1
Cihaz Türü
2
Marka
3
Model
4
Hizmet
5
Bize Ulaşın

iPhone SE (2020) Batarya Değişimi Fiyatları

iPhone SE (2020) Batarya Değişimi

Elden Teslim - Kurye

Apple tarafından üretilen iPhone serisinin en sevilen modellerinden biri olan iPhone SE telefon,  kullanıcılarına yüksek performans imkanı sunmaktadır. Her iPhone modelinde olduğu gibi bu modelinde de üretici firma olan Apple tarafından 500 şarj döngüsü olduğu belirtilmiştir bu da telefonun günde bir defa şarj edildiği düşünülürse yaklaşık 1,5 yıla tekabül etmektedir. Ancak aşırı kullanım ve sık sık telefonun şarj edilmesi neticesinde bu süre daha da kısalmakta ve bataryanın performansında düşüş yaşanmasına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için yapılması gereken işlem aşamalarından sizlere bahsediyor olacağız.

Neden iPhone SE Bataryası Değiştirilmelidir?

Belirttiğimiz şekilde her telefonda olduğu gibi iPhone SE modelinde de bir batarya ömrü söz konusu olmaktadır. Apple tarafından 500 olarak belirtilen batarya kullanım sayısı, telefon her şarj edildiğinde daha da aşağıya düşmektedir ve bataryanın dayanıklılık süresinin azalmasına neden olmaktadır.

Kullanıcının telefonu kutusundan çıkarıp ilk kez şarj etmesiyle beraber başlamakta olan batarya ömrü gün geçtikçe ve telefon şarj edildikçe daha da kısalacaktır ve ilk zamanlarda iki güne kadar dayanabilen batarya artık her gün şarj edilmek isteyecektir. Bu bataryanın zayıfladığını ve istenen performansın sağlanamayacağını gösterir ve bu durum karşısında bataryanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Batarya ömrünün yanı sıra bataryanın şişmesi gibi bazı problemlerde yaşanabilmektedir. Şişmiş olan batarya ekranla beraber kasaya da baskı yapmakta ve sonucu olarak ise ekrana, anakarta ya da kasaya zarar verebilmektedir. Böyle bir durum yaşanması sonucunda hızlı bir şekilde telefonu teknik destek birimimize getirerek batarya değişiminin gerçekleşmesini sağlamanız gerekmektedir.

Ayrıca telefonunuzun şarjı aniden bitebiliyorsa, şarjı %50 civarındayken bir anda telefonunuz kapanabiliyorsa ya da yine kapandığı için şarja taktığınızda telefonunuz %40-%50 şarj ile açılıyorsa da telefonunuzun batarya ömrünün bittiğini ve bataryasının değişmesi gerektiğini göstermektedir.

iPhone SE Modellerde Pil Sağlığı ve Batarya Özellikleri

iOS 13 işletim sistemi kullanılan iPhone SE model telefonda batarya kapasitesi  1624 mAh olarak belirtilmektedir ve iPhone 8 ile yaklaşık olarak aynı pil ömrüne sahip bir telefondur.  Sahip olduğu batarya kapasitesi sonucunda sekiz saate kadar online video izleyebilme, 13 saate kadar video oynatabilme ve yaklaşık kırk saate kadar ses çalabilme özelliği sunmaktadır.

Telefon fabrika çıkışında bataryası %100 şarj ile çıkmaktadır ancak kullanıcı tarafından satın alınması ve ilk telefonun açılması ile bu oran daha da aşağıda olmaktadır. Kullanmaya başlamadan önce telefon en az iki saat boyunca şarj edilerek kalibrasyon işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu durum bataryanın değiştirilmesi sonucunda da geçerli olmaktadır.  Üretimden çıkan yedek parça yine cihaza takılması ve kullanılmaya başlaması itibari ile geçen süre içerisinde %100’ün altına düşmekte ve değişim sonrasında da yine kalibrasyon işlemi gerçekleştirilmelidir. Telefon kullanım neticesinde şarjının %10’un altına düşmesi ile yine aynı işlem uygulanmalı ve kalibrasyon işlemi böylece sonlandırılmalıdır. Bu işlem sonrasında telefon normal şekilde şarj edilmeye devam edilmelidir.

iPhone SE Batarya Değişimi Fiyatı Nedir ve Nasıl Gerçekleştirilir? 

Telefonun kullanıcı tarafından satın alınması ve cihazın ilk açılışı ile kullanılmaya başlanması itibariyle şarjı birkaç gün boyunca dayanmaktadır. Ancak sık şarj etme ve kullanıma bağlı olarak bu süre bir günden daha kısa süreye kadar düşmektedir. Bu durumun yaşanması ile bataryanın değiştirilmesi gerekmektedir.

100 TL’den başlayan fiyatlarla teknik destek ekibimiz tarafından titiz bir çalışma sonucunda bataryanızın bizzat servisimize getirilmesi ile 30 dakika ila 1 saat aralığında değiştirilmesi mümkün olmaktadır. Diğer bir seçenek ise telefonun kullanıcı tarafından kargo ile teknik destek birimimize ulaştırmasıdır. Bu durumda da bataryanın değişim süreci en kısa sürede tamamlanmakta ve cihazın geri gönderimi sağlanmaktadır.

Batarya değişim esnasından teknik ekibimiz tarafından 1624 mAh orjinal batarya tercih edilmektedir ve işlem sonrasında telefonunuzun batarya dayanıklılık süresi ilk satın aldığınız gibi olacaktır. Ayrıca batarya değişimi esnasında bilgilerin ya da fotoğrafların silinmesi mümkün değildir. Ancak her ihtimale karşı telefondaki tüm bilgilerin iCloud içerisine yedeklenmesini tavsiye etmekteyiz.

iPhone SE Batarya Değişimi Garanti Kapsamında mıdır?

iPhone marka tüm telefonlarda üretici firma tarafından bir pil ömrü belirtilmiştir. Bu süre sonunda bataryanın zayıflaması ve değimi işlemi ile üretim hatası olarak kabul edilen telefonlarda batarya değişimi garanti kapsamına dahil edilmektedir. Ancak herhangi bir kullanıcı hatası tespit edildiğinde yani telefon şarjda uzun süre kaldıysa, sıvı ile temas etmesi sonucunda bataryada şişme ya da şarj girişinde bir sorun yaşandıysa batarya değişim işlemi garanti kapsam dışında bırakılabilmektedir.

iPhone SE Batarya Değişimi Sonrasında Telefon Performansı Nasıl Etkilenir?

Kullanım sonucunda yıpranmış olan bataryanın değiştirilmeden önce telefonu yavaşlattığını, donmalar yaşandığını ve ani telefon kapanmalarının söz konusu olduğu bilinmektedir. Buna karşılık bataryanın değişimi gerçekleştiğinde telefon hızlanacak, performansında ve pil kullanım süresinde gözle görülen artış söz konusu olacaktır. Üretici firma tarafından yapılmış olan resmi açıklama sonucunda ömrü azalmış olan bataryaların telefonda otomatik yavaşlama gerçekleşecek ve değişim sonrasında bu durum düzeltilecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda telefon en hızlı şekilde teknik destek birimimize ulaştırılmalı ve telefona zarar vermesi engellenmelidir.

İphone SE Telefonun Batarya Değişimi İle İlgili Merak Edilenler

Telefonumun Bataryasını Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Üretici firma iPhone kullanıcıları için telefonun uygulamalar kısmında Ayarlar>Pil>Pil sağlığı sekmelerinden pil durumunun kontrol edilmesi imkanını sunmaktadır. Kontrol edildiğinde batarya değişim uyarısı görülüyor ise, gün içerisinde bazen iki defa telefon şarj ediliyor ise, telefon aniden kapanıyorsa ya da donmalar sonucunda performans düşüklüğü söz konusu ise telefon bataryasının değiştirilmesi gerekmektedir.

Telefonum Hiç Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

Telefon hiç açılmıyorsa ilk yapılması gereken işlem başka bir şarj cihazı temin ederek şarj girişinin kontrol edilmesidir. Şarj cihazı ya da şarj girişinde bir sıkıntı olup olmadığı tespit edilmelidir. Akabinde sorun çözülmüyorsa cihazınızı teknik destek ekibimize ulaştırarak sorunun kaynağının bulunması yönünde talepte bulunabilir ve batarya kaynaklı ise bataryanın değişimini sağlayabilirsiniz.

Batarya Değişim Süresinin Uzatılması İçin Ne Yapılmalıdır?

Telefon bataryasını en çok yıpratan etkenlerden biri sık sık şarj edilmesi ve telefonun uzun süre şarjda bırakılmasıdır. Ayrıca garantisi olmayan yan sanayi şarj cihazları da bataryanın ömrünü kısaltabilir. Bunlara dikkat edildiğinde telefonun batarya ömrü zaten uzuyor olacaktır.

Takılan Pilin Orjinal Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Apple’ın Türkiye’de anlaşmalı olduğu tek marka olan aynı zamanda orijinal sertifikalı ve garantili parçalar kullanarak gerçekleştireceği onarım ve değişim işlemleri için CPRteknik mağazalarına gelebilirsiniz. Telefonunuzu güvenilir adres olan CPR Teknik Destek Birimi’mize ulaştırabilir ve güvenle garantisi olmayan batarya değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Telefonuma Yeni Takılan Pili Ne Kadar Süre Kullanabilirim?

Sadece iPhone SE modelinde değil hemen her telefonda pil ömrü kullanıcıların şarj alışkanlığına göre değişmektedir. Öncelikle telefon sık şarj ediliyorsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli ve telefon %10’un altına düştüğünde şarj edilmelidir. Ayrıca telefon şarja takıldığında bataryanın dolması ile şarjdan çıkarılmalıdır.