Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Akıllı telefonunuzdan televizyona bağlanma yöntemlerini mi arıyorsunuz? Evlerimizde hiç olmadığı kadar çok alet ve akıllı cihaz var. Ama çoğumuz bu cihazlardaki içerikleri ne kadar kolay paylaşabileceğimizi bilmiyoruz. Paylaşmanın çok iş gerektireceğini düşünüyoruz.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Ancak, televizyonu akıllı telefon veya tablet ile bağlamak medya oynatma açısından kullanışlı yöntemler sunuyor. Ailenize ve arkadaşlarınıza tatil anıları göstermek, YouTube videosunu veya video dosyalarını telefondan daha yüksek çözünürlükte oynatmak veya izlediğiniz Netflix dizisini daha büyük ekranda görmek isteyebilirsiniz.

Günümüzde birçok televizyon akıllı televizyon özelliklerine sahip. Bunun anlamı televizyonunuz Netflix, YouTube gibi uygulamalara bağlanmak için gerekli internet bağlantısına sahip. Aynı zamanda televizyonunuzu normalde erişmek isteyeceğiniz video veya yayın içeriklerini izlemek için kullanabilirsiniz.

Ama eğer dosyaları özellikle telefon veya tabletten alıyor, sadece mobilde mevcut olan bir uygulama kullanmak istiyorsanız veya televizyondaki uygulama yerine telefonunuzdaki uygulamadan izlemeye devam etmek istiyorsanız size bunların cevabını vermeye hazırız. CPR Teknik Servis olarak, sizlere “Telefon televizyona nasıl bağlanır ?”sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

HDMI kablosu ile televizyona bağlama

Telefonunuzu televizyona bağlamanın en güvenilir yolu HDMI kablosu kullanmaktır. Neredeyse tüm televizyonların HDMI girişi bulunur ve bu da aynı kaynaktan ses ve video aktarımına izin verir. (Bazı televizyonlarda HDMI 2.1kullanılmaya başlasa da 8K içerik yerine standart içerikler için HDMI 2.0 yeterli olacaktır.)

Telefonunuzun HDMI çıkışı yoktur. Ancak telefonunuzun USB Type-C mikro USB veya lightning portuna uyan ve HDMI portuna dönüştüren birçok adaptör vardır.

Bazı Android tabletlerin mini HDMI veya mikro HDMI portları bulunur. Bunlar doğrudan tek bir kablo kullanılarak HDMI girişine bağlanabilir. Bağlamak istediğiniz port ne olursa olsun kablonun bağlantı türüne uygun olduğundan emin olunuz.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

USB ile televizyona bağlamak

Akıllı telefonların şarj kablolarının çoğunun ucunda laptop veya güç adaptörlerine kolaylıkla bağlanan USB girişleri olur. Eğer televizyonunuzda USB girişi varsa telefondaki dosyaları ekrana yansıtmanın en kolay yolu bu olabilir.

Teknik olarak telefon ekranı televizyona yansıtma işlemi yerine televizyonda açmak için dosyaları aktarıyorsunuz. Bu nedenle bu işlem fotoğraflarınıza ve videolarınıza bakmak için iyi bir seçenek olarak sayılabilir.

Laptop veya masa üstü bilgisayarda olduğu gibi akıllı televizyon platformunda “Kaynak” bölümüne giderek USB’yi seçebilirsiniz. Akıllı telefonunun ekranında telefonu televizyondan şarj etmek yerine dosya aktarımına izin veren bir ekran çıkacaktır.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Kablosuz bağlantıyla telefondaki görüntüyü TV’ye aktarmak (Android)

Kablolarla uğraşmak istemiyorsanız elinizde her zaman ağdan bağlanma seçeneği vardır.

Telefonu Wifi ile televizyona bağlamak için telefonu ve televizyonu aynı kablosuz ağa bağlayarak ağdan yansıtma yöntemini kullanabilirsiniz. AllCast gibi akıllı telefon uygulamaları doğrudan televizyonda görüntülemenizi sağlayacaktır. Ancak birçok modern Android telefonu (Android 4,2 ve üstü) ve Windows cihazı (Windows 8,1 ve üstü) Miracast standartlarını destekleyecektir.

Miracast ile telefonun Görüntüleme ayarlarına gidip, Ağdan Yansıt bölümünden Kablosuz Görüntülemeyi Aç seçeneğine tıklayarak en yakındaki cihazı arayabilirsiniz.

Aynı zamanda Google Chromecast veya Roku Streaming Stick, gibi televizyonunun HDMI portuna takılan ve Android 4.4.2 ve üzeri cihazları kablosuz olarak bağlayabilecek yayın akışı cihazlarını da kullanabilirsiniz.

Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

AirPlay ile televizyona bağlamak (iOS)

Apple cihazlarında Apple’ın ses ve görüntüyü kablosuz olarak yansıtmak için sunduğu kendi teknolojisi olan AirPlay seçeneğini kullanabilirsiniz.

Doğal olarak AirPlay sadece Apple cihazları arasında çalışmak için tasarlanmıştır. Eğer iPhone veya iPad üzerinden Apple TV’ye içerik gönderecekseniz AirPlay işinizi görecektir. Eğer ki cihaz da aynı kablosuz ağ üzerinden bağlıysa cihazlar otomatik olarak birbirini tespit eder. Böylelikle telefonun ayarlarından kablosuz kulaklıklara bağlanmak için Bluetooth bağlantısı seçer gibi AirPlay bağlantısını da seçebilirsiniz.