iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım

iPhone cihazınızdaki bilgileri korumak istiyorsanız, cihaza şifre koymalısınız. Diğer tüm şifrelerde olduğu gibi bu şifre de sizin kolayca hatırlayabileceğiniz ancak diğer insanların tahmin edemeyeceği bir şifre olmalıdır. iPhone şifreleri 6 hanelidir ve telefonun bazı işlevlerini kullanmak için bir şifre belirlemeniz gerekir.

iPhone Parolanızı Unuttunuz

iPhone şifrenizi unutursanız, ne yapabilirsiniz? Belki elinizde uzun süredir kullanmadığınız ve şifresini hatırlayamadığınız bir iPhone var. Belki de geçen akşam içtiğiniz o son tekila yüzünden telefonun şifresi de dahil olmak üzere hiçbir şeyi hatırlayamıyorsunuz. Sebebi her ne olursa olsun, şu an iPhone’unuzu açamıyorsunuz.

Maalesef seçenekleriniz sınırlı. 6 kere arka arkaya yanlış şifre girerseniz, telefon kendisini kilitler. Telefonunuza izinsiz girişleri önlemek için tasarlanan bu güvenlik özelliği, eğer onlarca şifre arasından tahmin yürütmeye çalışırsanız size hata yapmanız için fazla alan bırakmaz. “Kilitlendi” mesajı geldikten sonra iPhone’u silmek ve verileri kurtarmak dışında yapabileceğiniz bir şey yok.

iPhone Kilitlenirse Ne Yapmalı?

iPhone kilitlenirse yapabileceğiniz tek şey telefonu silmek ve elinizden geldiğince verileri kurtarmaktır. iTunes veya Cloud üzerinden yedekleme yapıyorsanız bu mümkün olacaktır. Eğer yapmıyorsanız telefonunuzdaki tüm verileri kaybetmekle karşı karşıya kalabilirsiniz.

App Store veya iTunes üzerinden satın almış olduğunuz tüm uygulamaları elbette kurtarabilirsiniz. Ancak telefondaki fotoğraflar, videolar ve diğer veriler yedekleri yoksa kaybolacaktır. iPhone’unuz çoktan kilitlendiyse bunu değerlendirmek için çok geç olabilir ama tüm elektronik cihazlarınızı düzenli olarak yedeklemelisiniz. Telefonunuz da istisna değil.

iPhone Şifresini Unutursanız Yapılabilecekler

iPhone’u silip sıfırdan başlatmak veya yedek verileri kurtarmak için üç farklı yöntem bulunuyor.

Yöntem 1: iTunes Yedeği ile Kilitlenmiş iPhone’u Kurtarmak

Telefonunuzu iTunes ile yedeklediyseniz, yedekleri geri yüklemek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. iPhone’unuzu telefonun yedeğini almak için kullandığınız bilgisayara bağlayın.
 2. iTunes iPhone Yönetim ekranından “Geri Yükle” butonuna basın.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 3. iTunes hesap bilgilerinizi girmeniz gerekecek. iPhone kurulumunda kullandığınız hesabı kullanın. Daha sonra iPhone’u kaydetmek için talimatları izleyin.
 4. Geri yüklemek için kullanılacak yedekleri seçin. Genellikle sadece en güncel yedekleme olacaktır ancak birden fazla yedek varsa kullanmak istediğinizi seçin.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 5. Kullanmak istediğiniz yedeği seçtikten sonra iTunes ayarlarınızı ve verilerinizi geri yükleyecektir.
 6. Geri yükleme tamamlandıktan sonra ayarlarınızın eskisi gibi olup olmadığını kontrol edin. Müzik, iPhone ile en son eşleştirilen bölümdür ve iPhone’unuzda depoladığınız müzik dosyası boyutuna göre geri yüklemek bir saat sürebilir.

Yöntem 2: iPhone Şifrenizi Unuttuğunuzda Cloud’u Kullanmak

iPhone’u Cloud kullanarak silmek ve Cloud yedeğini geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. “iPhone’umu Bul” ayarını yaparken kullandığınız hesapla iCloud’a giriş yapın.
 2. iCloud’da yer alan araçlardan “iPhone’umu Bul” seçeneğine tıklayın. iPhone elinizde olduğu için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 3. Telefondaki tüm verileri silmek için “Sil” butonuna tıklayın. Ne yaptığınızı anladığınızı gösteren uyarıyı kabul etmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra verileriniz silinecek.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 4. iPhone’u yeni bir telefon gibi kurun. İlk kurulum aşamaları tamamlanınca iCloud yedeklerinden verilerinizi ve ayarlarınızı geri yükleyin. Düzenli olarak yedekleme yapmaya devam ettiğiniz sürece iPhone kendisini kilitlemeden önceki verileri geri yükleyecektir.

Yöntem 3: iPhone’daki Verileri Silmek için Kurtarma Modunu Kullanmak

Verileri silmek ve iPhone’u Kurtarma Modu’nda başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. iPhone’u kapatın.
 2. iPhone’u bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Uyut/Uyandır düğmesine ve Home tuşuna aynı anda basarak cihazı sıfırlayın.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 4. “iTunes’a Bağlan” ekranı görünene kadar butonlara basılı tutun.iPhone Parolamı Unuttum Ne Yapacağım
 5. Bilgisayarınızda, iTunes ekranındaki “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın. Bu işlem, telefondaki tüm verileri silecektir.

Bu noktada eğer yedekleme yapmadıysanız iPhone’u en baştan kurmanız gerekmektedir. Yedekleme yaptıysanız muhtemelen Kurtarma Modu’nu kullanmanız gerekmeyecektir. Bu durumda elinizde sıfır bir iPhone varmış gibi olur ve istediğiniz gibi kurulum yapabilirsiniz. App Store ve iTunes üzerinden satın aldığınız tüm uygulamaları kurtarabilirsiniz. Yüklenecek uygulama sayısı ve internet hızınıza göre bu işlem uzun sürebilir.

iPhone Şifrenizi Unutmayın!

Büyük ihtimalle iPhone’u kurtarmak için böyle bir şeyi bir kez yapmanız gerekecektir. Sonuçta sizin için hatırlaması kolay, ancak diğer kişiler için tahmin etmesi zor bir şifre seçmelisiniz. Eğer iPhone yedeklemesi yapmıyorsanız, bunun için bahane bulmayı bırakmanız gerekiyor. Telefonunuzu yedekleyin!