Ekranı Kırık Telefonda (Usb Debugging) USB Hata Ayıklama Açma

Ekranı kırık telefonda USB debugging USB hata ayıklama açma işlemi yedeklenmemiş veri veya dosyaların aniden gerçekleşmiş arıza durumlarında kurtarılabilmesi için can yeleği vazifesi görmektedir. Telefon değişimlerinde, kullanımı engelleyen arıza durumlarında ve benzeri dosya kurtarma ihtiyaçlarının gerektiği durumlarda akıllı telefonların verilerini geri kazanılması için bir aktarım özelliği bulunur. Türkçe telefonlarda USB hata ayıklama olarak karşımıza çıkan USB Debugging özelliği, verilerin bilgisayar ortamına aktarımını sağlayan bir transfer merkezine dönüşmektedir. 

Akıllı telefonların yaygınlaşması sonucunda dokunmatik dijital ekranlar da büyük bir önem kazanmıştır. Tüm komutlar ekran üzerlerinde bulunan seçenek menülerindeki simgelere dokunularak gerçekleşiyor. Bu nedenle de ekran kırılmalarında telefon kullanımı neredeyse imkansız hale gelmektedir. Telefona komut verememek, ekran kararması sonucunda kör olma, dokunmatik özelliğinin kaybolması gibi birbirinden farklı ancak ekrana bağlı olan sporunlar doğmaktadır. Bu gibi durumlarda telefon verilerinin kurtarılması için akıllı telefon teknolojilerinde USB hata ayıklama modülü bulunmaktadır. 

 

USB Hata Ayıklama Nasıl Aktive Edilir?

Hata ayıklama modu telefonlarda standart olarak mevcut olmasına karşın aktive edilmesi gerekir. Bu nedenle de telefon menüsünde birkaç adımdan oluşan aktivasyon gerektirir. Bu aktivasyon için yapmanız gerekenlerin başında telefonunuzun ayarlar menüsünde geliştirici seçenekleri alt menüsünü aktive etmenizdir. Bunu nasıl yapıyoruz? 

Ekranı Kırık Telefonda (Usb Debugging) USB Hata Ayıklama AçmaMenü-Ayarlar-Sistem-Telefon hakkında-Derleme Numarası (7 Kez tıklanmalıdır) adımlarını takip ettiğinizde geliştirici seçenekleri menüsü otomatik olarak menüye eklenir. Bu durumda artık tekrar ayarlar menüsüne dönerek geliştirici seçeneklerini açabilirsiniz. Seçeneklerin içinde USB hata ayıklama seçimini aktif hale getirdiğinizde bilgisayarınıza veri aktarımı sağlayabilmeniz için herşey hazır hale gelmiş olacaktır. 

Herkes Bu İşlemi Yapabilir mi?

USB hata ayıklama modunu herkes aktif hale getirip dosyalını bilgisayar ve benzeri platformlara aktarabilmektedir. Hatta geliştirici seçeneklerinin aktif hale getirilmesi karşılaşılabilecek temel sorunlardan kolaylıkla çözüm sağlanması için de yarar sağlayacaktır. Ancak ekranı kırık bir telefonda bu işlemi yapmak olay olmayacaktır. Bu nedenle de servis desteği gerekmektedir. 

Telefonların marka ve modellerine göre çok sayıda yardımcı program bulunmaktadır. İnternet üzerinden de indirilebilen bu programlar hakkında bilgi sahibi olmak, telefon özelliklerini iyi bilmek ve işlemin nasıl yapılacağı konusunda da deneyim sahibi olmak gibi bazı kriterler bulunur. Bu kriterlere sahip olunmadığı taktirde kırık ekrana sahip bir telefonunuzun verilerini kurtarmak isterken tamamen yok etmek gibi bir riski de almış olursunuz. Bu nedenle de Kırık ekranda hata ayıklama açma işlemi için mutlaka servis ile görüşülmesi gerekmektedir. Şayet daha önceden bu mod açmışsanız ve ardından ekranınızda sorun yaşadıysanız aktivasyon gerekmeksizin verilerinizi kurtarma şansına sahip olabilirsiniz. 

Veri Kurtarma Ücretleri Ne Kadar?

Servis ücretleri bu gibi durumlarda yapılan işlemin süresi ve kullanım malzemelerine göre değişmektedir. Ancak USB hata ayıklama modu kapalı telefonlarda işlemler biraz daha uzun sürmektedir. Ekran işlevsiz halde ise ve mod kapalı durumdaysa ilk yapılacak işlem hata ayıklama modunun aktive edilmesidir.

Yardımcı programlar kullanılarak gerçekleştirilen işlem zaman almaktadır. Bu durumda servisler ekran değişim ücretlerinin içine çok fazla maliyet olmamasına rağmen belli bir miktar ekleyeceklerdir. Ancak asıl mali yük değişen akrandan kaynaklanacaktır. Telefonlarınızın modunu aktif hale getirdiğinizde ve deneyiminiz varsa erkan değişim işleminden önce verilerinizi yedekleyebilir ve dosyalarınızı bilgisayar ortamına aktarabilirsiniz. Ayrıca telefon hafızasında yer açmak için de bu işlemi kullanabilirsiniz.