Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Facebook hesabı nasıl kapatılıyor sorusunun cevabını bu yazıda vereceğiz. Aynı zamanda yazı içerisinde Face kapama ve Face silme arasındaki farkı göstereceğiz.

Facebook Silme: Facebook hesabı nasıl silinir?

Onlarca skandal, gizlilik sorunları, yanlış bilgiler, vergi uygulamaları ve diğer belirsiz şeyler nedeniyle birçok kullanıcı Facebook’a güven duymamaya başladı. Azalan güven duygusu nedeniyle her geçen gün daha da fazla kullanıcı Facebook hesabını kapatmak veya kalıcı olarak silmek istiyor. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz aşağıdaki adımları takip ederek hesabınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca Facebook’ta çok fazla zaman geçirmekten sıkıldıysanız veya arkadaşlarınızın durum güncellemelerini görmek istemiyorsanız size anlatacağımız Facebook hesap silme yöntemlerini takip edebilirsiniz.

İlk olarak Facebook hesabı kapatma için iki farklı yöntem arasından seçim yapmanız gerekir. Hesabınızı geçici olarak kapatabileceğiniz gibi kalıcı olarak silebilirsiniz. Geçici olarak kapatmanın geri dönüşü olsa da hesabı kalıcı olarak silince verilerinizi geri alamazsınız.

Facede hesap silme işlemi için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. Silme işlemini tamamlamak için bu noktaları izlemeniz önerlir.

  • Face hesap silme, istek yapıldıktan sonra birkaç gün içinde gerçekleşir. Bu süre boyunca hesabınıza giriş yaparsanız Face hesap sil iptal edilir.
  • Hesabı sildikten sonra Facebook hesabınıza tekrar erişemezsiniz.
  • Verilerin yedekleme sisteminden silinmesi 90 günü bulabilir.

Hesabınızı silmek istemiyorsanız, elinizde farklı bir alternatif daha bulunur. Hesabı tamamen silmek yerine yerine Face hesap kapatma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Temelde Face kapatma ara vermeye izin veren geçici bir adımken, Facebook hesap silme kalıcı bir işlemdir. Facebook hesabını kapatmak şu anlama gelir.

  • İnsanlar Facebook profilinizi göremez veya sizi arayamaz.
  • Bazı kullanıcılar diğer kullanıcılar tarafından görülebilir (örneğin gönderdiğiniz mesajlar mesajı gönderdiğiniz kişi tarafından hala görünebilir).
  • Facebook, hesabınızı yeniden etkinleştirme ihtimaline karşı hesabınızı kaydeder. Hesabınızı tekrar açmak istediğinizde normal ayarlarınız ve eski verilerinizle hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Eğer Facebook hesabınızı tamamen silmek isterseniz Facebook hesap silme linki ile “Hesap Sil” seçeneğine gelebilirsiniz. Daha sonra bu alanda çıkan adımları takip etmeniz gerekir. Tüm adımları uyguladıktan sonra hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce Facebook verilerinizi indirmek isteyebilirsiniz. Verileri indirme işlemi için ilk önce “Bilgileri İndir” butonuna tıklayın. İndirmeye başlanan dosya Facebook profil bilgilerinizi içerir. Bu veriler adınız, yaşınız, okuduğunuz okul, iş yeriniz gibi size dair önemli bilgileri kapsar. Bu nedenle Facebook kalıcı silme öncesinde indirdiğiniz bilgileri dikkatli bir şekilde saklayın.

Facebook Nasıl Kapatılır?

Facebook hesabı kapatma için Facebook kapama linki ile “Hesabı Kapat” seçeneğine gelin. Daha sonra seçiminizi onaylamak için ekranda yer alan adımları takip edin.

Hesabınızı yeniden etkinleştirmek için Facebook’a e-posta adresiniz veya telefon numaranız ve şifrenizi kullanarak tekrar giriş yapın. Profiliniz geri dönecektir.

Facebook’un Sizi İzlemesini Önleyin

Maalesef Facebook hesabınızı silmek Facebook’un elinden tamamen kurtulmanızı sağlamaz. Facebook kodları sosyal paylaşım ve “Beğen” butonlarıyla neredeyse tüm uygulamalarda ve internet sitelerinde yer aldığı için Facebook bu şekilde internet kullanımınızı izleyebilir.

Ancak Facebook’un internet üzerinden sizin hakkınızda topladığı verileri silebilir ve Facebook’un sizi izlemesini durdurabilirsiniz.