iPhone Dokunmatik Kendi Kendine Basıyor

iPhone dokunmatik kendi kendine basıyor sorununda telefon kendi kendine tıklamaya başlar. Telefon ekranı olmayan dokunmalara tepki vermeye veya uygulamalar siz hiçbir şey yapmıyorken açılmaya başlar. Şaşırtıcı olmayacak şekilde bu garip hareketler sinir bozucudur.

Bununla beraber, ekranın kendi kendine basması durumu bazen iPhone’u Apple’a götürmenizi gerektirse de, birkaç hızlı çözümü deneyebilirsiniz. Bu çözümler, iPhone dokunmatik ekranı temizlemekten telefonu fabrika ayarlarına döndürmeye kadar uzanır.

Hangi iPhone Modelleri Ekranın Kendi Kendine Dokunması Sorunundan Etkilenir?

Genellikle iPhone ekran kendi kendine basıyor sorunu iPhone X modelini etkiler. Kasım 2018 tarihinde Apple, iPhone X’in dokunmatik ekranını etkileyen bazı sorunlar olduğunu itiraf etti. Etkilenen müşterilere ücretsiz onarım sunacaklarını da açıkladı.

Ancak raporlar ve çevrim içi şikayetlerin gösterdiği üzere, kullanıcıların şikayet ettiği “dokunmatik telefonum kendi kendine tuşlara basıyor” sorunu, diğer modellerde de bulunmaktadır. Bunlar iPhone XS ve XR’ın yanı sıra iPhone 8, 7, 6 ve 5 modellerini de kapsamaktadır. Diğer bir deyişle kendi kendine basma sorunu neredeyse tüm iPhone modellerini etkiler.

 1. Dokunmatik Ekranı Temizleyin

iPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyorBasit bir çözüm olsa da iPhone’un dokunmatik ekranını temizlemek etkili bir çözümdür. Böylelikle iPhone’un dokunuşu tespit etmesini engelleyen kir veya tozlar temizlenir.

iPhone’un dokunmatik ekranını temizlemek için ilk olarak telefonu kapatın ve tüm kabloları çıkarın. Daha sonra gözlük temizleme bezi gibi temiz ve yumuşak bir bez bulun. Bu bezi ılık suyla hafifçe nemlendirebilirsiniz. Son olarak, dokunmatik ekranı bir kenarından diğerine nazikçe silerek temizlemeye başlayın.

Temizlerken açık yerlerin nemlenmesini önleyin. Ayrıca Apple, cam veya ev temizlemek için kullanılan aşındırıcı ve hidrojen peroksit içeren temizlik malzemelerinin kullanılmasını önermez. Eğer kullanırsanız Apple’ın yağa karşı dirençli kaplamasına zarar verebilirsiniz.

 1. Ekran Koruyucuyu Çıkarın

Ekran koruyucular, iPhone’ın dokunmatik ekranını koruyan ince cam katmanlarıdır. Sıklıkla faydalı olsalar da, bazen dokunmatik ekranın fonksiyonlarını bozabilirler. Bu nedenle telefon kendi kendine dokunuyorsa koruyucuyu çıkarın.

iPhone ekran koruyucu filmini dikkatli ve yavaş bir şekilde çıkarmalısınız. Köşelerin birinden başlayın ve iPhone’un ekranındaki koruyucuyu soyun. Koruyucu çatladıysa veya hasar gördüyse, telefonu yetkili servise (veya Apple’a) götürmeniz daha güvenli olabilir.

Ayrıca koruyucu ekranın üreticisiyle iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Üretici size koruyucuyu çıkarmanın en iyi yöntemini önerebilecek konumdadır.

 1. iPhone’un Kılıfını Çıkarın

iPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyoriPhone kendi kendine tuşlara basıyor sorununun nedenlerinden biri ekranın hafifçe eğilmesi olabilir. iPhone’un ekranı bu şekildeyse, telefon kılıfını çıkartarak sorunu aşabilirsiniz. Bazı durumlarda sert kılıflar ekranı bükebilir, bu yüzden kılıfı çıkararak fark olup olmadığına bakabilirsiniz.

Forumlarda bazı iPhone kullanıcıları, telefonu düşürdükten sonra sert kılıfların büküldüğünü ifade etmiştir. Böyle durumlarda kılıfı çıkarmak denemeye değer yöntemlerden birisidir.

 1. iPhone’u Yeniden Başlatın

iPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyorBir sorunla karşılaştığınızda iPhone’u yeniden başlatmak her zaman iyi bir fikirdir. iPhone’un geçici hafızasını temizlemek dokunma sorununu çözebilir.

iPhone X veya sonraki modelleri yeninden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Kapat sürgüsü çıkana kadar Yan düğmeye ve Ses düğmelerinden birine basılı tutun.
 • Kapat sürgüsünü sağa kaydırın.
 • Kapattıktan sonra Apple logosu görünene kadar Yan düğmeye basılı tutun.

iPhone 8 veya daha önceki modelleri yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Kapat sürgüsü çıkana kadar Üst (veya Yan) düğmeye basılı tutun.
 • Kapat sürgüsünü sağa kaydırın.
 • Kapattıktan sonra Apple logosu görünene kadar Üst (veya Yan) düğmeye basılı tutun.
 1. iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlayın

iPhone’u yeniden başlatmaya benzer şekilde, telefonu yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz. Eğer iPhone telefon dokunmatiği kendi kendine basıyor ve telefonu kullanmanızı engelliyorsa bunu yapabilirsiniz. Çünkü iPhone çalışmasa bile zorla yeniden başlatma çalışır.

iPhone 8 veya daha sonraki modelleri zorla yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Sesi Aç düğmesine hızlıca basıp bırakın.
 • Sesi Kıs düğmesine hızlıca basıp bırakın.
 • Yan düğmeye basılı tutun.
 • Apple logosu görününce Yan düğmeyi bırakın.

iPhone 7 veya iPhone 7 Plus modellerini yeniden başlatmaya zorlamak için izleyebileceğiniz adımlar şu şekildedir:

 • Sesi Kıs ve Uyut/Uyandır düğmelerine basılı tutun.
 • Apple logosu görününce iki düğmeyi de bırakın.

iPhone 6/6S Plus veya daha önceki modelleri yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

 • Uyut/Uyandır ve Ana Ekran düğmelerine basın.
 • Apple logosu görününce iki düğmeyi de bırakın.
 1. iOS Sürümünü Güncelleyin

iPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyoriPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyoriPhone Dokunmatik Kendi Kendine Basıyor

Eğer telefon kendi kendine bir yerlere giriyor sorunu devam ediyorsa iPhone’u güncellemeyi denemelisiniz. Kendi kendine dokunma sorunu yazılım hatasından kaynaklanabileceği için güncelleme yapmak denemeye değer bir çözümdür.

iPhone’u güncellemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

 • Ayarları açın.
 • Geneli seçin.
 • Yazılım Güncellemesi seçeneğine tıklayın.
 • İndir ve Kur veya (güncellemeyi indirdiyseniz) Kur seçeneğine tıklayın.
 1. Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyoriPhone Dokunmatik Kendi Kendine BasıyoriPhone Dokunmatik Kendi Kendine Basıyor

Eğer yeniden başlatma ve yazılım güncellemeleri iPhone dokunmatik ekran kendine kendine basıyor sorununu çözmezse, bir sonraki adımda iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekir. Bu yöntem kendi kendine dokunma problemine yol açan yazılım hatalarını ortadan kaldırmak için iyi bir yoldur. Elbette, fabrika ayarlarına döndürme işlemi tüm verilerinizi sileceği için bu işlemden önce iPhone’u yedeklemelisiniz.

iPhone’u sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Ayarları açın.
 2. Geneli seçin.
 3. Aşağıya kaydırın ve Sıfırla seçeneğine tıklayın.
 4. Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine tıklayın.
 5. Sil seçeneğine tıklayın.

Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefonda tekrar kurulum yapmanız gerekir. Bu aşamada yedeklemeyi kullanarak iPhone verilerini geri yükleyebilirsiniz.

 1. iPhone’u Kurtarma Moduna Alın

Zorla başlatma işinize yaramazsa, iPhone’u Kurtarma Moduna almayı ve iOS’i yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemi, eğer telefonun kendi kendine dokunma sorunu iPhone’u kullanmanızı engelliyorsa veya ayarları normal bir şekilde sıfırlayamıyorsanız denemelisiniz. Düzgün bir şekilde güncelleme veya sıfırlama yapabiliyorsanız, daha kolay olacağı için bu iki yöntemi uygulamalısınız.

iPhone 8 veya sonraki modellerde Kurtarma Modu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. iPhone’u bilgisayara bağlayın ve bilgisayarda iTunes’u açın.
 2. Sesi Aç düğmesine hızlıca basıp bırakın.
 3. Sesi Kıs düğmesine hızlıca basıp bırakın.
 4. Yan düğmeye basın ve Kurtarma Moduna girene kadar basılı tutun.

iTunes, Kurtarma Modundayken “iPhone’da güncelleme veya kurtarma gerektiren bir sorun var” gibi bir hata mesajı gösterecektir. Eğer varsa Güncelle veya Fabrika Ayarlarına Döndür seçeneğine tıklamalısınız.

Not: Kurtarma Modundayken telefonu fabrika ayarlarına döndürmek tüm verileri silecektir. Bu nedenle bu işlemden önce mümkünse iPhone’u yedeklemelisiniz.

 1. iPhone’u Apple Store’a Götürün

Eğer telefon kendi kendine geri tuşuna basıyor veya telefon dokunmatiği kendi kendine basıyor ise en yakın Apple Store’dan randevu almanız gerekir. Yazılım çözümlerini denedikten sonra sorun ortadan kalkmazsa, iPhone’un kendi kendine dokunmasının nedeni genellikle donanım kaynaklıdır. Örneğin, bazı kullanıcılar hatalı ekran montajının veya dokunmatik ekran yerleşiminin bu soruna yol açtığını bildirmiştir.

Elbette, eğer deneyiminiz yoksa iPhone’u açmamalı veya tamir etmeye çalışmamalısınız. Bu durumda Apple Destek’ten yardım almanız daha güvenli olacaktır.

iPhone ekranının kırılması gibi başka sorunlar da yaşayabilirsiniz. Neyse ki telefon kendi kendine dokunuyor sorunu dışında iPhone ekranını kırdıktan sonra uygulayabileceğiniz bazı adımlar da var.