Dizüstü Bilgisayarınızın Batarya Değişimini Gösteren İşaretler

Dizüstü bilgisayarınızı bitmiş bir batarya ile kullanmaya devam edemezsiniz. Sarj etme sorunundan aşırı ısınmaya ve daha fazlasına kadar arızalı bir pilin dizüstü bilgisayarınızın performansını ne zaman etkilediğini anlamak için birkaç ipucu işinizi görebilir. Hızlı bir şekilde sorunu tespit etmenize yardımcı olmak için bu yazıyı hazırladık. Dizüstü bilgisayarınızın pilinin değiştirilme vaktinin geldiğini gösteren altı ortak sorunu sizler için derledik.

Dizüstü Bilgisayar Pilinizin Değişme Zamanı Geldiğini Gösteren 6 Can Sıkıcı Durum

Dizüstü bilgisayarınızın sorunlarını teşhis etmek için bir uzmana danışmak en iyisi olsa da, bataryanın göstermiş olduğu performanstan çıkarım yapmanız olasıdır.

Daha Az Kullanım Süresi


En belirgin belirtilerden biri olan daha az kullanım süresi bilgisayarınızın pilini yeniden değerlendirmenin zamanı geldiğini göstermektedir. Ortalama olarak yüzde 100 şarj, kullanılan programlara bağlı olarak yaklaşık altı saat veya daha fazla güç üretmelidir. Dizüstü bilgisayarınız adaptöre takılı olmadan sadece birkaç saat çalışıyorsa bu, pilin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir işaret olabilir.

Beklenmeyen Güç Sorunları

Ara sıra yaşanan aksaklıklar her zaman pille ilgili sorunları ortaya koymayabilir, ancak bilgisayarınızın size ne sıklıkta hizmet sunduğunu not edebilirsiniz. Mac’iniz veya PC’niz özellikle kısa süre önce şarj olduktan sonra beklenmedik bir şekilde kapanıyorsa, bunun nedeni pil problemidir. Dizüstü bilgisayarınızı tekrar şarj etmeyi deneyin, ancak sorun devam ederse pilinizin değişme zamanı gelmiş olabileceğini unutmayın.

Yavaş Şarj Olma Durumu

Bilgisayarınız aşırı yavaş şarj oluyor ise şarj işleminden kaynaklanan sorunlara ek olarak, bu bir uyarı işareti de olabilir. Sağlıklı bir dizüstü bilgisayar bataryası hızlı bir şekilde şarj olur ve şarj cihazıyla bağlantısı kesildiğinde gücünü korur. Dizüstü bilgisayarınız bir salyangoz hızında şarj oluyorsa veya hatta prize takılıyken daha da kötüleşiyorsa, dizüstü bilgisayarınızın pilini değiştirmeniz gerekebilir.

Aşırı ısınma

Tüm dizüstü bilgisayarlar kullanım sırasında kendilerini soğutmak ve aşırı ısıyı boşaltmak için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayarınızın dokunulamayacak kadar sıcak olduğunu fark ederseniz, pilinizin muhtemelen çok çalışmakta olduğunu düşünmelisiniz. Bu durum bilgisayarın kendi döngüsü içinde soğuyamadığını gösterir ve pil problemine işaret eder. Çoğu zaman, aşırı sıcak bir dizüstü bilgisayarda fanlar aygıtı soğutmak için fazla mesai yaptıklarından bilgisayar gürültüsü artar. NOT: Daha fazla zarar görmemesi için her zaman dizüstü bilgisayarınızı fişten çekin ve makine aşırı ısınırsa kullanımını durdurun.

Yaş

Piyasada hem Mac hem de PC hayranları için birçok harika seçenek olsa da, hiçbir dizüstü bilgisayar sonsuza dek dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Cihazınızla ilgili güç sorunları yaşıyorsanız, bunun basit nedeni bilgisayarınızın yaşıdır. Genellikle laptop bataryaları 1-2 yıl veya 300-400 şarj döngüsünden sonra sorunlu hale gelir. Dizüstü bilgisayarınız daha eskiyse, pilinin değiştirilmesi elzemdir. 

Sistem raporu

Performans sorunlarına ek olarak, dizüstü bilgisayarların çoğu genel durumlarını kontrol ederek kullanıcıyı uyaran teknolojiyle donatılmıştır. Mac kullanıcıları için bir batarya sorunu uyarısı alındığında servise ihtiyaç duyulur. Windows kullanıcıları batarya durumunu kontrol etmek için bir pil raporu elde ederler. Dizüstü bilgisayarınızdan gelen mesajlara bağlı olarak, bilgisayarınızın pilinin değiştirilme zamanını kolayca belirleyebilirsiniz.

Arızalı bir pilin dizüstü bilgisayarınızın sorunlarının kaynağı olduğunu tespit ettiyseniz, CPR uzmanlarına ulaşın! Teknisyenlerimiz çeşitli marka ve modellerde bilgisayar onarımında uzmandır. Başlamak için en yakın CPR mağazasını bulun!