iPhone Etkin Değil iTunes’a Bağlanın Çözümü

iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın çözümü birçok kullanıcının cihazını yeniden kullanmasına yardımcı olacaktır. Bu problemi yaşadığınızda genelde cihazın yazılımsal bir problemi vardır ve kısa sürede giderilmesi için birçok detay söz konusu olabilir. 

Cihaz Nasıl Etkinleştirilir?

Genel olarak iPhone’larda kullanılan yazılım yükleme türü olan DFU mod, yazılımsal sorunların çözülmesini sağlar. Bunun için yasal olarak yüklenmeyen yazılımlar var cihazın bu modda çalıştırılarak kontrol edilmesi önemlidir. 

Aynı şekilde iPad’ler için de bu hata söz konusu olabilir. Her iki durumda da aynı yöntem kullanılarak cihazın geri yüklenmesinin denenmesi gerekecektir. Eğer geri yükleme şansınız yoksa son seçenek olarak yeni bir iCloud hesabı açmanız uygun bir çözüm olacaktır. 

Bu sorunların genel olarak birkaç yöntemle çözülmesi mümkün olabilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Kurtarma Moduyla Cihazı Sıfırlama

Aynı anda Up, Down ve Power tuşlarına basarak cihazınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlem cihazı kapatır ve USB kablosunun bilgisayara takılmasıyla başlanabilir. Cihazı bilgisayara takmadan önce Home tuşuna basılı tutulması gerekmektedir. Bu işlemi yaptığınızda “Kurtarma modunda bir cihaz algılandı” uyarısı karşınıza çıkacaktır. Bu yazıya onay vererek cihazın geri yüklenmesini tamamlayabilirsiniz. 

iPhone’umu Bul ile Cihazı Silme

Genelde işe yarayan ikinci yöntem ise iPhone’umu Bul seçeneğidir. Bu seçenekten yararlanmak için iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın çözümü iCloud üzerinden yapılacaktır. İlgili seçeneği etkinleştirerek iPhone cihazını bulabilirsiniz. Bu şekilde cihazın son yedeğini alarak geri yüklemesini sağlayabilirsiniz. Cihaz bu yöntemlerle sıfırlanamıyorsa gereken çalışmaların yapılması için iPhone’umu Bul işlevini online olarak yapabilirsiniz. 

iTunes ile Geri Yükleme

iPhone etkin değil iTunes’a bağlanın çözümü iTunes ile giriş yapılan sistemde yedeklemeden geri yükleme işleminin gerçekleşmesini sağlamaktır. Cihazın son yedeğinin geri yüklenmesini sağlayan bu uygulama eşleşme yapılmasını da kolaylaştırmaktadır. iPhone’a yedekten geri yükle seçeceğini inceleyerek cihazı eski haline getirebilirsiniz. Cihazı daha uzun süre kullanmak istediğinizde düzenli olarak verilerinizin yedeklenmesini sağlamalısınız. iCloud depolama sisteminden cihazınızın tüm verilerinin yeniden yüklenmesi sağlanacaktır. Ancak depolama yapmadıysanız verileriniz silinecektir. 

Yeni Kimlik Kullanma

IOS aygıt eşleştirme işlemlerinde sorun yazıyorsanız yapacağınız son işlem cihazınızı yeni bir kimlikle kullanmaktır. Tabi burda eski verileri kaybetmeniz de söz konusu olacağından yeni kimlik kullanmanız problem yaratabilir. Ancak çok önemli bilgileriniz yoksa en etkili çözümlerden gibi alternatif bir çözüm olarak yeni kimlikle giriş yapılmasıdır. 

Cihazı açtığınızda “Apple kimliğimi gir” yerine “yeni kimlik yarat” bölümünden yeni bir iCloud hesabı açmanız gerekecektir. Buradaki bilgilerin güncel olması gerekecektir. Ancak belirttiğimiz gibi eski verilerin silinmesi söz konusu olacağından verileri kurtarmanız mümkün olmayacaktır. 

 

Soru - Cevap

Bu hatayı aldığınızda çözüm bulmak için 4 fark yöntem vardır. Bunların ilki cihazın yazılımsal eksikliklerinin giderilmesi, diğerleri ise yeni bir kimlikle tamamen sıfırlanmasıdır. Bu yüzden yukardaki 4 yöntemden birini deneyerek cihazınızdaki bu problemin giderilmesini sağlayabilirsiniz.  
IOS cihazlardaki özel bir uygulama olan ve cihaz bilgileri ve veri transferini de sağlayan önemli bir portaldır. Bu yüzden uygulamanın tercih edildiği alanlarda etkinleştirmenin de başarıyla yapılması mümkün olabilir.
Apple marka cihazlarınızda kurtarma modunun çalışması son derece önemlidir. Bu yüzden kurtarma modu çalıştırmak istediğinizde iPad etkinleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için cihazın simkart olmadan çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.