Batarya Kalibrasyon Kodu

Batarya kalibrasyon kodu denildiğinde bir şey anlamamış olabilirsiniz. Ancak cihazınızın batarya kalibrasyonu nedir, neden önemlidir gibi sorulara cevap vererek bu işlemi bilmenizin önemini kavrayabilirsiniz. 

Akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda mümkün olan bu işlemin yapılabilmesi için cihazın modelini ve markasını bilmeniz gerekir. Her işlem bataryanın daha iyi bir performans göstermesi için yapılır ve genelde cep telefonları söz konusu olduğunda önemlidir. Genelde şu işlemler yapılarak cihazın bataryasının kalibre edilmesi sağlanır:

  • Cihaz kapanana kadar şarjı bitir
  • Kapalı cihazı açıp yeniden kapanmasını bekleyin
  • Cihazı açın ve açılmıyorsa şarj cihazınızı takın
  • %100 oranında dolana kadar cihazın şarj edilmesini sağlayın. 

Genelde android cihazlar için tercih edilen batarya kalibrasyonu yeni nesil cihazlarda ise sadece şarjın tam olarak bitirilmesi sonrası tam şarj edilmesiyle sağlanabilir. 

Android Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu

Android telefonlarda batarya kalibrasyon kodu *#0228# yıldız kare sıfır iki yirmi sekiz kare. (yazı ile yazan doğru)  uss kodu ile yapılabilecek işlemlerden biridir. Ancak bazı modellerde yüklü olan romdan kaynaklanan gecikmeler söz konusu olabilir. Bu durumda ek yazılımlar ekleyerek bataryanın kalibre edilmesini sağlayabilirsiniz. 

IOS Telefonlarda Batarya Kalibrasyonu

IOS cihazlarda genelde Ayarlar kısmındaki Pil Sağlığı bölümü dikkate alınır. Buradan gereken ayarlamaları yapabilirsiniz. IOS 15 sürümlerine eklenen batarya kalibrasyonu işlemiyle cihazın maksimum verimle şarj edilmesi mümkün olabiliyor. Böylece sorunsuz bir kullanımla batarya ömrü uzatılabiliyor. Pil ömrü yetersiz olan cihazların pillerinin Apple yetkili servisleri tarafından ücretsiz olarak değiştirilmesi de bu bu sürümden sonra mümkün olabilecek. 

Yeni Nesil Cihazlarda Batarya Kalibrasyonu

Yeni nesil cihazlarda batarya kalibrasyonu için cihazın pilini tamamen bitirdikten sonra şarj etmeniz yeterli olacaktır. Ancak bu işlemi  sıklıkla yapmamanız gerekmektedir. Sıkça yaparsanız cihazınız zarar görebilir. Bu yüzden batarya sorun yasamanıza neden olabilir. 

Yeni nesil hızlı şarj cihazları cihazın bataryası için çok da uygun değildir. Yavaş şarj daha uzun ve verimli bir cihaz kullanımı sağlayacaktır. Son dönemde tercih edilen yeni nesil cihazların kullanılmasıyla cihazın batarya performansının planlanması son derece önemlidir. Bu yüzden cihazın tam kapasitede şarj olması oldukça önemlidir. 

 

Soru - Cevap

Yeni alınan bir cihazın bataryası ortalama 3 yıldan sonra sıkıntı yaratmaya başlar. Bu durumda batarya değişimi yaparak cihazın performasını eski seviyeye çıkarmak mümkün olabilir. Ancak her zaman du işe yaramayabilir. Çünkü piyasadaki çok sayıda ürün orijinal olarak satılan yan sanayi ürünlerdir ve cihazın performansı olumsuz etkilenir.  
Batarya kalibrasyon kodu, cihazın pil alma kapasitesinin arttırılmasını sağlar. Bunun için pilin tamamen boşaltılıp yeniden yüklenmesi gerekir. Eskiden ilk alınan cihazlardaki 14 saat şarjda bırakın tavsiyeleri bu yüzdendir. Cihazların özellikleri arttıkça kullanım sınırları da azalmakta ve batarya daha kısa sürede bitmektedir. Bu durumda yapılması gereken işlem yılda bir iki kere bu işlemin gerçekleşmesidir?  
Batarya değişimi cihazın orijinal bataryasıya yapıldığında herhangi bir sorun yaşanmaz. Ancak ilk aldığınız günkü gibi bir performans beklememeniz de oldukça önemlidir. Çünkü cihazdaki sorunlar kesin olarak düzelmeyebilir.  
Batarya hemen bitiyorsa, şarj ettiğiniz cihazınızın dolması çok uzun sürüyorsa bu durumda yapılması gereken işlem cihazın yenilenmesi olacaktır. Cihazı ne kadar sık kullanırsanız performansı o kadar çabuk düşer ve satın aldığınız cihazın özelliklerine göre kullanım ömrü biter.