iPhone ile Büyüleyici Havai Fişek Fotoğrafları Çekmenin İpuçları

Fotoğraflar havai fişek gösterilerini tam anlamıyla yansıtamaz iken, son teknoloji ile bu gösterilerin fotoğraflanması artık hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Bu yazıda sizlere göz kamaştırıcı havai fişek fotoğraflarının iPhone akıllı telefonunuzla nasıl çekilebileceğine yönelik ipuçlarını vereceğiz.

IPhone ile Havai Fişek Gösterileri En İyi Biçimde Nasıl Çekilir?

Yeni nesil iPhone telefonlar inanılmaz derecede kaliteli kameralarla donatılmıştır. Ancak en iyi fotoğrafın nasıl elde edileceğine yönelik kullanıcı dostu ayarları barındıran bir yönlendirme söz konusu değildir. Halbuki bu kameralar fotoğrafçılık ile amatör seviyede ilgilenen kişiler de dahil olmak üzere cihaz sahiplerinin profesyonel düzeyde fotoğraf çekebilmelerini olanaklı hale getirmektedir. Bu yaz I-Phone ile havai fişek gösterilerini çekmeye ilişkin ipuçları için lütfen okumaya devam edin!

HDR (High Dynamic Range)’yi kapatın!

HDR, Yüksek Dinamik Görüş’ü ifade etmektedir. HDR ile parlak ve karanlık alanlarda daha ayrıntılı ve renkli fotoğraflar çekilebilmektedir. HDR ayarı manzara ve durum (senaryo) gibi yüksek kontrast içeren sahnelerin çekimi için yararlı olabilmektedir. 

Havai fişek gibi ışık gösterilerinin çekiminde HDR’yi mutlaka kapatmanızı öneririz. Eğer HDR ayarınız açık olur ise iPhone kameranız hareketli nesneleri bulanıklaştırır ve gösteriyi flu bir biçimde fotoğraflamak zorunda kalırsınız.

Flaşı kapatın!

Karanlıkta otomatik olarak devreye giren flaş özeliğini iPhone kameranız otomatik olarak etkinleştirmektedir. Havai fişek gösterilerini fotoğraflarken flaş özelliğini mutlaka kapatmalısınız. Bu özellik yalnızca belirli bir uzaklıktaki nesneye odaklanırken kullanışlıdır. Uzakta olan bir nesneyi/olayı yakalamaya çalışırken flaş etkisizdir, enstantane hızını düşürür ve fotoğrafın bulanık ve karanlık görünmesine neden olur.

(Flaş özelliğini kapatmak için Kamera’yı açın ve üst köşede yer alan şimşek simgesine basarak flaşı kapalı konuma getirin.)

Canlı Fotoğraflar (Live Photos) veya Seri Çekim Modunu kullanın!

Canlı Fotoğraflar modunu aktif kıldığınızda havai fişek fotoğraflarını en iyi biçimde çekmeniz mümkün olmaktadır.  Bu özellik kullanıcıların -sadece fotoğraf çekmek yerine- üç saniye boyunca ses ve hareket yakalamalarına izin vermektedir. Canlı Fotoğraflar’ı aşağıdaki şekilde etkinleştirebilirsiniz:

iPhone ile Büyüleyici Havai Fişek Fotoğrafları Çekmenin İpuçları

Seri Çekim Modu ise başka bir alternatiftir. Havai fişek fotoğraflarken kameranın görüntüye sabitlenerek deklanşöre basılı tutulması cihazın saniyede on fotoğraf çekmesine olanak verir. Bu iki özelik hareketli nesneleri çekmek için oldukça kullanışlıdır

Odaklama Kilidini Etkinleştirin!

Odaklama kilidini etkinleştirerek kameranızın doğru noktaya odaklanmanıza yardımcı olursunuz. Öncelikle bir sonraki fişek patlayana kadar bekleyin ve telefonunuzu gökyüzüne doğru tutun. Ardından ekranınızda patlayan havai fişeklere dokunun. Bu işlemden yaklaşık iki saniye sonra odaklama etkinleşecek ve sarı bir “AE / AF LOCK” kutusu görünecektir.