iPhone Data Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Bilginiz dahilinde olmaksızın data kullanımızı artıran bir dizi iPhone özelliği ve uygulaması mevcuttur. iPhone veri kullanımını azaltmanıza ve aylık cep telefonu faturanızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak adına CPR teknik uzmanları sizler için birkaç ipucu derledi. Buyrun!

iPhone veri kullanımını azaltmak için 5 ipucu

Aylık kotanızı sürekli olarak aşıyor musunuz? iPhone telefonlarda veri kullanımını azaltmak ve kota aşım ücretlerini önlemek için bu ipuçlarını kullanın.

Hücresel Veri Kullanan Uygulamaları Denetleme ve Kontrol Etme

Veri aşımından dolayı faturalarınız son zamanlarda fırladıysa, analiz edilmesi gereken ilk şey uygulama ayarlarınızdır. Ayarlar’dan Hücresel’i seçin. Buradan, mevcut fatura dönemi için azalan veri kullanım sırasına göre uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Önemli miktarda hücresel veri kullanan herhangi bir uygulama bulursanız, bu uygulamaları devre dışı bırakmayı deneyin.

Arka Plan Uygulamasını Yenile’yi Kapat

Bir uygulamayı açtığınızda en son gelişmeleri almanızı sağlamak için, iOS platformu otomatik olarak Arka Plan Uygulamasını Yenileme adlı bir özelliği otomatik olarak etkinleştirir. Bu özellik sizi güncel tutmak için mükemmel olsa da, kotanızdan yiyebilir. Arka Plan Uygulama Yenilemesini tamamen kapatın veya “Ayarlar”> “Genel”> “Arka Plan Uygulama Yenileme” seçeneğine giderek, arka planda hangi uygulamaların otomatik olarak yenileneceğini seçin.

Wi-Fi kapalıyken indirmeleri önle

iPhone veri kullanımını azaltmanın bir başka basit yolu, Wi-Fi bağlantınız olmadığında indirmeleri engellemektir. Cihazınızın film, uygulama, müzik ve daha fazlasını indirmek için hücresel verileri kullanmasını önlemek için, Ayarlar> iTunes ve App Store’a gidin. Ardından, “Hücresel Verileri Kullan” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Sosyal Medya Ayarlarını Gözden Geçirme

Sosyal medya uygulamaları, haber akışınızı -en son fotoğraflar, videolar ve haberlerle güncel tutmak için- çok miktarda veri kullanır. Gün boyunca Facebook, Instagram veya diğer sosyal medya uygulamaları arasında geziniyor iseniz, muhtemelen aylık veri kotanızdan yiyorsunuzdur. Veri kullanımınızı sınırlandırmak için sosyal medya uygulamalarınızda aşağıdaki ayarları incelediğinizden emin olun.

Facebook: Facebook uygulamasında “Ayarlar”> “Hesap Ayarları”> “Videolar ve Fotoğraflar” seçeneğine gidin. Ardından, Otomatik Kullan seçeneğini kapatın veya yalnızca Wi-Fi’ye bağlıyken Otomatik Kullan olarak ayarlayın.

Instagram: Instagram uygulamasında “Ayarlar>“ Hücresel Veri Kullanımı ”bölümüne gidin. Ardından, “Daha Az Veri Kullan ”ı seçin. Bu seçeneği belirlerseniz fotoğrafların ve videoların yüklenmesi daha uzun sürebilir, ancak veri kullanımı önemli ölçüde azaltılır.

Twitter: Twitter uygulamasında “Ayarlar ve Gizlilik”> “Veri kullanımı” bölümüne gidin. Ardından, Otomatik Oynat ve görüntü önizlemelerini kapatın. Ayrıca, cihazınız Wi-Fi’ye bağlıyken yalnızca videoları oynatma seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Snapchat: Snapchat uygulamasında “Ayarlar”> “Ek Hizmetler”> “Yönet” seçeneğine gidin. Ardından, dışarıdayken veri kullanımını en aza indirmek için “Seyahat Modu”nu açın. Wi-Fi kapalıyken anılarınızı yedeklememek için Akıllı Yedeklemeyi kapatmayı da düşünebilirsiniz.

Müziğinizi İndirin

Spotify, Tidal, Apple Music veya Pandora kullanıyorsanız, Wi-Fi üzerinden müzik akışı yapmak oldukça fazla miktarda veri kullanacaktır. Hareket halindeyken müzik dinlerken iPhone veri kullanımını azaltmak için çalma listelerinizi ve podcast’lerinizi indirin.

iPhone telefonlarda verilerinizi yönetmek hususunda daha fazla bilgi edinmek ve ortaya çıkabilecek iPhone sorunlarını gidermek için, CPR ile iletişime geçin. CPR bünyesinde iOS ile ilgili her konuda uzmanı barındırmaktayız. IPhone, iPad veya MacBook’unuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için yerel CPR mağazamız ile işbirliği yapabilirsiniz.