iPhone Batarya Optimizasyonu

iPhone Batarya Optimizasyonu

Hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline gelen akıllı telefonların özellikleri arttıkça, ekranları daha da büyüdükçe; pil ömürlerinde azalma meydana geliyor. Eski zamanlarda telefonlar tek şarj ile 6 – 7 gün kullanılabilirken, şimdilerde akşama kadar bile şarjımız zor dayanıyor. Diğer telefon modellerinde de görülen bu sorun; iPhone telefonlar için de oldukça büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Eğer iPhone kullanıcısıysanız ve iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır merak ediyorsanız; sizin için hazırladığımız bu rehberi takip ederek, sorununuzu çözebilirsiniz.

iPhone kullanıcıları zaman zaman telefonlarının batarya süresinin kısa olmasından yakınıyorlar. Gün boyunca telefonunuzu aktif bir şekilde kullanıyorsanız; şarjınızın akşama kadar dayanmaması oldukça normal. Yine de akıllı telefonunuzun bataryasını arada sırada optimize ederek, telefon bataryasının ömrünü uzatma şansına sahip olursunuz. Öte yandan bu işlemler, batarya performansınızı da arttıracaktır.

Öncelikle iPhone batarya optimizasyonu yapmadan önce, telefonunuzda açık olan – arka planda çalışan bütün uygulamaları kapatın.

iPhone telefonlarda Lityum – iyon pil kullanılır. Lityum iyon piller, eskiden kullandığımız bataryalara nazaran çok daha hızlı şart olurlar. Öte yandan daha uzun süre kullanılırlar ve daha yüksek güç yoğunluğu bulunduğu için; daha hafif yapılara sahiptirler.

Bataryanızı her yüzde yüz doluluğa kadar şarj ettiğinizde, 1 şarj döngüsüne ulaşmış olursunuz. Bataryanız ya da şarjınız her tamamen bittiğinde ise; 1 deşarj döngüsüne ulaşmış olursunuz. Lakin bilmeniz gerekir ki; bu döngünün tek seferde tamamlanması zorunlu değildir. Örnek vermek gerekirse; telefonunuzu bugün yüzde 60 şarj oranına ulaşmışken; şarjdan çıkarttınız. Ertesi gün de yüzde 40 oranında şarj ederseniz, 1 şarj döngüsünü tamamlamış olursunuz. Aynı mantık deşarj konusunda da geçerlidir.

 

iPhone Batarya Optimizasyonu iPhone Batarya Optimizasyonu
iPhone batarya optimizasyonu nedir?

Kısaca Optimizasyon; bataryanın belli aralıklar ile şarjının tamamen bitmesi ve ardından yeniden doldurulmasıdır. Batarya optimizasyonunu yalnızca akıllı telefonunuzda değil, tabletinizde ya da diz üstü bilgisayarınızda da uygulayarak, pil ömrünüzü arttırabilirsiniz.

iPhone batarya optimizasyonu nasıl yapılır?

iPhone pil optimizasyonu için iki farklı yöntem vardır. Aşağıda sıralayacağımız yöntemler arasında hangisini yapmak isterseniz; onu uygulayabilirsiniz.

Şarjınızı tamamen bitirin

Bütün şarjınızı kullanın. Bunu telefonunuzu gün içerisinde normal bir biçimde kullanarak da yapabilirsiniz.

Bir Süre Bekleyin

Her ne kadar şarjınız tamamen bitmiş olsa da; içerisinde çok az şarj kalır. Bu şarj sayesinde uygulamalar son durumlarını korur. Bu şarjın tamamen bitmesini sağlamanın tek yolu ise biraz beklemek. En az 3 en fazla 5 saat bekleyin.

Şarja Takın

Telefonunuzun şarjının tamamen bittiğine eminseniz, telefonunuzu tamamen şarj etmeniz gerekiyor. Yalnız telefonunuzu şarj ederken; bilgisayar ya da powerbank’ten şarj etmemeye; orijinal şarj cihazı kullandığınıza dikkat etmeniz gerekmekte. Öte yandan telefonunuzun şarjı yüzde 100 olarak dahi görünse, birkaç saat daha şarj etmeye devam edin.

Şarjınızı tekrar bitirin

Şimdiye kadar yaptığımız bütün aşamaları yeniden gerçekleştirmelisiniz. Bu nedenle şarjınızı yeniden bitirmelisiniz.

Üç Saat Daha Bekleyin

Batarya kalibrasyonu yapmak için her adımı en az iki kere tekrarlamak gerekiyor. Bir kez daha telefonunuzun şarjını tamamen bitirmeniz gerekiyor.

Telefonunuzu Tamamen Şarj Edin

Bu adımda telefonunuzu yeniden tamamen şarj etmeniz ve kullanmanız gerekiyor. Kapadığınız servisleri, özellikleri ve uygulamaları açarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonunun Kolay Yolu: Battery Doctor

AppStore’dan Battery Doxtor uygulamasını indirin ve giriş yapın.

Telefonunuzun şarjı yüzde 20 seviyesine indikten sonra; telefonunuzu şarja takarak Battery Doctor uygulamasını açın.

Telefonunuz tamamen şark olsa dahi, şarjdan hemen çıkarmamanız gerekiyor. En az bir saat daha Battery Doctor açıkken telefonunuzun şarjda kalması gerekiyor.

iPhone telefonlarda Lityum Pil kullanıldığını söylemiştik, uygulama sayesinde bataryanın kullanılmayan kısımları da dolmaya başlayacaktır. Bu adımları anlık olarak Battery Doctor uygulamasının ana ekranından takip edebilirsiniz.

Ayda maksimum bir kez olmak üzere düzenli olarak iPhone batarya optimizasyonu yapabilirsiniz. Batarya optimizasyonu sayesinde telefonunuzun pilinde yer alan çalışmayan – dolmayan kısımlar yeniden aktifleşerek; bataryanızın tamamen kullanılmasına olanak tanıyacaktır. Bu sayede telefonunuzun modeli ne olursa olsun, yukarıda sıraladığımız adımları uyguladığınız taktirde, şarjınızın daha uzun süre gittiğini gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda bataryanızın kullanım süresini – ömrünü arttıran optimizasyon – kalibrasyon işlemleri; ünlü teknoloji üreticileri tarafından da sık sık önerilmektedir.