iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Apple iOS 13 konusunda heyecanlı olsak da maalesef yeni güncellemelerle birlikte iPhone şarjının çabuk bitmesi sorunu da geliyor. Yakın zamanda en güncel iPhone yazılımını yüklediyseniz büyük bir ihtimalle iPhone şarjı çabuk bitiyor sorununu yaşıyor veya pil değişimi zamanını merak ediyorsunuzdur. En iyi iPhone şarj aleti ve taşınabilir şarj cihazı gibi aramalar yapmadan önce iOS 13 ve önceki versiyonlarda şarj ömrünü iyileştirmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz. iPhone 6S şarj çabuk bitiyor sorunu yaşasanız bile aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir. iPhone 7 Plus pil tükenme sorunu genel olarak önlenebilir. iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max gibi en yeni iPhone modelleri bile Apple’ın varsayılan ayarları nedeniyle şarj tükenme sorunu yaşayabilir. Bu basit ayarlardan bazılarını değiştirmek iPhone şarj tükenme sorununda iyileşmeler sağlayacaktır. Cihazınızın modelinden bağımsız olarak hem iPhone hem de iPad şarj tükenme sorununu çözmek tüm kullanıcılar için en önemli önceliklidir.

iPad veya iPhone Şarj Bitmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone şarjım çok çabuk bitiyor diye şikayet mi ediyorsunuz? İlk olarak yapmanız gereken iPhone’u farklı bir şekilde kullanıp kullanmadığınızı anlamaktır. Bu durum bazı şarj sorunlarına karşılık gelebilir. Ancak altta yatan nedenin farklı olduğuna inanıyorsanız, yeni güncelleme sorununu çözmenize yardımcı olarak hızlı biten telefon bataryası sorununu ortadan kaldıracağız.

Bu ipuçları iPhone 5S, 6, 6s, 7, 8, X, XS, 11 ve 11 Pro dahil olmak üzere tüm iPhone modellerinde işe yarayacak.

iPhone iOS 13: Ayarlar Bölümünde Şarjın Hızlı Bitmesine Karşı Öneriler

iOS 13 ile iPhone ayarları şarjı korumak için önerilerde bulunuyor. iPhone’un önerilerini görmek için:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Aşağıya kaydırın ve Pil ikonuna tıklayın.
 • Pil Sağlığı bölümüne tıklayın; bu bölümde iPhone size pil ömrünü artırmak için değiştirmeniz gereken ayarları önerecektir.
 • Değişime ihtiyaç duyan ayarlara gitmek için önerilere tıklayabilirsiniz. Değişiklik yapmak istemiyorsanız en azından iPhone çabuk şarj bitmesi sorununun neden kaynaklandığını görebilirsiniz.

Eğer Pil Sağlığı Önerileri bölümüne öneri görmüyorsanız iPhone Ayarlar yardımıyla şarjı iyileştirecek bir öneriye sahip değil demektir. Bu durumda iPhone batarya sorunu başka nedenden kaynaklanıyor olabilir. Ancak, biz başka nedenlere bakmadan önce farklı öneriler de sunuyoruz. iOS 13 ve önceki sürümler için iPhone şarj sorunu önlemek için aşağıdaki ipuçlarına bakabilirsiniz.

iPhone Ekran Parlaklığını Kısın veya Otomatik Parlaklık Özelliğini Açın

iPhone ekranını tam parlaklıkta kullanmak pilin bitmesine katkıda bulunsa da bu sorunun çözümü oldukça kolay. Ekran parlaklığını manuel olarak azaltmak için:

 1. iPhone 8 veya daha önceki modellere sahipseniz ekranın alt bölümündeki veya iPhone X veya daha sonraki modellere sahipseniz sağ üst köşedeki sekmeyi kaydırarak Kontrol Merkezini açın.
 2. Altta yer alan Parlaklık çubuğunu kaydırın ve ekranı rahat okuyabileceğiniz değere getirin.

Otomatik Parlaklık ayarı, ortamdaki ışık seviyesine bağlı olarak ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlar. Bu özelliği açmak için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel bölümüne tıklayın.
 3. Erişilebilirlik bölümüne tıklayın.
 4. Ekran & Metin Boyutu bölümüne tıklayın.
 5. Otomatik Parlaklık seçeneğini açın.

iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Uyandırmak için Kaldır Seçeneğini Kapatın

Tüm iPhone modellerinde Uyandırmak için Kaldır fonksiyonu varsayılan olarak açıktır (iOS 10.3 veya sonraki sürümler). Telefonun şarjı çok çabuk bitiyor diyorsanız sorununun kaynağı bu olabilir. Eğer telefonu çok fazla elinize alıyorsanız veya elinizde sallayarak yürüyorsanız sorunuz bu olabilir. iPhone ekranının sürekli açık olması şarjınızı bitirecektir. iPhone Uyandırmak için Kaldır seçeneğini kapatmak için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağıya kaydırın ve Ekran & Parlaklık seçeneğine tıklayın.
 3. Uyandırmak için Kaldır seçeneğini bulun ve kapatın.

Listenizde Yer Alan Tüm Uygulamaları Güncelleyin

Apple yeni bir iOS güncellemesi sunduğunda geliştiricilerin de bu güncellemeye yetişmesi gerekir. Bu nedenle de geliştiriciler için iOS beta versiyonları bulunur. Bu versiyon sayesinde uygulamalarını en yeni ve en iyi işletim sistemi için hazırlayıp optimize edebilirler. iPhone uygulamalarını otomatik olarak güncellemezseniz listenizde yer alan tüm uygulamaları güncellemek iPhone şarjının çabuk bitmesine yol açabilir. Telefonun şarjı çabuk bitiyor ise aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz. Uygulamalarınızı güncellemek için:

 1. App Store uygulamasını açın.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki hesap ikonuna tıklayın.
 3. Hepsini Güncelle seçeneğine tıklayın. Daha sonra ekranın sağ üst köşesindeki Tamamlandı seçeneğine tıklayın.

Ekrandaki Widget Sayısını Azaltın

Widget ikonları hava durumu, takvimdeki etkinlikler, aktivite programları gibi Günlük Görünüm bilgilerini hızlı bir şekilde görüntülemenize izin verir. Ancak tüm bu widget ikonları güncel kalmak için pil gücü tüketir. Eğer iPhone şarjım çabuk bitiyor diyorsanız, ihtiyacınız olmayan widget ikonlarını kaldırmayı düşünün. Kilitli ekrandan Günlük Görünüm seçeneğine ulaşmak için ana Kilitli ekranı sağa kaydırın. Ana ekrandan Günlük Görünüm seçeneğine ulaşmak için ana ekranı sağa kaydırın.

İhtiyacınız olmayan widget ikonlarını kaldırmak için:

 1. Günlük Görünüm ekranının alt bölümüne gidin ve Düzenle seçeneğine tıklayın.
 2. Eğer Kilitli ekrandan başladıysanız değişiklik yapmak için telefonun kilidini açmanız gerekir.
 3. Buradan wigdet ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.
 4. Widget kaldırmak için widget adının yanında yer alan kırmızı daireye tıklayın.
 5. Kaldır butonu ortaya çıkınca Kaldır seçeneğine tıklayın.
 6. Daha sonra Tamamlandı seçeneğine tıklayın.

iPhone’u Yeninden Başlatın

Cihazı yeninden başlatmak arıza gidermenin birinci adımıdır. Eğer şimdiye kadar cihazla ilgili bir sorun yaşamadıysanız yeninden başlatmak neredeyse her seferinde işe yarar. iPhone’u yeniden başlatmak iOS ile gelen şarj bitmesi sorununu çözmeyecek olsa da cihazın rahatlamasını sağlayabilir.

 1. iPhone X veya Sonraki Modelleri Yeninden Başlatma
 2. Yan tuşa ve ses artırma veya kısma tuşuna basılı tutun. Kapat seçeneği çıkacaktır.
 3. iPhone’u kapatmak için kaydırın.

Bir dakika bekleyin ve Apple logosu görünene kadar Yan tuşa basılı tutun. Daha sonra tuşu bırakın.

iPhone veya Önceki Modelleri veya iPod Touch’ı Yeniden Başlatma

 1. Kapama seçeneği için kaydırma çubuğu çıkana kadar Üst veya Yan tuşa basılı tutun.
 2. iPhone’u kapamak için kaydırın.
 3. Bir dakika bekleyin ve Apple logosu görünene kadar Üst veya Yan tuşa basılı tutun. Daha sonra tuşu bırakın.

Arka Plan Uygulamaları Yenilemeyi Kapatın

Arka Plan Uygulamaları Yenileme, uygulamaların kullanılmadıkları durumda bile yeni içerik ve güncelleme kontrolü yapmasına izin verir. Bunun amacı, en yeni bilgilerin hazır olmasını sağlayarak arka planda yenileme sayesinde uygulamaları açarken yükleme süresini azaltmaktır. Ancak tüm açık uygulamaların sürekli olarak arka planda güncellenmesi ve yenilenmesi telefonumun şarjı çabuk bitiyor sorununuzun ana nedeni olabilir. Arka Plan Uygulamaları Yenilemeyi kapatmak için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel bölümüne tıklayın.
 3. Arka Plan Uygulama Yenileme seçeneğini seçin.
 4. Tekrar Arka Plan Uygulama Yenileme seçeneğine basın ve Kapalı seçeneğini seçin.

iPhone Konum Servisi: Sadece Uygulama Kullanırken

Konum Servisi iPhone’un pilini bitiren nedenlerden biridir. Birçok uygulama farklı nedenlerde dolayı konumunuzu bilmek ve kullanmak ister. Ancak bunların çoğu uygulamaları kullanmadığınız zamanlarda konumunuzu takip etmek istemezler. Yine de bazı uygulamalarda uygulamayı kullanıp kullanmamanıza bağlı olmadan konumu her zaman izleme seçeneği bulunur. Navigasyon uygulaması için konumu açık tutmak istiyor olabilirsiniz. Ancak, uygulamaların çoğu Konum Servisine her zaman ihtiyaç duymaz. Uygulamaları hızlı bir şekilde gözden geçirerek konum hizmetlerinden Her Zaman, Sadece Uygulamayı Kullanırken, Bir Sonraki Sefer Sor veya Asla seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Eğer uygulama konumunuza ihtiyaç duymuyorsa asla seçeneğini seçebilirsiniz. Birçok uygulama için Sadece Uygulamayı Kullanırken Konum Servisine izin vermek mantıklı olacaktır. Bunu yapmak için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağıya kaydırın ve Gizlilik sekmesine tıklayın.
 3. Konum Servisi seçeneğine tıklayın.
 4. Konum Servisinin ne zaman kullanılacağını belirlemek için uygulamaları seçin. Eğer bir uygulama çalışmak için konumunuza ihtiyaç duymuyorsa Asla seçeneğini işaretleyin.

iPhone’u Ters Koyun

iPhone ekranı yukarıya bakarken bildirim geldiğinde ekranınız aydınlanır. Eğer çok fazla bildirim alıyorsanız bu bildirimler pil sorunun parçası olabilir. iOS 13 konuşmaları, görselleri ve daha fazlasını Kilitli ekranda gösterdiği için bildirim açısından zengindir. Bu özellik cihazın kilidini açmadan iPhone ile daha fazla şey yapmak anlamına gelebilir. iPhone’u masanın üstüne ters koyarak bu bildirimlere cevap vermeyi engelleyin. iPhone her bildirimde aydınlanmayacağı için şarjınız daha uzun dayanabilir.

Şarjın Dayanmasını Sağlamak için iPhone Düşük Güç Modunu Açın

Bu açık bir ipucu olduğu için bunu ekleme konusunda tereddüte düştük. Ancak, herkes Düşük Güç Modunun güzelliklerinin farkında olmayabilir. iPhone şarjının sonsuza kadar dayanmasını isteriz. Ama iPhone’u şarj edene kadar üç saat daha idare etmenizi gerekiyorsa ve iPhone şarjı yüzde otuz seviyesindeyse Düşük Güç Modu hayat kurtarabilir. Düşük Güç Modunu açmak için Siri’yi aktive ederek “Siri, Düşük Güç Modunu aç” diyebilirsiniz. Alternatif olarak Ayarlar bölümünde manuel olarak Düşük Güç Modunu açabilirsiniz.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağıya kaydırın ve Pil ikonuna tıklayın.
 3. Düşük Güç Modu seçeneğini açın.

Uzman İpucu:

iOS 11 ve sonraki sürümleri kullananlar Kontrol Merkezinden kolaylıkla Düşük Güç Modunu açıp kapayabilir. Ayarlar bölümümdeki Kontrol Merkezi sekmesine gidin ve Özelleştirilmiş Kontroller seçeneğini seçin. Günlük Görünüm bölümüne widget ekleme ve çıkarmaya benzer olarak Kontrol Merkezine ekleme, çıkarma yapabilir ve bu alanı düzenleyebilirsiniz.

iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Ne Yapmalıyım?

Hareketi Azalt Seçeneğini Açın

Telefonun şarjı hemen bitiyor ne yapmalıyım diye soruyorsanız elimizde bir cevap daha bulunuyor. Mesajlar bölümündeki ilginç efektler (havai fişek ve konfeti) ve tepkilerle ilgileniyorsanız, iPhone şarjını çabuk bitiren animasyonları kullanıyorsunuz demektir. Mesajlar uygulamasının bu özellikleri eğlenceli olsa da iPhone’nun şarjının çabuk bitmesine neden olabilir. Mesajlaşma uygulamasının ötesinde iPhone her şey için animasyona sahiptir. Ana ekrandaki uygulamayı kapatmanın bile kendine ait bir animasyonu bulunur. Her animasyon şarjı tüketmese de küçük geçiş animasyonları toplu etkileye sahiptir. Hareketi Azalt seçeneğini açmak için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Erişilebilirlik bölümüne tıklayın.
 3. Hareket bölümüne girin.
 4. Hareketi Azalt seçeneğini açın.

Bu sayfada aynı zamana Mesaj Etkilerini Otomatik Oynat ve Video Ön İzlemesini Otomatik Oynat seçeneklerini kapatarak şarjın dayanma süresini artırabilirsiniz.

Telefonun Çekmediği Yerlerde Wi-Fi Kullanın & iPhone’un Uçak Modunu Açın

Eğer güvenli bir Wi-Fi bağlantısı varsa hücresel veri kullanmak yerine bu bağlantıyı kullanın. Ayrıca telefonun çekmediği bir yerdeyseniz iPhone’un sürekli olarak şebeke araması da şarjı hızlı bir şekilde bitirir. iPhone şarjının bitmesini önlemek için Ana ekranın alt bölümünü kaydırarak Kontrol Merkezi bölümünü açın ve küçük bir uçak gibi görünen Uçak Modu ikonuna tıklayın. iPhone X ve sonraki modellerde Kontrol Merkezini açmak için ekranın sağ üst köşesini aşağıya kaydırın ve aynı adımları izleyin. Şebekenin olduğu bir yere geldiğiniz zaman Uçak Modunu kapatmak için aynı adımları uygulayın. Tüm bu adımlar iPhone şarjım çabuk bitmeye başladı diyenlerin yardımına koşacaktır.