iPhone Kapandı Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Her sabah iPhone telefonunuzu elinize alıp maillerinizi veya mesajlarınızı kontrol ediyorsunuz. Bu sabah işler biraz farklılaştı – iPhone açılmıyor. Karşınızda siyah bir ekran var ve hiçbir şey çalışmıyor gibi görünüyor. Peki, ne yapacaksınız?

Paniklemeyin

Derin bir nefes alın ve kahve hazır olmadan sorunu çözüp çözemeyeceğinize bakın. iPhone’um açılmıyor diyorsanız, bir şeyler yapmadan önce iPhone’u birkaç dakika boyunca şarj edin. Belki de dün akşam telefonu şarja takmayı unuttunuz. İşe yaramıyor gibi görünüyorsa farklı bir kablo deneyin veya telefonu bilgisayar gibi başka bir güç kaynağına takın.

Şarj kablosunun iPhone’un şarj portuna tam olarak oturması gerekir. Eğer kablo oturmuyorsa ve oynama yapıyorsa, şarj portunda kir birikmiş olabilir. Bu durumda iPhone şarj halindeyken kapandı açılmıyor gibi bir sorun da yaşayabilirsiniz. İlk olarak şarj portuna üflemeyi deneyin. Daha sonra farklı talimatları deneyebilirsiniz. Hangi yöntemi izlerseniz izleyin, şarj portunu metal bir objeyle temizlemeyin. Metal bir obje kullanmak akıllı telefonunuzu bozabilir. Portu temizledikten sonra iPhone’u tekrar şarj etmeyi deneyin. Şimdi şarj edip etmediğine bakın, iPhone açılmama sorunu çözüldü mü?

Yeniden Başlatın

Şarjı olup olmadığını kontrol ettikten sonra cihazı yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Yan düğmeye (iPhone’un sağ tarafındaki tekli düğme) birkaç saniye boyunca basılı tutun. iPhone açılıyor mu? Yoksa hala iPhone telefonum nasıl açılır diye soruyor musunuz?

Kapanan iPhone nasıl açılır sorusuna hala yanıt bulamadıysanız, bunun için üzgünüz. Ancak uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha var. iPhone 6 telefonum açılmıyor diyorsanız yeniden başlatmaya zorlamayı deneyebilirsiniz. Açma/kapama düğmesi ve ana ekran düğmesine aynı anda 10-30 saniye boyunca basın. Apple logosu görünene kadar basılı tutun. Bu işlemi yapınca iPhone’un yeniden başlaması gerekir. Eğer 30 saniyeden uzun süre düğmelere basmanıza rağmen bir şey olmadıysa yeni bir şeyler denemeniz gerekebilir.

iPhone Kapandı Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Bu işlemi yapabilmek için Mac veya Windows cihazınızda en güncel iTunes versiyonunun yüklü olması ve iPhone kablosuyla telefonun bilgisayara bağlanması gerekir. iTunes üzerinde, oynatma düğmesinin altında iPhone ikonu görünmelidir. iPhone açılmıyor elma şeklinde kalıyor diyorsanız bunun çözümü aşağıdaki yöntemlerde yer alır. İkonu gördükten ve tıkladıktan sonra iTunes’da yer alan Geri Yükleme seçeneklerinden birisini seçin. Bu işlem için iPhone’u yedeklemiş olmanız gerekmektedir. Ama eğer yedekleme yapmadıysanız ve iPhone’um kapandı açılmıyor diyorsanız, yedekleme işlemini şimdi yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra Geri Yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

Kurtarma Moduna Geçin

Eğer bu yöntemler işe yaramadıysa iPhone’u Kurtarma Modunda başlatmanız gerekebilir. Kurtarma modu iPhone 5s donduiPhone 7 dondu gibi sorunlara çözüm sunar. Kötü haber ise bu modun iPhone’da bulunan tüm verileri silmesidir. iCloud veya bilgisayarda yedek verilerinizin bulunması faydalı olacaktır. Kurtarma Moduna girmek için iPhone’u kapatmanız ve bilgisayara bağlamanız gerekir.

Telefon bilgisayara bağlıyken telefonu yeniden başlatmaya zorlamalısınız. Böylelikle iPhone kapandı açılmıyor ne yapmalıyım sorusuna kesin yanıt bulabilirsiniz. Bu işlem için Uyut/Uyandır ve Ana Ekran butonlarına en az 10 saniye boyunca aynı anda basılı tutun. Apple logosunu ve kurtarma modu ekranını görene kadar da butonlara basmaya devam edin. Size iPhone’u fabrika ayarlarına mı döndürmek, yoksa güncellemek mi istediğiniz sorulacaktır. Güncelleme seçeneğini seçtiğinizde iTunes tüm verileri geri yükleyecektir.

Apple, iPhone kapanma sorunu hakkında şöyle der: “iTunes yazılımı cihazınıza indirirken bekleyin. Eğer indirme 15 dakikadan uzun sürüyorsa ve cihazınız kurtarma modundan çıktıysa, tüm adımları tekrarlamanız ve bu adıma tekrar geldiğinizde güncelleme yerine fabrika ayarlarına döndürmeyi seçmeniz gerekir.” Tüm işlemler tamamlanınca cihazınızı tekrar kurmalısınız.

Sırada Ne Var?

Tüm adımları denediyseniz ve hala telefonum kapandı açılmıyor diyorsanız, maalesef iPhone’u tamir ettirmelisiniz. Açılmayan iPhone tamir işlemi için CPR Teknik Servis ile irtibata geçebilirsiniz.