Instagram Keşfet Alanı Nasıl Çalışıyor?

Instagram Keşfet Sayfasında Çıkan Gönderilerin Nasıl Seçildiğini Açıkladı

Instagram, Keşfet sayfasında seçilen gönderiler ve hikayelerle ilgili yeni detayları açıkladı.

Ana şirket olan Facebook bir blog yazısında, Keşfet sayfasının sıfırdan nasıl inşa edildiğini açıklayarak işe başlıyor ve konuyla ilgili tüm detayları sunuyor. Bu yazıda sadece pazarlamacılar için önemli olan özelliklere odaklanacağım.

Bir gönderinin Instagram Keşfet akışında çıkması, takip etmediğiniz insanlara erişerek kitlenizi genişletmeye yardımcı oluyor.

Bu noktada pazarlamacılar kaçınılmaz olan bir soruyla baş başa kalıyor – bunun için nasıl optimizasyon yapabiliriz? Facebook’un yayınladığı bilgilere göre bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Instagram Keşfet Akışı Nasıl Çalışıyor

İçerikler Keşfet önerileri sisteminde çıkmadan önce iki aşamadan geçiyor. Bunlar oluşturma aşaması (ya da kaynak bulma aşaması) ve sıralama aşaması olarak adlandırılıyor.

Aday Oluşturma Aşaması

Instagram Keşfet sayfası için içerik bulurken insanların daha önce etkileşime girdiği hesaplar olan “çekirdek” hesapları kullanıyor. Çekirden hesapları analiz ederek diğer kişilerin ilgilenebileceği hesapları tespit ediyor.

Bu aşamanın son bölümünde, hesapların paylaştığı veya etkileşime girdiği medya içeriğini bulmak için çekirdek hesapları ve çekirdek hesaplara benzeyen hesapları kullanıyor. Aday oluşturma süreci aşağındaki örnekte gösteriliyor:

Instagram Keşfet Alanı Nasıl Çalışıyor?“İnsanların Instagram üzerindeki hesaplar ve medya içerikleriyle etkileşime geçmesinin birçok farklı yolu bulunuyor (beğenme, takip etme, yorum yapma, kaydetme ve paylaşma gibi). Aynı zamanda farklı medya türleri de bulunuyor (fotoğraf, video, Hikaye ve Canlı Yayın gibi). Yani benzer aşamaları kullanarak yapılandırma yapabileceğimiz birçok kaynak yer alıyor.”

Bu aşamanın nihai sonuçları ortalama bir Instagram kullanıcısı için binlerce uygun içerik adayı demek oluyor. Daha sonra Instagram bu adaylardan 500 örnek seçerek bir sonraki aşamaya gönderiyor.

Sıralama Aşaması

Instagram Keşfet bölümünde yer alan içerikleri seçmenin son aşaması, üç kademeli sıralama alt yapısını içeriyor. Üç sıralama aşaması 500 adayı en yüksek kalite ve en yüksek ilgiye göre 150 adaya, 50 adaya ve en son olarak da 25 adaya indiriyor.

Son 25 aday bir kişinin Keşfet bölümünün ilk sayfasında gösteriliyor. Peki Instagram 500 adaydan oluşan havuzdan en ilgili 25 içeriği nasıl seçiyor? Şirket seçim sürecini şu şekilde açıklıyor:

“İnsanların bir medya için beğeni ve kaydetme gibi olumlu eylemleri ve “Bunun Gibi Daha Az Gönderi Gör” gibi olumsuz eylemlerini tahmin ediyoruz. Bu olayları tahmin etmek için çoklu görev çoklu etiket nöral ağ yapısını kullanıyoruz. Paylaşılan çok katmanlı algılayıcılar (MLP) farklı eylemlerden gelen ortak işaretleri yakalamamıza izin veriyor.”

Instagram, insanların bir gönderideki eylemlerini tahmin eden aritmetik bir formül kullanıyor. Farklı eylemlerin ağırlıkları, içeriğin ilgili olup olmadığını belirlemek için ağırlıklarına göre toplanıyor.

Eğer bir gönderiyi kaydetme eylemi beğenmekten daha fazla ağırlığa sahipse, daha fazla kaydedilmiş bir gönderinin daha ilgili olduğu düşünülüyor. Instagram kullanıcı işaretlerinin ağırlığı hakkında detayları açıklamıyor.

İçerik çeşitliliğini arttırmak adına Instagram aynı yazar veya aynı çekirdek hesaptan gelen gönderilere düşük sıralama veriyor. Bu nedenle Keşfet sayfasında aynı kişiye ait gönderileri arka arkaya görmeniz mümkün olmuyor.

Gönderiler Instagram Keşfet Bölümü İçin Optimize Edilebilir Mi?

Gönderiler Keşfet sayfası için optimize edilebilse de bunu yapmak için gerekli bilgilere sahip bulunmuyoruz.

Örneğin farklı kullanıcı eylemlerinin gönderiler üzerindeki ağırlığını bilmiyoruz. Diğer yandan çekirdek hesapların önemi hakkında yeni bilgilere de sahip değiliz.

Instagram Keşfet sayfasındaki içerikleri, bir kişinin takip ettiği hesaplara benzer olan çekirdek hesaplardan topluyor. İçeriğinizin Keşfet sayfasında çıkmasını sağlamanın yöntemlerinden birisi çekirdek hesap olarak tespit edilmek oluyor.

Çekirdek hesap olarak tespit edilmek istiyorsanız, Instagram’ın hesabınızın ne olduğunu ve kiminle benzer olduğunuzu anlaması için düzenli olarak işaret göndermelisiniz. Bunlar arasında düzenli olarak etiket paylaşmak, tamamen konuyla ilgili gönderiler paylaşmak ve kendi alanınızda diğer hesaplarla bağlı kalmak yer alıyor.

Bu noktadan sonra içeriğinizde farklı kullanıcı etkileşimi işaretlerine odaklanırsanız, kullanıcıların Keşfet sayfasında görünme şansınızı arttırabilirsiniz.