1
Cihaz Türü
2
Marka
3
Model
4
Hizmet
5
Bize Ulaşın

iPhone XS Batarya Değişimi Fiyatları

iPhone XS Batarya Değişimi

Elden Teslim - Kurye

iPhone serisinin en güncel modellerinden biri olan iPhone XS, ülkemizde yüksek bir satış fiyatı üzerinden piyasaya sunulsa da yine de kısa sürede çok sevilen modellerden biri oldu. Telefonun bu kadar yüksek bir fiyata sahip olmasında elbette son yıllarda artan dolar kurunun etkisi büyük. Fakat, yaklaşık iki yıl önce lansmanı yapılan bu telefonun ülkemizdeki kullanıcı sayısı da oldukça yüksek.

iPhone XS daha önceki iPhone modellerinde olmayan birçok özelliğe sahip ve performans açısından gerçekten kullanıcısını tatmin eden bir telefon. Ekranı, işlemcisi, kamerası ve diğer unsurlarıyla günümüz teknolojisinin cep telefonunda geldiği son nokta olan iPhone XS ile ilgili birtakım problemler de yaşanmıyor değil. Kullanıcı hatasından kaynaklanan veya bir üretim sorunundan dolayı garanti kapsamına girecek veya girmeyecek şekilde tamir ve değişim işlemleri yapılmaktadır. Bu sorunlardan biri de bataryalardır. iPhone XS batarya değişimi talepleri özellikle son zamanlarda kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulan bir konudur. Bu konuyla ilgili detaylara geçmeden önce iPhone XS bataryası ile ilgili bazı özelliklerden bahsedelim.

iPhone XS Batarya Özellikleri

iPhone XS’in batarya kapasitesi 2658 mAh’dir. Bunu biraz açacak olursak; mAh elektrik enerjisi birimidir aslında. Her telefon bataryasının mAh cinsinden bir kapasitesi bulunmaktadır. Bazılarında bu değer 1400 mAh’e kadar düşerken bazılarında 4000 mAh’e kadar çıkabilmektedir. Her telefon üreticisi, telefonun diğer özelliklerine bağlı kalarak ve biraz ticari stratejilerle, ürettikleri telefonları farklı kapasitedeki bataryalar ile satışa sunmaktadır. Fakat bu kapasitenin çok doğrusal olduğunu söylemek mümkün değil. Yani, interneti ve mobil verisi kapalı olan bir cep telefonunda bu kapasite, kullanıcısına sabahtan akşama kadar idare edebilmektedir. Fakat sürekli internette gezinen, müzik dinleyen, vieo izleyen ve oyun oynayan biri için yarım gün bile dayanmayacaktır.

Biz yine iPhone XS’in Apple tarafından belirtilen teknik değerlerine bakarsak şöyle söyleyebiliriz: iPhone XS bataryasının 3G kalitesindeki konuşma süresi 20 saattir. WiFi internet kullanımı 12 saat olup video oynatmada 14 saatlik bir kullanım süresi sunmaktadır. Lithium Ion (Li-Ion) batarya teknolojisinin kullanıldığı telefonda, kablosuz şarj özelliği de mevcuttur. Değişir batarya özelliği olmadığı için herhangi bir arıza durumunda, teknik servisten destek alınması gerekmektedir.

iPhone XS Batarya Değişimine Neden Olan Problemler

iPhone XS cep telefonu çok kontrollü ve ideal bir şekilde kullanılsa bile belirli bir süre sonra performansı düşecektir. Bu durum, aynı teknolojinin kullanıldığı bütün cep telefonları için geçerlidir. Fakat bazen kullanıcı hatalarından dolayı bu süre kısalabilmektedir. Örneğin, orijinal olmayan şarj aleti veya kablosu kullanıldığında veya telefonun bataryasının sürekli şarj edilip boşaltılması gibi durumlarda batarya ömrü de kısalacaktır. Bunun yanı sıra, telefonun düşmesi, bir darbe alması veya sıvı teması gibi durumlarda da iPhone XS batarya değişimi ihtiyacı oluşabilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman veyahut telefonunuzun batarya performansında çok ciddi bir düşüş gözlemlediyseniz, hemen bir teknik servisten hizmet almanız gerekmektedir.

iPhone XS Batarya Değişimi Garanti Kapsamı 

iPhone XS cep telefonlarının belirli bir garanti süresi bulunmaktadır. Bu süre zarfında, eğer telefondan kaynaklı bir problem olursa, tamir, bakım, onarım, değişim vb gibi hizmetler ücretsiz olarak yapılmaktadır. Fakat, kullanıcı hatasından kaynaklanan bir sorun olursa, iPhone XS cep telefonunuzun garanti süresi devam etse dahi, bu hizmetler belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu gibi durumların başında, cep telefonunu şarj ederken yanlış ve orijinal olmayan şarj aleti veya kablosu kullanımı, telefonun düşmesi, şiddetli bir darbe alması, sıvı ile temas etmesi gelmektedir. Böyle bir sebepten ötürü iPhone XS batarya değişimi talebinde bulunmanız durumunda, değişim işlemi ücreti karşılığında yapılmaktadır.

iPhone XS Batarya Değişimi Teknik Servis Hizmeti

Günümüzde birçok teknik servis iPhone XS batarya değişimi işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlem, sadece alanında uzmanlık sahibi teknisyenler ve iPhone XS batarya değişimi için özel olarak üretilmiş ekipmanlar ile yapılmalıdır. En önemlisi de yeni takılacak bataryanın orijinal olması; kapasitesi, teknolojisi, şarj olması vb gibi özellikler, Apple tarafından önerilen kriterleri sağlamalıdır. Burada belirtmek gerekir ki Apple’ın Türkiye’de anlaşmalı olduğu tek marka olan aynı zamanda orijinal sertifikalı ve garantili parçalar kullanarak gerçekleştireceği onarım ve değişim işlemleri için CPRteknik mağazalarına gelebilirsiniz.

Teknik serviste iPhone XS batarya değişimi yapılırken cep telefonunuzdan herhangi bir veri silinmez. Bu bağlamda, rehber kayıtlarınız, ses, video, resim vb gibi içerikleriniz hepsi batarya değişiminden önceki haliyle kalır. iPhone XS batarya değişimini yapan teknisyenler, işlemden sonra bataryayı bazı testlerden geçirmekte ve performansını ölçmektedir. Doğru malzeme ve yöntemler ile yapılan değişim işlemi sonrasında, iPhone XS cep telefonunuzun ilk günkü haline dönmesi gerekmektedir.

iPhone XS cep telefonumun bataryasını değiştirmek istiyorum, ne kadar ücret ödemem gerekiyor?

iPhone XS batarya değişim ücreti, teknik servisler arasında farklılık gösterebilmektedir. Sıfır ve orijinal batarya değişimlerinde ücret aralığı genellikle min 250TL’den başlamaktadır. Fakat bu aralığın dışına çıkan servisler de mevcuttur.

iPhone XS cep telefonumun bataryası şişti, değişim işlemi için ücret ödemem gerekiyor mu?

iPhone XS bataryalarında şişme problemleri çok sık olmasa da görülebilmektedir, şişme problemleri kullanıcı hatası olarak nitelendirildiği için garanti kapsamına girmemektedir.

iPhone XS cep telefonumun bataryasını kasko kapsamında değiştirebilir miyim?

Son yıllarda, birçok kullanıcı, cep telefonunu daha uzun süre kullanmak ve bir arıza söz konusu olduğunda tamir, bakım, onarım veya değişim işlemlerinde ücret ödememek için telefonlarına kasko yaptırabilmektedir. Yapılan kasko poliçesi, eğer batarya değişimini de kapsıyorsa iPhone XS batarya değişimini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bu noktada, batarya değişimin şartlarına ve bunun ne kadarlık kısmının kasko tarafından karşılanacağı bilgisine dikkat edilmelidir.

iPhone XS cep telefonumun şarjı çabuk bitmeye başladı, sorun bataryada olabilir mi?

iPhone XS cep telefonu bataryalarının belirli bir ömrü bulunmasına rağmen, ciddi bir performans kaybının ne zaman görülmeye başlayacağı, biraz da kullanıcılara bağlıdır. Eğer cep telefonunuzun şarjı eskiye göre daha çabuk tükenmeye başlamışsa ve bunun telefondan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, en kısa sürede bir teknik servis ile iletişime geçmelisiniz. Cep telefonunuzu inceleyen teknisyenler konuyla ilgili sorunu ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşacaktır.