Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin 6 Kolay Yol

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin 6 Kolay Yol

Bilgisayarın devamlı olarak donma yaşaması ve yavaş çalışması sıkıntı yaratıyorsa kısa zamanda Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay yol bulunmaktadır. İlk olarak sistem özelliklerini kontrol etmek ve ortalama bir sisteme sahipseniz bu alternatifleri uygulamak gerekmektedir. Bu yöntemler uygulandıktan sonra gözle görülür. Olumlu bir değişim mutlaka fark edilmektedir. Eğer masaüstü arka planı kullanılıyorsa sadece siyah bir görüntü tercih edilmelidir. Arka plan resimleri yüksek çözünürlük bulunuyorsa bilgisayar yavaşlayabilmektedir. Virüs programı kurulmalı ve düzenli olarak bilgisayarın virüs taraması yapılmalıdır. Windows güncellemeleri devamlı olarak kontrol edilmeli ve yüklenmelidir. Güç ayarları kısmından güç tasarrufu seçilmeli ve aynı bilgisayarın şarj aletinin ömrünü uzatmaktadır.

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin 6 Kolay Yol

PC Hızlandırma Alternatifleri

Temizleme programları kurularak kayıt defterini ve girdilerini temizlemeniz gerekmektedir. Masaüstü her zaman temiz olmalı ve eğer çok fazla dosya bulunuyorsa hepsi tek bir klasörde toplanmalıdır. Masaüstü mail bildirimi kurulduysa eğer gelen mailler zamanla bilgisayarı yavaşlatabilmektedir. O nedenle mutlaka PC hızlandırma alternatifleri değerlendirilerek kısa zamanda hızlandırma işlemleri gerçekleştirilmelidir. Mail kutuları boşaltıldıktan sonra mail nedeniyle yavaşlama işlemleri gerçekleşmemektedir. Çalıştır ekranına msconfig yazarak bulunan programların tikini kaldırmak gerekmektedir. İnternet geçmişi düzenli olarak silinmeli uzun süreli kullanımda sürekli sabit diskinde geçmiş ön belleğe alınmaktadır. Başlata tıklanarak butona gelerek disk birleştirme yazılmalı ve açılan ekranda disk birleştirilmelidir. Bu işlem uzun süre devam edebilir.

Yavaşlama Belirtileri

Her bilgisayar aradan zaman geçtiği takdirde Yavaşlama belirtileri gösterebilmektedir. Bu tür yavaşlama sorunlarını önlemek adına mutlaka bilgisayarı temizlemek gerekmektedir. Normalde ışık hızında açılan programlar artık daha yavaş açılmaya başlar daha önce 5 dakika süren  görevleri tamamlamak ise 10 dakika sürer. Bilgisayar hızlandırmanın her zaman en pratik hali bulunmaktadır. Hiçbir şey bilgisayarın hızını işlemciye alan bir program kadar olumsuz etkilememektedir. Bilgisayar aslında kilitli durumda olsa dahi denenen ve kullanılan diğer yazılım son derece yavaş çalışabilir. İşlemcinin bütün enerjisini alan bu program karşısında yapılacak olan şeyler ise iş bitene kadar beklemek ya da işleme devam etmeyi önlemek en büyük alternatiftir.

Virüs Programı

Bilgisayarınıza virüs programı Kurarak sorunsuz ve sıkıntısız olarak çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı bir çalışma gerçekleştirilmek isteniyorsa mutlaka bilgisayarlara virüs taramaları düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda Virüs Programı ücretsiz olarak kullanılabildiği gibi ücretsiz olarak kurumları da gerçekleştirilebilmektedir.

Güç Ayarları

Diz üstü bilgisayar kullanılıyorsa mutlaka Güç ayarları kısmından güç tasarrufu seçilmelidir. Bu işlem aynı zamanda şarj aletinin ömrünü uzatmaktadır. C ya da D kullanılan disk temizlenmeli ve en az %25 boş alan bırakılması gerekmektedir. Disk gereksiz olarak şişmesinden dolayı bilgisayar yavaş çalışmaktadır.

Daha Hızlı Bilgisayar

CClenar programı kurulumu yapılarak kayıt defteri girdilerinin mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Masa üstü ya da çok daha fazla dosya bulunuyorsa Daha hızlı bilgisayar için bütün dosyaları tek bir dosya içerisinde toplanması sağlanmalıdır. Aynı zamanda çalıştır ekranına msconfig yazılarak istenmeyen programların tiki kaldırılmalıdır.

İnternet Geçmişi

İnternet geçmişi düzenli olarak silindiğinde de bilgisayar hızlanmaktadır. Ayrıca İnternet geçmişi uzun süreli olarak kalması halinde sabit diskte geçmiş ön belleğe alınmaktadır. Bu durumda da güvenlik sorunları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Başlat butonuna gelinerek disk birleştirme yazılmalıdır. Açılan ekranda diski birleştirmek uzun  sürebilmektedir. Virüs programları bilgisayarı yavaşlatabilmektedir. Bunun için bilgisayara yük olmayan hafif programlar tercih edilerek en iyi uygulamalar tercih edilmelidir. Isınmayı engellemek adına mutlaka fan soğutucu temin edilmelidir. Tüm bunları önlemek içinde yine aynı şekilde temiz masada kullanılması gerekmektedir.