Çocukların Akıllı Telefon Kullanmasına Yönelik Kapsamlı Ebeveyn Kılavuzu

Günümüzdeki pek çok ebeveyn çocuklarının yaşamlarını sürdürebilmesi için akıllı telefonlara ihtiyaç duyduğunu hayal dahi edemez. Ancak ebeveynlerin okul-iş arasındaki evden alma ve eve bırakma koordinasyonunu sağlama isteği, çocukları için akıllı telefon taleplerini artırmaktadır. 

Siz de çocuğunuz için bu işe kalkışmayı düşünüyor ve bir akıllı telefon satın almak istiyorsanız sizin gibi kafasında soru işareti bulunan pek çok ebeveynin aklına takılanlarını ve bunların cevaplarını ilgili yazımızda bulabileceksiniz.

Çocukları İçin Akıllı Telefon Almak İsteyen Ebeveynlerin Sıkça Sorduğu Sorular

Çocuğunuz için bir cep telefonu almanın artılarını ve eksilerini mi araştırıyorsunuz? Bu konuda sizler için bir cihazın ne zaman satın alınacağı, hangi cihazın satın alınacağı ve çocuğunuzun akıllı telefon aktivitelerinin nasıl takip edileceği hususunda tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. 

Çocuğum hangi yaşa gelince akıllı telefon almalıyım?

Amerikalı bir çocuğun ilk cep telefonunu edinme yaşı ortalama 10,3’tür. Ancak iki çocuk aynı değildir ve çocuğunuza bir cihaz almak için doğru yaş yoktur. Bu doğrultuda çocuğunuzun olgunluk seviyesini muhakeme etmeli ve bir karara varmak için kendinize aşağıdaki soruları sormalısınız:

  • Çocuğum güvenlik nedeniyle mi benimle temas halinde olmalıdır veya okuldan eve-evden okula geçme konusundaki koordinasyonu sağlamak amacıyla mı telefon kullanmalıdır?
  • Çocuğum dakika ve veri kullanımı sınırı konusunda dikkatli olacak mıdır?
  • Çocuğum cihazın sorumluluğunu alabilecek midir? Cihaza göz kulak olup bakımını üstlenecek midir?
  • Çocuğum cihazın sorumlu bir şekilde nasıl kullanılacağını biliyor mudur?
  • Cihaz çocuğum için dikkat dağıtıcı bir unsur olacak mıdır?

Çocuğuma hangi akıllı telefonu almalıyım?

Çocuğunuz için akıllı telefon seçmek zorlu bir görev olabilir. Kilit nokta kaynakları optimal kullanarak en son teknolojiyi ve ebeveyn kontrollerini sunan bir cihaz bulmaktır. Çocuğunuz için yeni bir telefon tercih etseniz dahi, elektronik bir cihazın sık sık düşüp kırılmaya teşne olduğunu unutmamalısınız. Yeni bir cihaza küçük bir servet harcamak yerine, iPhone XR veya Google Pixel 3a gibi uygun fiyatlı telefonlara göz atın.

Diğer bir popüler alternatif iPod Touch olabilir. IPod Touch masrafsızdır ve aylık hücresel servis ücreti olmadan çocuğunuzun bir telefondan beklediği hizmeti almasını sağlamaktadır.

Diğer bir opsiyon ise eski akıllı telefonunuzu çocuğunuza verebilir veya yenilenmiş bir cihaz satın almayı düşünebilirsiniz. Cep telefonu satıcıları yeni bir cihaz fiyatından daha düşük bir rakama bu ürünleri satışa sunmaktadır.

Çocuğumu akıllı telefonların zararlarından nasıl koruyabilirim?

Çocuklar için akıllı telefon ihtiyacı doğduğunda ebeveynlerin temel endişesi güvenlikle ilgilidir. Çocuklarınızı etkin bir şekilde korumak adına onlarla, siber güvenlik, siber zorbalık ve sorumlu cep telefonu kullanımı konuları hakkında ciddi bir konuşma gerçekleştirmelisiniz. Online etkinliklerin kalıcılığını ve kötü seçimlerin onları nasıl olumsuz yönde etkileyebileceğini anlamalarını sağlamalısınız. Ayrıca, cihaz ayarları içerisinde ebeveyn kontrollerini aktif hale getirebilirsiniz.

Ebeveyn denetimleri; sakıncalı içerik engellemesi, web sitesi kısıt ayarları, belirli uygulamaların elemine edilmesi ve “Arkadaşlarımı Bul” aktivitelerinin kilitlenmesi gibi uygulamaları kapsamaktadır. Bu sayede çocuğunuzun konumunu paylaşmayı durdurması mümkün olabilmektedir.

Çocuğumun akıllı telefon kullanımını takip etmeli miyim?

Olgunluk konusuna geri dönelim. Çocuğunuzun akıllı bir cihazı yönetmek için yeterince sorumlu olmadığından endişeleniyorsanız, konuşmalarını, sosyal medya hesaplarını ve fotoğraflarını kontrol etmek endişenizi giderebilir. Çocuğunuzu nasıl koruyacağınızı herkesten daha iyi biliyor olsanız da, dedektiflikten kaçınmak ve açık iletişim ortamını teşvik etmek en iyisidir. Çocuğunuzun online platformdaki tehditler ile başa çıkabileceğini görmeniz, onun akıllı telefon kullanımını izlemeniz konusunda daha az eğilim göstermenizi sağlayacaktır.