iPhone 4013 Hatası

iTunes dünyasındaki hatalar arasında yer alan iPhone 4013 hatası cihazların geri yüklenmesi ya da güncellenmesi sonucu görülmektedir. Donanımsal problemlerden biri olarak karşımıza çıkan bu hata, yanlış bir bağlantı noktası ya da kablodan kaynaklanabilir. Cihazlarınız arasındaki bağlantı sorunlarından kaynaklanabilen bu hata, birkaç basit çözüm önerisiyle giderilebilir. Öncelikle aşağıdaki temel gereksinimleri kontrol etmelisiniz:

 • iTunes güncellemesi yapın
 • Cihazlarınızın genel güncellemelerini yapın
 • Güncelleme için yeterli alana sahip olup olmadığınızı kontrol edin
 • IDevice’in pil gücünün düşük olmadığından emin olun.

Eğer sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki yöntemleri acele etmeden deneyerek hatanın giderilmesini sağlayabilirsiniz.  

iPhone 4013 Hatası Çözüm Yolları

 • Cihazınızı yeniden başlatın
 • Cihazınızın bilgisayar bağlantısını kesin ve resetleyin. (Ana ekran ve uyku düğmesine aynı anda basın)
 • Yeniden başladıktan sonra Güncellem ve Geri yükle kısmından yeniden yüklemeyi deneyin. 
 • Kablo hataları da iPhone 4013 hatası verdiren problemler arasındadır. Yeni bir kablo kullanmayı deneyin
 • Wifi ağını kontrol ederek yeniden bağlanmayı deneyin. 
 • Cihazınızın son güncellemeleri yaptığından emin olun
 • Genel ayarlara giderek cihazı sıfırlayıp yeniden yükleyin

Bu yöntemlere rağmen çözüm bulamazsanız, cihazınızın portlarında sorun olabilir. Güvenilir bir teknik servise götürerek sorunun çözülmesi için neler gerektiğini öğrenin.

iPhone 5S serisinde  bu hata kendini kırmızı ekran şeklinde gösterir ve iTunes geri yükleme yaparken ortaya çıkar. Sürekli elma işareti görünerek cihaz çıkıp kapanmaya başlar. Bozuk yedek dosyalar nedeniyle görülen bu hataların giderilmesi için servis müdahalesi gerekebilir. 

iPhone 6s ve öncesi modellerde home ve yan tuşlara basarak format atın, kurtarma modunda iTunes’a basarak kurtarmayı başlatın. Ekran açılıyorsa hemen kabloyu takarak bir iki saniye bekletin ve çıkarıp takarak yeniden geri yükleme yapın. 

iPhone 7 ve 7 Plus’ta yan ve ses kısma düğmesine aynı anda basarak kurtarma modunu açın.

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta ses açma düğmesine basarak, kurtarma modunu yeniden açabilirsiniz. 

Geri Yükleme Şoklaması

Cihazlardaki yazılımsal hatalar söz konusu olduğunda genelde sistem geri yükleme konusunda şoklama yapmalısınız. Buna resetleme dediğimiz işlemlerle başlayabilirsiniz. Cihazınızın hafıza belleği bilinçsizce tamir edilmeye çalışılmış ya da bozulmuş değilse, yazılım kaynaklı bir sorun söz konusu olabilir. Yazılım kaynaklı sorunları, sistem geri yükleme ve resetleme gibi işlemlerle kolaylıkla çözebilirsiniz. Bazı durumlarda tamir masrafları daha yüksek olabilir. Bu durumda ise yeni bir cihaz alabilirsiniz.

Profesyonel ekipman ve personeller aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler için uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz. Dilerseniz kargoyla göndereceğiniz cihazı yüz yüze gelmeden tamir ederek size yine kargo aracılığıyla gönderebilirsiz. Bu şekilde donanımsal sorunun çözümü için bizden yardım alabilirsiniz. 

Cihazı Tamire Götürün

Genelde bu sorunun çözülmesi mümkün olmadığından en yakın tamircinin yolunu tutmanız olasıdır. Ancak yazılımsal bir problem varsa yukardaki yöntemlerle çözebilirsiniz. Eğer sorun donanımla ilgiliyse hatanın çözümü konusunda nasıl bir yol izleyeceğinize teknik servisiniz karar verecektir. 

CRP Teknik olarak iPhone cihazların donanımsal sorunlarının giderilmesi için çalışıyoruz. Bu hata donanımsal bir sorundan kaynaklandığı için herhangi bir yazılımla düzelmez. Güvenmediğiniz yazılımları indirerek hatanın çözümü konusunda bilinçsiz adımlar atmamalısınız. Cihazınızda Apple logosu dışında bir şey göremiyorsanız yine bu hatalardan biriyle karşılaşma olasılığınız var demektir. 

iPhone 4013 hatası olduğunda cihazınızın NAND entegrasyonunda sorun var demektir. Yani cihazınızın hafıza entegresi arızalıdır ve bunu değiştirmeniz gerekir. Apple onaylı servisimizde 6 aylık CPR Teknik garantisiyle NAND değişimi yapılmaktadır.