iPhone 7 Mikrofon Sorunu Nasıl Çözülür?

Hem yeni hem de eski iPhone modellerinde yaygın olan sorunlardan bir tanesi mikrofonun bozulmasıdır. Bu makalede iPhone 7 mikrofon sorunu için adım adım çözüm önerileri sunuyoruz. Siz de aynı sorunu yaşıyor ve çözmek için yardım arıyorsanız bu yazı faydalı olacaktır. Çözümler için okumaya devam edin. Ayrıca birçok kişi iPhone 7 modellerinde mikrofonun nerede olduğunu merak ettiği için yazının sonunda bununla ilgili bilgiye de ulaşabilirsiniz.

Konuyu derinlemesine ele almadan önce, yeni iPhone’unuzla ilgili başka endişeleriniz varsa iPhone 7 arıza giderme sayfasına bakmanız da faydalı olacaktır. Daha fazla sorunuz olursa, iPhone tamir seçenekleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

iPhone 7 Mikrofon Arızasının Nedenleri Nelerdir?

Böyle bir durumda ele almanız gereken iki ihtimal vardır: iPhone mikrofon sistemi takılma yapıyordur ya da fiziksel mikrofon (donanım) hasar görmüştür. Maalesef fiziksel veya sıvı hasarından kaynaklanan mikrofon sorunları yaşandığında telefonun servise gitmesi gerekir. iPhone mikrofonunun arızalı olup olmadığına dair belirtilerden bazıları şöyledir:

 • Telefon görüşmesi ya da FaceTime sırasında diğer kişinin sizi duymaması veya sizin diğer kişiyi duymamanız.
 • Siri’nin sesli geri bildirimi fark edememesi.
 • Ses kaydı dinlerken gelen sesin net olmaması veya sesin hiç gelmemesi.

Yazılım hatalarından kaynaklanan mikrofon sorunları söz konusu olduğunda, aşağıda yer alanlar da dahil olmak üzere birkaç yöntemi denemek çözüm şansınızı arttırabilir.

iPhone 7 Mikrofon Sorunu İçin Olası Çözümler

iPhone 7 mikrofon çalışmıyor ise, bunun yaygın nedenleri arasında hücresel bağlantı kesintileri, uygulama hataları ve cihazdaki mikrofon bileşenlerinin hasar görmüş olması yer alır. iPhone mikrofonunda sorun olup olmadığını görmek için mikrofon testi yapmayı deneyebilir ve sorunun hücresel bağlantı veya arızalı uygulamalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görebilirsiniz.

iPhone 7 Yan ve Alt Mikrofonları Test Edin

iPhone 7 alıcı/ön mikrofon ve alt mikrofon olmak üzere iki mikrofona sahiptir. Bu mikrofonları şu şekilde test edebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek iPhone 7’nin altında yer alan birincil mikrofon testini gerçekleştirin:

 • Sesli Notları açın.
 • Ses kaydı için Kaydet ikonuna tıklayın.
 • Mikrofona konuşun.
 • Bitirince kaydı dinlemek için Oynat ikonuna basın.
 • Sesi açık bir şekilde duyuyorsanız birincil mikrofonunuz çalışıyor demektir.

Ses kaydı az duyuluyorsa veya Siri sizi duyamıyorsa, iPhone’un üst arka köşesindeki iSight kameranın yanındaki mikrofonu kontrol edin. Mikrofonun toz veya kirle tıkanmadığından emin olun.

Hoparlör kullanırken telefon aramasındaki ses az geliyorsa iPhone alıcının üstünün kapanmadığından emin olun.

Mikrofon testi başarılı olur ve iPhone 7 mikrofonunun çalıştığından emin olursanız, elinizde yazılım sorunu var demektir.

Fiziksel mikrofon çalışmasına rağmen herhangi bir ses duyamıyorsanız, hatalı olan yazılımdır. Bu durumda mikrofon sisteminin düzgün çalışmasını neyin engellediğini bulmanız gerekir. Mikrofon yeni iOS 11 güncellemesini yükledikten sonra çalışmayı bıraktıysa, sorun güncelleme hatasından kaynaklanıyordur. Bununla birlikte hatayı bulmak herkes için zorlu bir görevdir. Sorun büyük ihtimalle, dosya kodlaması güncellemesi veya güncellemenin programlanmasıyla ilgilidir. Sadece Apple programcıları hata ayıklaması yapabileceği için, son kullanıcıların hatadan ayıklanmış sürümü beklemesi gerekecektir. Beklerken bazı geçici çözümleri deneyebilir, arıza giderme işlemine aşağıdaki çözümlerle devam edebilirsiniz.

iPhone 7’yi Yeniden Başlatın

Bazen mikrofon sorunsuz çalışırken, sadece belli bir uygulamada çalışmayabilir. Mikrofon sisteminin çalışmasını engelleyen küçük uygulama hatalarını ortadan kaldırmak için iPhone’u yeniden başlatmayı deneyin. İlk seferinde başarısız olursa bir kere daha deneyin.

iPhone 7’yi yeniden başlatmak için “Kapat” sürgüsü görünene kadar Güç düğmesine basın, daha sonra cihazı kapatmak için sürgüyü sürükleyin. Güç düğmesine tekrar basıp telefonu açmadan önce yaklaşık 30 saniye bekleyin.

Böylelikle mikrofon sistemini etkileyen küçük hataları ve yazılım sorunlarını düzeltebilirsiniz.

En Güncel iOS Sürümünü Yükleyin

Mikrofon sorunu gerçekten de güncelleme kaynaklıysa, gerekli düzeltme yamasının olduğu başka bir güncelleme sorunu çözecektir. En yeni iOS 11 güncellemesinden kaynaklanan yaygın bir sorun olursa, Apple sorunu ele alacak şekilde yeni bir yazılım güncellemesi sunacaktır. Bu nedenle cihazınıza en yeni güncellemelerin yüklenmesi tavsiye edilir.

 • Güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncellemesi bölümüne gidin. Eğer iPhone için yeni bir iOS sürümü varsa, güncelleme bildirimi göreceksiniz. Güncellemeyi yüklemeden önce güvenli olması açısından mevcut iPhone verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.
 • Hazır olduğunuzda güncelleme menüsüne gidin ve İndir seçeneğine tıklayarak güncelleme dosyasını cihazınıza yükleyin.

Güncelleme sürecinde kesintilerden kaçınmak için iPhone’un kablosuz ağa bağlı ve yeterince şarjı olduğundan emin olun.

iPhone 7’deki Tüm Ayarları Sıfırlayın

iPhone’un tüm ayarlarını sıfırlama, mikrofon sisteminin arızasına neden olabilecek yeni iOS güncellemesini geçersiz kılarak mevcut ayarlarınıza dönmenize izin veren bir çözüm olabilir. iPhone 7 mikrofon telefon ayarları bu işlemle güncelleme öncesine döndürülür. iPhone’daki veriler kaybolmaz ancak yine de kritik bilgileri önceden yedeklemeniz önerilmektedir.

 • iPhone 7’nin tüm ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm Ayarları Sıfırla bölümüne gidin.
 • İlerlemek için cihaz şifresini girin ve onaylamak için Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine tıklayın.

Sıfırlama işlemi tamamlanınca iPhone yeniden başlayacaktır. Telefon açıldıktan sonra sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için iPhone 7 mikrofon açma/kapama ile mikrofonu test edin.

Fabrika ayarlarına dönün veya DFU moduna geçin

Fabrika ayarlarına dönmek, kişisel bilgiler de dahil olmak üzere tüm iPhone verilerini silerek cihazı fabrika ayarlarına döndürür. Eğer sorun sistem arızasından kaynaklanıyorsa bu işlem sorunu çözebilir. Diğer yandan DFU modu ise fabrika ayarlarına döndükten sonra sorunun devam etmesi halinde uygulanabilecek en üst iOS sıfırlama seçeneğidir. Genellikle karmaşık iPhone yazılım sorunlarıyla ilişkili çözümlerde Apple teknisyenleri tarafından gerçekleştirilen bir sistem kurtarma işlemidir.

Her iki yöntem de çözüm sunabilecek olsa da, problem arızalı donanım bileşeni sebebiyle devam edebilir. Bu işlemleri sadece iPhone 7 herhangi bir fiziksel veya sıvı hasarı almamışsa uygulayın. Kritik bilgileri kaybetmenin dışında, DFU modu kesintiye uğrar veya donanım hasarları nedeniyle başarıyla tamamlanamazsa hiç çalışmayan bir iPhone’unuz olabilir.

Diğer Öneriler

 • iPhone kulaklık girişine takılan tüm aksesuarları çıkarın.
 • Video kaydederken mikrofonla ilgili sorun yaşıyorsanız, mikrofonun bir cisimle engellenmediğine ve parmaklarınızın iSight mikrofonunu kapatmadığına emin olun.
 • Mikrofon, iSight mikrofon veya iPhone alıcısının üstünü kapatabilecek, özellikle farklı üreticilerin sunduğu ekran koruyucu, film veya kapları çıkarın.
 • Mikrofonda kir, toz veya atık olup olmadığını kontrol edin. Gerekli durumlarda mikrofonu temizleyin.

Sorunun devam etmesi durumunda CPR Teknik servis iletişime geçip ve sorunu çözmek için ek bir işlem uygulamadan önce yardım alabilirsiniz.

iPhone 7 Mikrofonu Telefonun Neresindedir?

iPhone 7 mikrofon ayarı için mikrofonun yerini bilmek isteyen birçok kişi bulunuyor. Aslında iPhone 7 modeli 4 mikrofona sahiptir. İki tanesi cihazın alt bölümünde yer alır.

Sağ bölümde dahili stereo hoparlör ve dahili mikrofon varken, sol bölümde dahili mikrofon bulunur. Soldaki ızgaralı bölüm ise sadece estetik görünmesi için var.

Üçüncü mikrofon True Tone flaş ve iSight kamera arasında yer alır. Bu mikrofon iPhone 5 modelinde eklenmişti. Son mikrofon ise ses çıkışının içinde yer alır. Bu mikrofon da aramalar sırasında gelen ses üzerindeki gürültüyü engellemesi için iPhone 5 ile sunulmuştur.