Google Chrome White Flash Sorununu Çözüyor

Google Chrome, internet sayfaları arasındaki “beyaz flaş” sorununu çözmek için uğraşıyor.

İnternet ve özellikle de Chrome bizimle birlikte olduğundan beri, birçok kişinin göz ardı ettiği ince bir kusur vardı. Bir internet sayfasından diğer sayfaya geçerken genellikle web geliştiricilerinin “beyaz flaş” dedikleri bir şey görürsünüz. Google, Chrome tarayıcıda meydana gelen bu “beyaz flaş” sorunuyla doğrudan mücadele ediyor gibi görünüyor.

İnternet sitelerinin çoğu Chrome kullanırken beyaz flaş sorununu yaşıyor. Bu sorun temelde JavaScript’in çevirme sürecinde yaşanan yavaşlamasından kaynaklanıyor. Bazı web geliştiricileri flaştan kaçınmak için projelerini optimize etme sürecinde çok fazla zaman harcıyor.

İlginç bir şekilde, her tarayıcının internet üzerinde küçük farklarla çalışması sebebiyle bu sorun Firefox gibi bazı internet tarayıcılarında oluşmuyor. Örneğin, Firefox bir sayfanın görüntülenmeden önce tam olarak işlenmesini ve görüntülenmeye hazır olmasını beklemek üzere tasarlanmıştır.

Diğer yandan Google Chrome sayfa yüklenmeye başladığı andan itibaren her sayfayı gösteriyor. Her iki tarayıcının da sayfa yükleme süresi aynı olsa da bu özellik sayesinde Chrome daha hızlı oluyor. Ancak sayfa tamamen hazır olmadığı için “beyaz flaş” sorununa neden olacak kadar uzun bir süre boyunca çoğunlukla boş bir Chrome sekmesi görüyorsunuz.

Google, interneti platform olarak geliştirmeye devam ettikçe, Chrome tarayıcısında yaşanan beyaz flaş sorununu çözmek için nihayet harekete geçiyor. Tasarım belgesine eklenen Chromium hatasına göre ilk adım “aynı kökenden gelen” gezinmeyi (9to5Google makalesinden diğer makaleye gezinmek gibi) flaş olmayacak şekilde sağlamak olacak.

Bunu yapabilmek için belge, “sayfa yükleme işareti” alınana kadar sayfanın gösteriminin hazır olduğunu veya zaman aşımı olduğunu söylüyor. Çalışmalar daha yeni başladığı için konuya dair tüm detaylar henüz belli değil. Ancak nihai amaç aynı internet sitesi üzerindeki iki sayfa arasındaki geçişlerin “tek sayfalı bir internet uygulamasındaki geçişler gibi sorunsuz ve pürüzsüz” olmasını sağlamak.

İlk taslağı yakında görmeyi bekleyebiliriz. Chrome üzerine “Aynı kaynakta gezinirken flaş önleme özelliğini etkinleştirin” isimli yeni bir etiket eklendi. Şimdilik bu etiket hiçbir şey yapmıyor. Ancak sabırlı olursak bazı sonuçlar görebiliriz.

Orijinal hata, Opera ve Microsoft Edge gibi diğer tarayıcıların da temelini oluşturan, Chrome’un tarayıcı motoru Blink’te dosyalandığı için, diğer tarayıcılar da Chrome’un sorunu düzeltmesinin ardından çözümü uygulayacak gibi görünüyor.

 

Google interneti platform olarak geliştirmeye devam ettikçe Chrome tarayıcısından yaşanan beyaz flaş sorunu çözmek için adımlar atabildi. Tasarım belgesine eklenen Chromium hatasına göre ilk adım “aynı kökenden gelen” gezinmeyi (9to5Google makalesinden diğer makaleye gezinmek gibi) flaş olmayacak şekilde sağlamak olacak.

Bunu yapabilmek için belge, bir sayfanın hazır olduğunu veya sürenin dolduğu gösteren “sayfa yükleme işareti” alındı çıkana kadar sayfası göstermemek gerekiyor. Çalışmalar daha yeni başladığı için konuya dair tüm detaylar henüz belli değil. Ancak nihai amaç aynı internet sitesi üzerindeki iki sayfa arasındaki geçişlerin “tek sayfalı bir internet uygulamasındaki geçişler gibi sorunsuz ve pürüzsüz” olmasını sağlamak.

İlk taslağı yakında görmeyi bekleyebiliriz. Chrome üzerine “Aynı kaynakta gezinirken flaştan kaçınmayı aç” isimli yeni bir etiket eklendi. Şimdilik bu etiket hiçbir şey yapmıyor. Ancak sabırlı olursak bazı sonuçlar görebiliriz.

Orijinal hata Chrome’un tarayıcı motoru olan ve aynı zamanda Opera ve yakın zamanda Microsof Edge gibi diğer tarayıcıların da temelini oluşturacak olan Blink’te dosyalandığı için bu diğer tarayıcıların da Chrome’un sorunu çözmesinin ardından çözümü uygulaması olası görünüyor.