iPhone Pin Kodu Değiştirme

iPhone pin kodu değiştirme sadece  telefonunuz için değil iPad ve benzer akıllı cihazlarınız için de oldukça önemlidir. Cihazınıza yüklü olan uygulamaları kullanmak ve cihazınızı açıp kapatırken herkesin erişmesini önlemek için Sim kartınızın pin kodunu ve iPhone pin kodununu kullanmanız gerekmektedir. 

Açılış ekranında cihaz kilidi ve sim kilidi devreye girer. Bu cihazınızı yabancı kişilerden korumak için alacağınız en temel önlemdir. Bunun yanında cihazınızın özelliğine ek olarak parmak izi okuyucu ve yüz tanıma özelliğini de devreye sokabilirsiniz. Böylece cihazınız kısa sürede pin kodunu değiştirme sürecinde ek güvenlik önlemleriyle kullanılabilir. 

Peki iPhone cihazlarda pin kodu nasıl değiştirilir? Bu işlemler sırasıyla şu şekilde yapılmaktadır:

 • Ayarlar kısmına giriş yapın
 • Hücresel veri bölümünden SIM PIN kısmına girin
 • Bu alanı aktif hale getirin
 • PIN değiştir bölümüne tıklayarak, cihazın PIN kodunu değiştirin. 

iPhone Pin Kodu Kaldırma İşlemi

Genelde çok tavsiye edilen bir işlem olmasa da PIN kodunu tamamen kaldırabilirsiniz. iPhone pin kodu değiştirme kısmına değil, imleci tamamen kaldırma kısmına girmeniz gerekecektir. Güvenlik düzeyini bir tık aşağıya çeken bu uygulamada pin kodunu kaldırmak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar kısmına giriş yapın
 • Hücresel veri bölümünden SIM PIN kısmına girin
 • Bu alanı pasif şekle getirin

Bu alanda yer alan yeşil işaret silikleştiği zaman, cihazınız açılırken PIN kodu girmenize gerek kalmayacaktır. Ancak güvenlik için en azından telefon kilidi ya da Touch ID gibi özellikleri aktifleştirmeniz oldukça önemlidir. 

Pin kodu kaldırma işlemleri gibi cihazın kilit kodlarını da kaldırıp yeniden yükleyebilirsiniz. Bazı uygulamalara şifre koyarak girişi engellemeniz mümkün olabilir. 

iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızda Parola Kullanma

Verilerinizi ve gizliliğinizi korumak için iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda parola kullanma son derece gereklidir. Çoğu zaman yeni cihazlarda touch ID desteği vardır ya da FaceID özelliği aktiftir. Bu tür uygulamalarda yüz tanıma teknolojilerinden yararlanarak cihazınıza uygun bir parola girebilirsiniz. Yazılımı güncelleme ve aygıtı silme gibi birçok işlemde parolanız olacaktır. Bu işlemler:

 • Aygıtı silme
 • Yazılım güncelleme
 • Cihazı açma
 • Parola ayarlarını inceleme
 • IOS profillerini yükleme
 • Bazı yazılımları yükleme işlemleridir. 

Soru - Cevap

Cihazınızın Ayarlar kısmında özelliğine göre değişecek parola seçenekleri bulunacaktır. Bunlar Face ID ya da Touch ID şeklinde yer alacaktır. Birçok ayar ve seçeneği düzenlemek istediğinizde telefon parolası ekleyerek cihazın daha verimli bir şekilde çalışmasını, güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Parola seçeneklerine girerek yönergelere uyup parolanızı oluşturabilirsiniz.  
Bazı bölümlere cihazınız kilitliyken erişebilirsiniz. Örneğin; Aygıtınız kilitliyken Bugün Görüntüsü, Bildirim Merkezi, iPhone ve iPod touch veya iPad'deki Denetim Merkezi, Siri, Mesaj ile Yanıtla, Ev Denetimi, Wallet, Cevapsız Aramalara Geri Dön ve USB aksesuarları gibi bazı özelliklere erişilmesine izin vermeniz mümkün olabilir. Ancak kişisel gizliliğiniz için bunu pek tavsiye etmiyoruz.  
Home ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutarak cihazınızın kurtarma modu açılana kadar bekleyin. Kurtarma Modu kısmına girdiğinizde cihazlarınızı sıfırlamanız mümkün olabilir.  
iPhone uygulamalarına şifre koymak mümkündür. Bunun için Ayarlar kısmından Genel bölümüne girin. Daha sonra Sınırlamalar kısmına dokunarak, Sınırlamaları Etkinleştir bölümüne tıklayın. Şifre istendiğinde yeniden şifre girerek istediğiniz uygulamaların şifreler karılığında açılabilmesini sağlayın.