iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl Çözülür

iPhone Güncellemiyor! Gerçek Çözüm

Apple yeni iPhone yazılım güncellemesini sundu ve yeni özelliklerini denemek için sabırsızlanıyorsunuz. Son iOS sürümünü yüklemek istediniz ama iPhone yeni sürümü yüklemiyor. iPhone güncelleme yapmıyor. Ne kadar denerseniz deneyin, hata mesajı çıkıyor ve güncelleme işlemi gerçekleşmiyor. Merak etmeyin: Bu makalede “iPhone güncelleme yapmıyor” diyenler için adım adım çözüm önerileri sunacağız.

iPhone Güncelleme Yapmıyor: Temellere Geri Dönüyoruz

Açık bir çözüm olsa da iPhone’u yeniden başlatmak güncelleme sorununu çözebilir. Bunu yapmak için “Kapatmak İçin Kaydır” sürgüsü çıkana kadar iPhone güç düğmesine basılı tutun.

Parmağınızı kullanarak sürgüyü soldan sağa kaydırın, iPhone’un kapanması için birkaç saniye bekleyin ve güç düğmesine basarak telefonu açın.

iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl ÇözülürYeterli Boş Alan Olduğundan Emin Olun

Daha sonra iPhone’da güncelleme için yeterince alan olup olmadığına bakın. iOS güncellemesi için genellikle 750-800 megabayt boş alan gerekmektedir. (1 gigabayt içinde 1000 megabayt olduğunu düşünürsek, bunun çok büyük bir alan olmadığını görebiliriz.) Telefonunuzda ne kadar alan olduğunu görmek için şunu yapabilirsiniz:

 1. iPhone üzerinden Ayarlar uygulamasını açın ve Genel butonuna basın.
 2. Aşağıya kaydırın ve iPhone Hafıza seçeneğine tıklayın.
 3. Ekranın üst bölümünde iPhone’da ne kadar saklama alanı kaldığını görebilirsiniz. Eğer 1 GB fazla yer varsa iPhone güncellemesi için yeterince yeriniz var demektir.

iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl Çözülür

iTunes Çalışmıyorsa Ayarlar Uygulamasını Deneyin

iOS cihazını güncellemenin iki yolu bulunur: iTunes’u kullanmak veya Ayarlar uygulamasını kullanmak. iPhone’u güncellemek için iTunes’u kullanırken hata alıyorsanız, Ayarlar uygulamasını deneyin. Eğer Ayarlar uygulaması çalışmıyorsa, iTunes’u kullanmayı deneyin. İkisini de nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Güncelleme işlemine başlamadan önce iPhone’u iTunes veya iCloud üzerinde yedeklemeyi öneriyoruz.

iTunes ile iPhone Güncellemesi

iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl Çözülür

 1. Bilgisayarınızdan iTunes’u açın ve telefonunuzu şarj ederken kullandığınız Lightning kablosunu kullanarak iPhone’u bilgisayara takın.
 2. iTunes penceresinin üst bölümünde iPhone butonuna tıklayın.
 3. Ekranın sağ tarafında yer alan Güncelle butonuna tıklayın.
 4. İndir ve Güncelle seçeneğine tıklayarak iPhone’u güncellemek istediğinizi onaylayın.

iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl Çözülür

Ayarlar Uygulaması ile iPhone Güncellemesi

 1. iPhone üzerinden Ayarlar uygulamasını açın ve Genel butonuna basın.
 2. Yazılım Güncellemesi seçeneğine tıklayın.
 3. iPhone’u şarja takın, İndir ve Yükle butonuna tıklayın.

 

iPhone Update Edememe Sorunu Nasıl ÇözülürApple Sunucularında Aşırı Yüklenme mi Var?

Apple yeni bir iOS güncellemesi çıkardığı zaman milyonlarca insan yeni güncellemeyi indirmek ve yüklemek için iPhone’larını kullanarak Apple sunucularına bağlanır. Aynı anda bu kadar çok insanın bağlanmasından dolayı Apple sunucuları isteklere yetişmekte zorlanabilir. iPhone güncelleme sorununun nedenlerinden biri de bu olabilir.

Bu sorunu Apple’ın en son büyük güncellemesi olan iOS 11 güncellemesinde gördük. Binlerce insan güncellemeyi yüklemede zorlandı ve yardım istedi.

Bu nedenle iPhone üzerinde büyük bir güncelleme yapmaya çalışıyorsanız, diğer insanların da bu güncellemeyi yapmaya çalıştığını unutmayın. Biraz sabrederseniz sorun çözülecektir.

iPhone Hala Güncellemiyor!

iPhone hala güncellemiyorsa iPhone’u iTunes kullanarak fabrika ayarlarına döndürün. Fabrika ayarlarına döndürmeden önce telefonun yedeklendiğinden emin olun. Bu işlem sırasında iPhone’da bulunan tüm içerikler ve ayarlar silinecektir.

iPhone’u Fabrika Ayarlarına Döndürün

 1. Bilgisayarınızdan iTunes’u açın ve Lightning kablosunu kullanarak iPhone’u bilgisayara takın.
 2. iTunes penceresinin üst bölümünde iPhone butonuna tıklayın.
 3. Ekranın sağ tarafında yer alan Fabrika Ayarlarına Döndür butonuna tıklayın.

Açılan pencerede cihazı fabrika ayarlarına döndürmek istediğinizi onaylayın. iTunes iOS’in son versiyonunu indirecek, iPhone’daki her şeyi silecek ve iOS güncellenmiş versiyonunu telefona yükleyecektir.

Fabrika Ayarlarına Döndürme İşe Yaramıyor

iTunes üzerinde hata görüyorsanız iPhone’u DFU fabrika ayarlarına döndürün. Bu işlem geleneksel fabrika ayarlarına döndürme işleminden farklıdır. DFU ile telefondaki tüm yazılım ve donanım ayarları silinir. Genellikle iPhone ile ilgili bir sorun yaşanırsa en son bu yazılım çözümüne başvurulur. DFU işe yaramazsa iPhone’da donanım sorunu olabilir.

iPhone’unuz Güncellendi

Tüm bu adımlarda sonra iPhone nihayet güncellendi. Umarız bu makale size yardımcı olmuştur. Çözümlerin işe yarayıp yaramadığını yorum bölümünde yazabilirsiniz.