Android Telefonumdan Ses Gelmiyor

Eller serbest modunda konuşurken telefon hoparlörden ses gelmiyor arızasıyla mı karşılaştınız? Eğer telefonun hoparlöründen ses gelmiyor ise ses sorununu çözmek için birçok arıza giderme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Android Cihazınızdaki Hoparlör Sorunu Nasıl Çözülür?

Sorunun nedenini anlamak için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Hoparlörü açın. Görüşme sırasında telefonun diğer ucunda kimseyi duyamıyorsanız, hoparlörün etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkinleştirilmişse hoparlör ikonu yeşil yanacaktır. Değilse, etkinleştirmek için hoparlör ikonuna tıklayın. Telefondan ses gelmiyor sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.

2. Gelen arama sesini açın. Hoparlör açıksa bile, ses seviyesi çok düşük olabilir. Telefonunuzdaki ses açma düğmesine basın. Bu düğme genellikle telefonun sol tarafında yer alır. Ses seviyesi göstergesini görmek için bu düğmeye basın. Sesi yükseltmek için düğmeye basın veya görüştüğünüz kişinin sesini duyana kadar ses açma sürgüsünü sağa kaydırın.

3. Uygulama ses ayarlarını kontrol edin. Facebook gibi bazı uygulamalar ana cihaz sesinden bağımsız olarak uygulamayı sessize alma seçeneği sunar. Eğer belirli bir uygulamadan ses gelmiyorsa uygulama ses ayarlarını kontrol edin. Uygulamanın sesini kapatmış veya kısmış olabilirsiniz. Bu nedenle de telefon medya sesi çıkmıyor olabilir.

4. Medya sesini kontrol edin. Hala ses gelmiyorsa, medya sesinin açık olup olmadığına bakın.

  • Ayarlar bölümüne gidin.
  • Ses ve Titreşim bölümüne tıklayın.
  • Ses bölümüne tıklayın.
  • Sesi arttırmak için Medya sürgüsünü sağa hareket ettirin.

5. Rahatsız Etme modunun etkin olmadığından emin olun. Sesin gelmemesinin nedeni bu faydalı özellik olabilir. Bu ayarı devre dışı bırakmak için Ayarlar bölümüne gidin ve Rahatsız Etme seçeneğini kapatın.

6. Kulaklıkların takılı olmadığından emin olun. Birçok Android telefon, kulaklık takılı olduğunda dış sesi otomatik olarak kapatır. Bu nedenle telefonda videodan ses gelmiyor olabilir. Kulaklıkları tam olarak çıkarmadıysanız sorunun nedeni bu olabilir.

7. Telefonu kılıfından çıkarın. Telefon kılıfları sesi engelleyebilir. Android cihazı kılıftan çıkardıktan sonra sesi tekrar test edin. Seste iyileşme olup olmadığını hemen fark edeceksiniz.

8. Cihazı yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi, sesin gelmesini engelleyen yazılım sorunlarını ortadan kaldırır. Ekranda seçenekleri görene kadar güç düğmesine basılı tutun. Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın. Telefonda videodan ses gelmiyor ise bu yöntem size çözüm sunabilir.

9. Cihazı kapatıp tekrar açın. Yeniden başlatma işe yaramazsa, cihazı kapatıp açmanızı gerektiren farklı teknik sorunları olabilir. Güç düğmesine basılı tutun ve Kapat seçeneğine tıklayın. Telefon tekrar açılınca sesi bir uygulama ile test edin.

10. Bataryayı yeniden takın. Tüm telefonların çıkarılabilir bataryası olmayabilir. Ancak sizin telefonunuzun bataryası çıkarılabiliyorsa, bataryayı çıkarıp takarak verilerinizi silmeden telefonu yeniden başlatın. Detaylar için telefon üreticisinin kullanım kılavuzuna veya internet sitesine bakın.

11. Hoparlörü temizleyin. Hoparlörden ses gelmiyor demenizin nedeni kirden dolayı tıkanmış hoparlör olabilir. Bu nedenle temizlik yapmak sesin tekrar gelmesini sağlayabilir. Hoparlörü temizlemeden önce telefonu kapatın ve bataryayı çıkarın. Basınçlı hava spreyi kullanın ve spreyi hoparlöre püskürtün. Bu işlemden sonra kir ve toz çıktığını görebilirsiniz. Telefon kasasını açmadan da bu işlemi uygulayabilirsiniz ancak yardım için kullanım kılavuzuna veya CPR Teknik Servis’e başvurabilirsiniz. Akıllı telefon donanımına hakim değilseniz veya cihazınızın garantisi devam ediyorsa hoparlörü temizlemeye çalışmayın.

12. Tüm ayarları sıfırlayın. Telefonunuzu tamire vermeden önce telefonu varsayılan ayarlarına döndürün. Bu işlemle birlikte hoparlörü engelleyen uygulama veya yazılım ayarları ortadan kalkacaktır. Böylece telefonun sesi çıkmıyor sorununu çözebilirsiniz.

13. Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, daha ayrıntılı bilgi için CPR Teknik Servis mağazalarına telefonunuzu getirebilirsiniz veya kurye ile telefonunuzu bize ulaştırabilirsiniz.