iPhone Isınmasını Engellemek için 11 Yol

iPhone Nasıl Soğutulur?

Akıllı telefonun aşırı ısınması endişeye yol açabilir. Bu yazıda iPhone’u soğutmak için 11 önemli ipucu sunacağız.

Akıllı telefon aşırı ısındığında garip davranmaya başlar ve uzun vadede hasar görebilir. Telefonların patladığı ve alev aldığı bazı durumlar da olabilir. Bu gibi durumlarda genellikle sorun aşırı ısınma değil, pil arızası gibi diğer sorunlardır.

iPhone’un patlaması olası değildir. Ancak aşırı ısınma sorununu çözmek hem telefonu rahat kullanmanıza hem de telefonun sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Bu yazıda ısınan iPhone’u soğutmak için 11 basit ipucu sunuyoruz.

iPhone Serin Tutma İpuçları

iPhone aşırı ısınıyorsa ilk olarak telefonu nerede ve nasıl kullandığınıza bakmalısınız. Aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır.

 • Telefonun kabını çıkarın. Ekstra yalıtım katmanı telefonun soğumasını zorlaştırabilir. Alternatif olarak havalandırma kanalları olan Razer Arctech Pro gibi kılıfları kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Telefonu sıcaklığın hızla yükselebileceği, güneş altındaki bir arabada bırakmayın. Aracınızı park ettiğinizde iPhone’u yanınıza alın.
 • Aşırı sıcak bir iklimde yaşıyorsanız telefonun doğrudan güneş ışınlarıyla temas etmesini engelleyin. Güneşli bir yerde tatil yapıyorsanız, iPhone’u çantada veya gölge bir alanda tutun. Mümkünse telefonu kullanmakta kaçının.
 • Oyun oynamaktan kaçının. Oyunlar, özellikle de grafik açısından gelişmiş olanlar işlemciyi kullanır ve bu da cihazın ısınmasına yol açar. AR uygulamaları işlemciye çok yük bindirebilir.
 • Ek ısı kaynağı olduğu için Bluetooth kullanmayı bırakın. Bunu Kontrol Merkezi’nden yapabilirsiniz. Ekranı yukarıya kaydırın (veya Ana Ekran düğmesi olmayan iPhone modellerinde sağ üst köşeden aşağıya kaydırın) ve Bluetooth ikonuna tıklayın.
 • Konum Hizmetleri’ni kapatın. Birçok iPhone’un ısınmasına GPS neden olur. Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri üzerinden kapatın.
 • Haritaları adım adım kullanmaktan kaçının. Bu şekilde kullanmak ısı üretimine neden olur.
 • Serin bir yere gidene veya iPhone soğuyana kadar şarj etmekten kaçının. Şarj etmek cihazı ısıtacaktır.
 • Uçak modunu açın. Bu mod GPS, Bluetooth, Kablosuz Ağ ve Hücresel Veri’yi kapatır. Bu mod Kontrol Merkezi’nde bulunur. Ayara erişmek için uçak ikonuna basın.
 • Bildirimler olmadan idare edebiliyorsanız, kullanmadığınız zaman iPhone’u tamamen kapatmanızı öneririz. Uyut/Uyandır düğmesine basın ve cihazı kapatmak için sürükleyin. (Ana Ekran düğmesi olmayan iPhone 11 veya diğer modellere sahipseniz güç düğmesi ve ses düğmelerinden birisine basılı tutmanız gerekir.)
 • 10W Hızlı Kablosuz Şarj Cihazı ve Momen Oyun Kontrol Kolu & Telefon Soğutucu gibi dahili fanları bulunan ve telefonları soğutmak için kullanılan bazı ürünler bulunur. Aracınızın havalandırma paneline takılan Moshi’nin Manyetik Araç Kiti de klimanın soğutma etkisinden faydalanarak telefonunuzu soğutmaya yardımcı olur.

Umarız bu ipuçları iPhone’un normal bir sıcaklıkta çalışmasına yardımcı olur. Eğer telefon hala çok ısınıyorsa daha ciddi bir sorun olabilir. Bu durumda Apple’dan destek almanız gerekebilir.

Hava iPhone’um İçin Çok mu Sıcak?

Mevcut iPhone modelleri 0 ila 35ºC (32 ila 95ºF) ortam sıcaklığında çalışmak için tasarlanmıştır. Yani cihazın kendi sıcaklığından ziyade ortam sıcaklığı önemlidir. Bu da hava durumunda hangi değerlere dikkat etmeniz gerektiğini gösterir.

Türkiye’de sıcaklıklar bu değerlerin üstüne çıkabilir. (Sıcak yaz günlerinde hava sıcaklığı çalışma parametrelerinin üstünde olabilir.)

Birkaç derece yüksek sıcaklık uzun vadede soruna neden olmaz. Ancak iPhone’u çok soğuk veya çok sıcak ülkelerde kullanırken dikkatli olmak gerekebilir.

Bu sıcaklıkların tüm iPhone kullanımları için geçerli olduğunu belirtmemiz gerekir. Apple iPhone için güvenli sıcaklıkların -20 ve 45ºC (-4 ve 113ºF) arasında olduğunu söyler.

Bu nedenle iPhone’u kışın veya yazın dışarıda bırakırken dikkatli olun. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak, cihazın çalışma aralığının dışında çalışmasına neden olabilir.

iPhone Isınmasını Engellemek için 11 YoliPhone Aşırı Isınırsa Ne Olur?

iPhone aşırı ısınırsa “Kullanmadan önce soğutmanız gerekiyor” uyarı mesajını gösterir. Normalde bu mesaj siyah arka plan üzerinde gösterilecektir. Ancak navigasyon uygulamasını kullanıyorsanız, uygulamanın üstünde görünebilir.

Cihazı en kısa sürede tekrar kullanabilmek için cihazı kapatın, daha serin bir ortama taşıyın ve soğuması için zaman verin. iPhone soğuma moduna girerse aşağıdakilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Cihaz şarj olmaz.
 • Cihaz parlaklığı azalır veya kararır.
 • Hücresel radyo düşük güç durumuna geçer. Bu sırada sinyal zayıflayabilir.
 • Kamera flaşı geçici olarak kapanır.

Bunları ilk gördüğünüz zaman şaşırabilirsiniz. Ancak telefonu geçici olarak kullanamama dışında başka bir soruna yol açmaz.

Apple’ın bu konuyla ilgili resmi yazılarını okumak için, cihazı kabul edilebilir çalışma sıcaklığında tutma yazılarına bakabilirsiniz.

Sıcak iPhone Konusunda Endişelenmeli miyim?

Normalde hayır. Apple kullanıcılara güncelleme, yedekleri geri yükleme, veri analizi (fotoğraflardaki yüz etiketleri gibi) veya AR uygulamalar gibi zorlu görevleri gerçekleştirirken iPhone’un ısınmasının normal olduğunu söyler. Görev tamamlandıktan sonra cihaz normal sıcaklığına dönmelidir.

iPhone’um Patlar mı?

Bu pek olası değil.

iPhone’un aşırı ısınması bilinen bir olay. Bir keresinde Florida’da bir kadının arabasındaki paspası erittiğine dair kanıtlar var ancak bunlar izole vakalar ve genellikle bir kaza sonucu ortaya çıkar. Örneğin, araba paspasını eriten iPhone, bir süre önce havuza düşmüştü.

iPhone Isınmasını Engellemek için 11 Yol

Mart 2017 tarihinde tamir dükkanına götürülen bir iPhone 6 Plus modelinin,  buram buram duman çıkarttığı sırada panikleyen sahibi tarafından düşürüldüğüne dair görüntüler var. Mağazanın sahibi Simon Owen dükkanın tezgahında devasa bir delik olduğunu ifade eti.

Bu olayda cihaz daha önceden hasar almıştı. Aynı zamanda patlama, tamiri yapan kişinin sorunu anlamak için kırık olan ekrana bastırdığı zaman gerçekleşti. Ancak bu benzersiz bir olay değildi. Aynı dükkanın sahibi iPhone 5 ile benzer bir olayın daha yaşandığını söyledi.

Dükkanın sahibine göre iki kimyasal pil karıştığı için iPhone 5 duman çıkarmaya başladı ve patladı.

Daha yakın zamanda Samsung Note 7 aşırı ısınma sorununu duymuş olabilirsiniz. Bazı Note 7 modellerindeki piller tehlikeli seviyelere kadar aşınıyordu. Samsung bu durumda ürünleri geri çağırmak zorunda kaldı.

Bunlar endişe verse de Samsung sadece bir akıllı telefon modelinde sorun yaşarken, Apple iPhone serisinde sorun yaşamadı. Bazı durumlarda rakip akıllı telefon şirketleri pil birimleri dahil olmak üzere, ürünleri aynı tedarikçilerden alabilir. Ancak bu hataların Apple’da veya Samsung dışındaki diğer şirketlerde ortaya çıkabileceğini gösteren bir durum yok.

Umarız ki iPhone ısınma sorunu tavsiyeleri faydalı olmuştur!