aynı anda basarak kurtarma moduna girebilirsiniz.

Birazdan da göreceğimiz üzere bu süreç kullandığınız cihaza göre farklılık gösterebilir. Kurtarma seçeneğiyle sıfırlamadan önce Fabrika Sıfırlama Koruması adı verilen bir güvenlik modu hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Google birkaç sene önce Fabrika Sıfırlama Koruması (FRP) adında bir özellik sundu. Mevcut durumda bu özellik Lollipop ve üstü sürümleri kullanan tüm telefonlarda standart olarak geliyor. Temelde FRP bir kişinin kayıp veya çalınan telefonunuzda fabrika ayarlarına döndürme yapamamasını ve kurtarma moduyla yeninden başlatamamasını sağlıyor. Bu mod için telefon formatlama işleminden sonra cihazla eşleşen Google hesabına giriş yapmanız gerekiyor. Eğer başarısız olursanız kurulum aşamasına geçemezsiniz.

Karşılaştığımız durumlar düşünüldüğünde FRP cihazınız kurtarma moduyla başlatıldığında devreye giriyor ve ayarlar bölümünden sıfırlama yapınca devreye girmiyor. Bu özellik ve bu özelliğin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu konuyla ilgili bir makale okuyabilirsiniz.

Eğer cihazınızı satmak istiyorsanız ve fabrika ayarlarına döndürmeyi düşünüyorsanız biraz önce anlattığımız gibi ayarlar sayfasından sıfırlama yapabilirsiniz. Cihazınızı başlatamıyorsanız ve verilerinizi sıfırlamak istiyorsanız, kurtarma modu faydalı olabilir. Riskleri anladığınıza göre kurtartma moduyla telefonu sıfırlama sürecini öğrenebilirsiniz.

Pixel/Android One telefonlara kurutma modu ile nasıl format atılır?

 1. Telefonunuz açıksa kapatın.
 2. Güç tuşuna ve Ses Kısma tuşuna basılı tutun. Normal başlatma yerine güç düğmesini işaret eden “Başlat” seçeneğini göreceksiniz. Aşağıya inmek için Ses tuşlarını ve seçim yapmak için Güç tuşunu kullanın.
 3. Kurtarma modunu seçene kadar Ses kısma tuşuna basın.
 4. Kurtarma modunu başlatmak için Güç tuşuna basın.
 5. Telefonunuz yeninden yüklenirken Android robotu ile “Komut yok” yazısını gören bir ekranla karşılaşacaksınız. Kurtarma modunu yüklemek için güç tuşuna ve ses yükseltme tuşuna aynı anda basın ve basılı tutun.
 6. Ses tuşlarını kullanarak menüde hareket edin ve Verileri Sil/Fabrika Ayarları seçeneğine tıklayın.
 7. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 8. Sıfırlamak için Evet seçeneğini seçin ve yoklayın.
 9. Sıfırlama tamamlandığında aynı kurtarma menüsüne geri geleceksiniz. Sistemi Şimdi Yeniden Başlat seçeneğini seçmek için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz açılacak ve fabrika ayarlarına dönecektir. Telefonunuz yeniden başlayacak ve verilerinizi geri yüklemeden önce kurulum aşamalarını tamamlayacaksınız.

Android Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Samsung Telefonlara Nasıl Format Atılır

Samsung format atma kurutma modu ile nasıl yapılır?

 1. Telefonunuz açıksa kapatın.
 2. Güç tuşuna ve Ses Yükseltme tuşuna aynı anda basılı tutun. “Sistem güncellemesini yüklüyor” ekranıyla birlikte Samsung logosunu göreceksiniz.
 3. Birkaç saniye sonra ekranda “Komut yok” mesajı çıkacaktır. Bu ekranda 10-15 saniye beklediğinizde cihaz kurtarma moduna girecektir.
 4. Menüde hareket etmek için Ses tuşlarını ve seçim yapmak için Güç tuşunu kullanın.
 5. Verileri Sil/Fabrika Ayarlarına Dön seçeneğini seçin.
 6. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 7. Sıfırlamak için Evet seçeneğini seçin ve yoklayın.
 8. Sıfırlama tamamlandığında aynı kurtarma menüsüne geri geleceksiniz. Sistemi Şimdi Yeniden Başlat seçeneğini seçmek için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz açılacak ve Samsung reset atma işlemi tamamlanacaktır. Telefonunuzu açtığınızda yeni bir telefon gibi ilk kurulum adımlarını tamamlayacaksınız. Kurulum tamamlandıktan sonra yedeklendiğiniz yerdeki verileri geri yükleyebilirsiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi telefonu kurtarma moduyla sıfırlıyorsanız, Google hesabını cihazdan kaldırmadıysanız Fabrika Ayarları Koruma özelliği devreye girecektir. Bu nedenle eğer cihazı satacaksanız kurtarma moduyla cihazı sıfırlamadan önce Google hesabınızı ve kilitli ekran güvenliğini kaldırdığınızdan emin olun.