Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

2020’nin En İyi Antivirüs Programları

Cihazınızı en iyi antivirüs yazılım paketleriyle koruyun.

Dünyada yaşanan olaylar düşünüldüğünde en iyi anti virüs programları ile bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı korumanız bir zorunluluktur. On yıl önceye göre interneti saran siber suçluları yok etmeye hala yakın değiliz. Bu yüzden bilgisayar, telefon ve diğer teknolojik cihazları virüs koruması olmadan bırakmak son derece risklidir.

Siber suçlar her geçen yıl önemli derecede artış gösterir. Bu da teknolojik cihazlarınız için ücretli veya ücretsiz virüs temizleme programı kullanmanız gerektiğine işaret eder.

Norton, McAfee ve AVG gibi isimleri duymuş olabilirsiniz. Peki bunlar gerçekten de en iyileri mi? Neyse ki siber güvenlik alanındaki popüler isimlerin hem ücretli hem de ücretsiz en güncel antivirüs paketlerini test ettik. Uzmanlarımız onlarca antivirüs ve güvenlik çözümünü değerlendirdi. Bu nedenle önerilerimize güvenebilir ve cihazlarınızı korumak için en iyi çözümü bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

EN İYİ ANTİ VİRÜS 2020: İLK 5

 1. Bitdefender
 2. Norton
 3. Kaspersky
 4. Trend Mikro
 5. Webroot

En iyi virüs programı için detaylı analizi okuyun.

Zararlı yazılım ve virüs üreticiler her zaman bilgisayarınıza ve internet bağlantısı olan cihazlarınıza (mobil telefon ve tablet gibi) erişmek için yeni yöntemler bulur. Neyse ki online yazılım güvenliği şirketleri de sürekli olarak kimlik dolandırıcılığı, fidye yazılım, diğer virüs ve zararlı yazılım türlerine karşı güvenli yazılım paketleri geliştirirler.

Mevcut durumdaki en iyi anti virüs programı Bitdefender Antivirus Plus Paketi, bu yazılımı mükemmel güvenlik özellikleriyle birleştirir. Aynı zamanda kullanımı da çok kolaydır. Daha da iyisi ödediğiniz para karşılığında iyi bir hizmet sunar. Aşağıda bu antivirüs hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Norton AntiVirus ve Webroot SecureAnywhere ile listenin ilk üç sırasında yer alırlar.

Eğer en güncel siber tehditler karşısında tam koruma istiyorsanız, o zaman en güçlü programa yatırım yapmak en iyi çözüm olacaktır. Şirketinizin bilgisayarlarını korumak istiyorsanız sizin için en iyi işletme antivirüs planlarını da ele aldık. Bu durum çok harcama yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Kılavuzumuz size en uygun fiyatlı en iyi yazılımları da sunacak. Eğer en iyi ücretsiz antivirüsler arasından seçim yapmak istiyorsanız en iyi seçenekleri sizler için sıraladık.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Bitdefender Antivirus

Birçok özellikle sağlam koruma sağlar.

İşletim sistemi: Windows ve Mac seçenekleri | Maksimum korunan cihaz sayısı: 10 | Öne çıkan özelliği: Safepay bankacılık koruması, gizlilik araçları, internet koruması, VPN

Listemizin 1 numaralı antivirüs yazılımı birçok özelliğe sahip ve ücretsiz virüs temizleme programları kadar karşılanabilir.

Eğer bağımsız test laboratuvarlarının sıralamaları sizi ikna ediyorsa Bitdefender en üst sırada yer alacaktır. Bunun iyi bir nedeni var. Bitdefender’ın temel antivirüs motoru mükemmel. Aynı zamanda testler sonucunda üst kalite sunduğunu fark ettik. Üst kalite koruma da antivirüs korumasının temelini oluşturur.

Dikkat edilen tek faktör bu olmasa da Bitdefender’ın diğer güçlü özellikleri de bu faktöre katkıda bulunur. Asıl fiyatı, satın alacağınız özellik sayısına göre değişse de Bitdefender Antivirus Plus 2020 giriş paketi bile yüksek fiyata sahiptir.

Giriş paketinde tehlikeli linklere karşı koruma sağlayan internet koruma modülü, Safepay online bankacılık koruması, şifre yöneticisi ve güvenlik güncellemelerini kaçırıp kaçırmadığınızı hatırlatan tarama özelliği bulunur.

Eksi yanlarına gelince, Bitdefender rakip ürünlere göre daha fazla sistem kaynağı kullanır.

Daha fazla özellik istiyorsanız Bitdefender İnternet Güvenliği 2020 paketi bunu sağlar. Paket güvenlik duvarı, spam filtresi, çocukları internette güvenli tutmak için ebeveyn kontrolü ve anti-webcam ele geçirme özelliğiyle güvenlik önlemlerini arttırır.

Bitdefender Total Güvenlik 2020 ise bilgisayara bakım araçları sunan en üst pakettir. Paket tüm cihaz türlerinde kullanılabildiği için Android ve iOS donanımının yanı sıra Mac ve Windows üzerinde de kullanılabilir.

Bu nedenle Total Güvenlik, değer sunumu açısından en üstün seçenektir. Ancak bütçeniz kısıtlıysa Bitdefender Antivirus Plus 2020 ihtiyacınız olan her şeyi sunacaktır.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Norton AntiVirus

Sizi yavaşlatmayan koruma

İşletim sistemi: Windows ve Mac | Maksimum korunan cihaz sayısı: 1 | Öne çıkan özelliği: Akıllı güvenlik duvarı, bilgisayar bakım özelliği, online depolama sağlayan yedekleme aracı

Daha önceden AntiVirus Basic olarak bilinen Norton AntiVirus Plus 2019 yılında birkaç özellikle yeniden piyasaya çıktı. Üst kalite virüs koruması sağlarken kaynak kullanımı açısından da yüksek performans sergiler. Aslında PassMark tarafından yakın zamanda yapılan sıralamaya göre Norton, rakip güvenlik çözümleriyle karşılaştırıldığında bilgisayarın performansı üzerinde en az etkiye sahiptir.

Özellikleri arasında üst kalite tarama koruması, akıllı güvenlik duvarı, bilgisayar bakım birimleri (bilgisayarın başlatma süresini kısaltacak Başlatma Yöneticisi dahil) ve 2GB online depolaması olan yedekleme aracı var.

Kullanımı kolay bir uygulama olsa da Norton, uzmanlar için de güzel dokunuşlar sunar. Virüs taraması sırasında yapılandırma kontrolüne izin verir ve bilgisayardaki farklı dosyaların itibarını değerlendiren araçlar önerir.

Eksi yönlerine gelirsek, arayüzü daha iyi olabilirdi. Aynı zamanda Norton virüs programı yazılım testinde bazı rakipleri kadar iyi performans sergilememiştir. Bazı özel tehditleri engellese de test sırasında birkaç dosyanın kaybolmasına neden olmuştur.

Symantec’in yeni marka ismi olan NortonLifeLock da AntiVirus Plus paketine göre daha iyi güvenlik özellikleri sunar.

Norton 360 Standart tam entegre VPN, derin web izleme (ABD kullanıcıları için), daha fazla yedekleme alanı (10GB), Android ve iOS için mobil uygulama gibi ekstra özelliklere sahip. Birden fazla cihazı korumak istiyorsanız, beş cihaza izin veren ve ebeveyn kontrolüne de sahip Norton 360 Deluxe paketine ihtiyacınız var. Burada ödediğiniz para karşılığında çok fazla koruma alırsınız. Aynı zamanda 360 Standart üyeliğini güncellemek de iyi bir fikir olabilir.

Son olarak Norton 360 LifeLock Select paketi, en üst paket olarak ABD’de yukarıdaki tüm özelliklere ek olarak kimlik koruması da sağlar.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Kaspersky Anti-Virus

Üst derece koruma sağlayan paket

İşletim sistemi: Sadece Windows | Maksimum korunan cihaz sayısı: 5 | Öne çıkan özelliği: Yapılandırılabilir virüs taraması, öz kontrol savunması, kripto madencilik enfeksiyonu önleme

Kaspersky Anti-Virus, itibarlı güvenlik programı sağlayıcısının giriş seviye paketidir. Beş Windows bilgisayara kadar koruma sağlamanın yanı sıra temel güvenlik özelliklerine odaklanır. Listede yer alan diğer ürünlere göre çok fazla özelliği olmasa da Kaspersky yaptığının en iyisini yapar.

Aynı zamanda akıllı öz koruma rutinleri, hızlı ve yapılandırılabilir virüs taraması ve harika genel virüs koruması sağlar. Yeni ve keşfedilmemiş tehditlerle baş etme yeteneği son derece etkileyici. Kaspersky’nin zararlı yazılım karşıtı kapasiteleri en iyiler arasında yer alır.

Zayıf noktaları ise az sayıda özelliğinin olması ve Kaspersky Anti-Virüs paketini güçsüz kılan düzenlemeler. Örneğin sadece Internet Explorer tarayıcısını kapsayan Tarayıcı Yapılandırma Sihirbazı gibi bazı arıza giderme sihirbazları sınırlı özelliğe sahip.

Kaspersky İnternet Güvenliği’nin sunduğu sorguları aksatmayan akıllı güvenlik duvarı ve online finansal işlemleri güvende tutan güvenli tarayıcı içeren daha yüksek paketleri alabilirsiniz. Buradaki en büyük fayda sadece Windows bilgisayarları değil Mac bilgisayarları ve mobil cihazları da kapsaması.

Kaspersky Total Güvenlik, şirketin amiral gemisi ürünü. Bu ürün şifre yönetim, ebeveyn kontrolü ve otomatik yerel yedeklere ek olarak geniş bir kapsam da sunar. Bunlar kullanışlı ekstra özelliklerdir. İnternet Güvenlik paketiyle aynı fiyatta olan Total Güvenlik paketine çok daha fazla ödeme yapmadığınızı düşünürsek kesinlikle almaya değer bir pakettir.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Trend Micro Antivirus

Başarılı bir ateşle ve unut antivirüs çözümü

İşletim sistemi: Sadece Windows | Maksimum korunan cihaz sayısı: 1 | Öne çıkan özelliği: Fidye yazılımı izleme, Pay Guard banka koruması, yüksek kaliteli URL engelleme

Trend Micro Antivirus+ Güvenlik paketi, kullanıcı dostu ara yüzü ve programın özelliklerini tanımlayan basit jargonuyla basit ama etkili koruma sağlar.

Antivirüs temizleme motoru oldukça kalitelidir. Ne kadar kaliteli olduğu konusunda fikir ayrılıkları olsa da Trend Micro genellikle bağımsız test laboratuvarlarından yüksek puan alır. Gerçek zamanlı davranış izleme dışında güçlü korumaya ve Dosya Kalkanı adı verilen fidye yazılım karşıtı sisteme de sahiptir.

Geçmişte Trend Micro’nun ana zafiyetini kaynak tüketmesi olarak gözlemlemiştik. Ancak bu sorun ortadan kalkmış. Antivirüs+ Güvenlik paketinin son sürümünün bilgisayar performansı üzerinde ortalama bir etkisi olduğunu gördük.

Bir sonraki aşamada yer alan Trend Micro İnternet Güvenliği ürünü sosyal ağ koruması gibi ek özellikler sunar. Ancak birçok kişi için, Mac, mobil cihazlar (10 cihaza kadar) ve Windows için koruma, şifre yönetimi ve güvenli dosya kasası sunan amiral gemisi Trend Mikro Maksimum Güvenlik programı paketine adım atmaya değer.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Çekici, hafif antivirüs seçeneği

İşletim sistemi: Windows ve Mac | Maksimum korunan cihaz sayısı: 3 | Öne çıkan özelliği: Her zaman açık güvenlik, kimlik koruma, gerçek zamanlı kimlik hırsızlığı koruması, güvenlik duvarı izleme

Tüm antivirüs araçları “hafif” olduğunu iddia etse de Webroot SecureAnywhere AntiVirus paketi gerçekten de hafif. Kurulumu saniyeler alır ve hard diskte 15MB yer kaplar. Ayrıca uygulamanın hafıza ayak izi de virüs tanımlarının bulutta depolaması nedeniyle çok küçüktür.

Bu özellik ele alındığında Webroot virüs koruma programları arasında etkileyici olarak sayılabilir. SecureAnywhere AntiVirus, büyük test laboratuvarlarının sıralamalarında yer almasa da sağlam bir zararlı yazılım koruması sunar. Hızlı virüs taraması, akıllı “güvenlik duvarı” izleme sistemi, gerçek zamanlı kimlik hırsızlığı karşıtı önlemleri, kimlik hırsızlığı koruması gibi özelliklere de sahiptir.

Webroot’un diğer ürünleri arasında yer alan SecureAnywhere İnternet Güvenliği Plus ürünü Windows, Mac ve mobil cihazlar için koruma sağlamanın yanı sıra şifre yönetimi (LastPass ile) ve beş cihaza kadar koruma sağlar.

En üst ürün olan İnternet Güvenliği Tam paketi ise otomatik yedekleme aracı (25GB bulut depolama kapasitesi) ve ek online gizlilik özellikleri sunar.

SecureAnywhere AntiVirus size ihtiyacınız olan her şeyi verse de İnternet Güvenliği Plus paketi seçebileceğiniz en üst paket. Dikkate değer diğer bir konu da Webroot’un 70 gün içinde 100% paranızı iade etme garantisi.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Avast Antivirus

Birçok özelliğe sahip güvenlik paketi

İşletim sistemi: Windows, Mac, Android, iOS | Maksimum korunan cihaz sayısı: 10 | Öne çıkan özelliği: Fidye yazılım kalkanı, gerçek sitelerde DNS çalma önleme, kablosuz ağ denetimi

Avast’ın Premium Güvenlik paketi, şirketin ünlü en iyi ücretsiz virüs programı ürününe daha fazla özellik ekler. Bunlar arasında etkili fidye yazılım kalkanı, kapsamlı kimlik hırsızlığına karşı koruma, şifre yöneticisi, dosya parçalayıcı ve ağdaki zafiyetlere bakan kablosuz ağ denetimi yer alır. Kitleleri tatmin eden bir seçenek olduğu kesin.

Premium Güvenlik aynı zamanda kurulum sürecinde bile yapılandırılabilir. Antivirüs kapasiteleri bağımsız test laboratuvarlarından karışık değerlendirmeler alsa da yeterince iyi olduklarını kanıtladılar.

Farkında olmanız gereken bir sorun var. Avast ile sisteminizde yavaşlama olabilir.

Diğer bir çözüm olan Avast Ultimate ise Premium Güvenlik ile Avast’ın SecureLine VPN ve ekstra özelliklerini bir arada sunar. VPN istiyorsanız Ultimate paketini düşünmeniz faydalı olabilir.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Sophos Home

Birden fazla cihaz koruması için harika seçim

İşletim sistemi: Windows ve Mac | Maksimum korunan cihaz sayısı: 10 | Öne çıkan özelliği: Merkezi yönetim konsolu, yapay zekadan güç alan tehdit tespiti, gelişmiş fidye yazılım koruması

Sophos Home Premium, 10 cihaza kadar (Windows ve Mac bilgisayarlar) koruma sağlar. Yeni başlayanları düşünen bir tasarıma sahiptir. Bu kötü bir şey olmasa da uzmanlar arayüzü çok basit bulabilir, az sayıda ve düşük seviyede özelleştirme nedeniyle hayal kırıklığı yaşayabilir.

UI da bazı yönlerden hantal kalır. Ancak web yönetimi konsolu, kontrolü eline almak ve teknolojiden anlamayan aile üyelerinin cihazlarını yönetmek için harika olabilir.

Sophos yetenekli antivirüs koruması sağlar ve kendi fidye yazılımı testlerinden geçmeyi başarır. 10 cihaz sınırı olan koruma için Sophos Home Premium birden fazla bilgisayarda koruma isteyenler için harika bir ürün sunabilir.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. ESET Antivirus

Daha deneyimli kullanıcılar için uzman seviyesinde antivirüs

İşletim sistemi: Sadece Windows | Maksimum korunan cihaz sayısı: 5 | Öne çıkan özelliği: Fidye yazılım kalkanı, UEFI tarayıcı, Faydalanma Engelleyici, buluttan güç alan tarama

ESET Antivirus ve özellikle de NOD32 planı birçok özelliğe sahip olmasa da virüs koruma planı yapılandırılabilir. Yeni başlayanlar karmaşık bulsa da uzmanlar mevcut kontrolleri çok sevecek.

Dahası programın detaylı ve hafif sistem ayak izi de başka bir artı yön. Aynı zamanda en iyi buluşsal tespit özelliklerine ve kaliteli URL filtrelemeye sahip.

Ancak bazı bağımsız test laboratuvarlarının ESET’in koruması konusunda endişe veren raporlar yayınladığını, bazılarının ise daha pozitif sonuçlar sunduğunu unutmamak önemli.

ESET aynı zamanda ESET İnternet Güvenliği ve Akıllı Güvenlik Premium olmak üzere üst seviye paketlere de sahip. Bu paketlerde birçok özellik olsa da bazı özellikler yeterince güçlü değil. Denge açısından bakılınca NOD32 Anti virüs planı birçok özellik içerir.

Ücretsiz en iyi virüs programı hangisi?

Premium hizmete para vermek spam filtresi, ebeveyn kontrolü, sistem taraması ve gelişmiş güvenlik duvarı gibi daha fazla özelliğe erişmek anlamına gelir. Bu da ekstra güvenlik isteyen güç kullanıcıları ve sistemlerinin sorunsuz çalışmasını isteyen kullanıcılar için uygundur.

Aynı zamanda açılır pencerelerin ve tam versiyona geçen yazıların çıkmaması anlamına da gelir. Yukarıda da gördüğünüz üzere paket fiyatları çok yüksek değil.

Aslında bu günlerde en iyi koruma kalitesini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Neredeyse tüm büyük satıcılar bedava antivirüs programları sunar. Böylece geliştiriciler veri toplayabilecekleri daha fazla bilgisayara erişir. Bu verileri kullanarak da bilgilerini ve güvenlik platformlarını geliştirirler. Bu yüzden korumayı ücretsiz sunmak onlar için sorun değil.

Windows güvenlik açısından çok yol katetti. Ancak yine de Windows 10’un dahili çözümü olan Windows Defender, sisteminizi temiz tutmanız için güvenmeniz gereken son ücretsiz anti virüs programı.

Ücretsiz bir antivirüs programı kullanmak istiyorsanız aşağıda en iyi ücretsiz anti virüs temizleme programları listesine bakabilirsiniz. Bu programların özelliklerini ve eksikliklerini belirterek ihtiyaçlarınız için en ideal olan programı seçmenize yardımcı oluyoruz.

2020 En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları:

 1. Bitdefender Antivirus Ücretsiz Versiyon
 2. Avira Ücretsiz Antivirüs
 3. Kaspersky Ücretsiz
 4. Avast Ücretsiz Antivirüs
 5. Sophos Home

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Bitdefender Antivirus Ücretsiz Versiyon

2020 en iyi ücretsiz antivirüs tarayıcısı

İşletim sistemi: Windows, Mac, Android | Özellikler: Kimlik hırsızlığa karşı koruma, Davranış analizi, Otomatik tarama

Tam sürümün antivirüs bölümünden meydana gelen Bitdefender Antivirus Ücretsiz Versiyon, sektör ortalamasından daha hızlı olan temiz, hafif, iyi yapılandırılmış tarama mekanizmasına sahip. Rakipsiz virüs tanımları ise Bitdefender’ı ücretsiz antivirüsler listesinin başına yerleştirir.

Ücretsiz versiyonunun otomatik pilotta çalışması ise iki yanı keskin bir bıçak. Virüs yönetimi kolaylaşırken yönetim kullanıcının elinden alınır. Otomatik yönetime güvenmeniz yönünde oyumuzu kullansak da Panda Antivirüs’ün kendisini virüs olarak görüp Windows sistemlerini kapadığına dair olaylar yaşandı.

AV-TEST, sıfır-gün tehditlerini ele alma konusunda bazı kusurlar yakaladı. Ayrıca Bitdefender Antivirus Plus paketini uygun aylık ücretlerle alabilirsiniz. Online banka koruması, entegre şifre yöneticisi, kalıcı dosya parçalama ve ücretsiz 7/24 online destek gibi birçok özelliği çok az bir ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Avira Ücretsiz Antivirus

Birçok ekstra özellik ve yapılandırabilme

İşletim sistemi: Windows, Mac, Android, iOS | Özellikler: Virüs tespiti, Kimlik hırsızlığına karşı koruma, Dahili VPN, Sistem optimizasyon araçları

Avira Windows için ücretsiz antivirüs paketi, AV-TEST’in katı test programında test edilen tehditlerin %99,7’sini tespit etme başarısına sahip. Program genel olarak diğer güvenlik programları ile karşılaştırıldığında donanıma çok yük bindirmez.

Temiz ve kullanıcı dostu arayüzüne ek olarak yanlış pozitif verme oranı da düşük. Ücretsiz güvenlik paketinin fidye yazılım ve kimlik hırsızlığına karşı koruma, 500MB/ay VPN ve farklı hızlandırma sözleri de bu seçeneği makul kılar. Elde edebileceğiniz en iyi virüs programı.

Bir şeyi değiştirebilecek olsak sürekli olarak yükseltme talebini değiştirirdik. Ücretsiz ürünlerde arada bir çıkan açılır pencere ve reklamlar kabul edilebilir olsa da Avira sınırı biraz aşar. Comodo’nun aşırı istekli arayüzü gibi eziyetli olmasa da bilgisayarı her açtığınızda Avira’yı görebilirsiniz.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Kaspersky Virüs Temizleme Programı Ücretsiz

Kullanması çok kolay

İşletim sistemi: Windows | Özellikler: Gerçek zamanlı tarama, Kimlik hırsızlığına karşı koruma, E-posta tarama, Casus yazılım koruması

Kaspersky’nin Windows 10 virüs programı güvenlik yazılımının ücretli versiyonu en iyi virüs önleme çözümlerinin üst sırasında yer alır. AV-TEST de programa tam not verir.

Bekleyeceğiniz üzere Kaspersky’nin ücretsiz versiyonu, ücretli olan tam programın küçültülmüş hali. Ücretsiz versiyonu gizlilik koruması ve güvenli ödeme kutusu gibi özelliklerden kurtularak bilgisayarınızı ücretsiz olarak korumaya odaklanır. Sonuç olarak kullanması inanılmaz kolay ve virüslere karşı koruma görevini etkili bir şekilde gerçekleştiren bir yazılım çıkar.

Gerçek dünya tarama motorunu kullanan Kaspersky Ücretsiz versiyonunun virüsleri ve trojan virüslerini tespit etmemesi imkansız. Ayrıca tam sürüme geçmeniz için sizi sürekli taciz etmez.

Kaspersky Antivirus programı çok pahalı değil ve bilgisayara daha iyi koruma sağlar. Standart paket üç bilgisayarı korurken fidye yazılımı, casus yazılımı ve Trojan virüsleri önleme konusunda daha güçlü.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Avast Ücretsiz Antivirus

Birçok ücretsiz özellik

İşletim sistemi: Windows, Mac, Android | Özellikler: Virüs tespiti, Oyun modu, Şifre yöneticisi, Zararlı yazılım tarama

Avast ve AVG, AVG’nin 2016 yılının ortalarında Avast’ı satın almasına rağmen tam olarak birleşmedi. Yeni birleşen şirketlerin ayrı kalacağı söylenen ücretsiz güvenlik programları olsa da ortak bir antivirüs paketi yakında çıkacak. Avast, kullanıcı kitlesini ve tehdit tespit ağını 400 milyon kullanıcıya çıkardığı için üstünde çalışacağı daha fazla veriye sahip.

Avast Ücretsiz Antivirus programının son versiyonu, açılır pencereleri sessize alan ve işlemci tüketen oyunlar sırasında sistem yükünü azaltan otomatik oyun moduna sahip. Aynı zamanda arayüzü temiz bir görünüm sunar. Güvenlik portföyüne önemli bir katkı olan şifre yöneticisi de var.

AV-TEST’inde iyi bir puan elde ederek yeni güvenlik açığı bakımından hatasız ilerler. Genişletilen tespit ağının bu konuda yardımcı olduğu kesin. Avast’ın olumsuz yanları arasında yazılım yükleme sürelerini uzatması ve çok fazla açılır pencere göstermesi yer alır.

Bilgisayarlar İçin Ücretsiz En iyi Antivirus Programları

 1. Sophos Home

Evdeki bilgisayarlar için harika bir seçim

İşletim sistemi: Windows, Mac | Özellikler: Virüs tespiti, Kimlik hırsızlığına karşı koruma, Ebeveyn kontrolü, 10 bilgisayara kadar koruma

Kendisini “işletme seviyesinde güvenlik” olarak pazarlayan Sophos Home, sadece ücretsiz anti virüs programları seçeneklerinden daha fazlasını yaparak aileler için uygun bir seçenek gibi görünür.

Standart virüs koruması, zararlı yazılım koruması, kimlik hırsızlığı önleme ve ebeveyn kontrolü gibi tarayıcı araçlarını alabilirsiniz. 10 bilgisayara kadar merkezi yönetimle birlikte çocuklarınızın tarama seçeneklerini etkili bir şekilde kilitleyebilirsiniz.

AV-TEST resmi olarak Sophos’un becerilerini değerlendirmese de AV-Comparatives laboratuvarı bu becerileri iyi olarak değerlendirdi.

Sophos Home her zaman masaüstü bildirimlerine sahip olsa da yükseltme yapmayı teşvik eden premium bir versiyonu yoktu. Ancak Sophos Home Premium paketinin Şubat ayında çıkmasıyla bu durum değişti.