iPhone veya iPad Ekran Donması-Takılması Nasıl Düzeltilir?

En sevdiğiniz iPhone veya iPad’in ekranının donması veya takılması sinir bozucu bir deneyimdir. Facebook, Instagram, Kindle, Safari, Viber, Skype veya herhangi bir oyun olsun, uygulamalar genellikle başlattıktan sonra beklenmedik şekilde kapanır veya cihazın donmasına sebep olur.

Bu yazı, bu sorunla mücadele edenler için iPhone, iPad uygulamalarının donma ve kapanma sorununu çözmek adına en iyi yöntemleri sunmaktadır. Aynı çözümleri iPad’de çöken uygulama sorunları için de kullanabilirsiniz.

Ama bundan önce, sorunsuz çalışan uygulamaların neden çöktüğünü anlayalım.

iPhone/iPad Uygulaması Neden Çöker?

Sorunun birden fazla nedeni olabilir. Uygulama güncellemeye ihtiyaç duyabilir. Ayrıca en güncel iOS sürümü uygulamayla uyumlu olmayabilir. Örneğin iOS11 sürümü 32-bit uygulamaları desteklememektedir. Bu nedenle cihazınızda yer alan tüm 32-bit uygulamalar iOS11 sürüm güncellemesinden sonra çalışmayı durduracaktır.

Çoğu zaman uygulamanın garip davranmasının nedeni cihaz hafızasında yeterince yer kalmamasıdır. Genellikle iPhone kullanıcıları hafıza alanını dolduran yüzlerce müzik, fotoğraf veya videoya sahiptir. Uygulamalar, görevlerini yerine getirmeleri için gerekli hafızanın olmaması durumunda çöker. Aynı zamanda zayıf internet veya kablosuz ağ erişimi de uygulamaların düzgün bir şekilde başlatılmasını engeller.

iPhone, iPad uygulaması donma, çökme veya beklenmedik şekilde kapanma sorunu çözme yöntemleri:

 1. iPhone’u yeniden başlatın
 2. Fabrika ayarlarına geri döndürün
 3. iTunes ile iPhone’u geri yükleyin
 4. Uygulamadan zorla çıkın ve yeniden başlatın
 5. iOS’i güncelleyin
 6. Uygulamayı güncelleyin
 7. Uygulamayı silin ve yeniden yükleyin
 8. iPhone’da yer açın
 9. Uygulama geliştiricisiyle iletişime geçin

Yaklaşım 1: Yeniden Başlatma, Sıfırlama ve Geri Yükleme adımlarını izleyin

Apple destek birimi yeniden başlatma, sıfırlama ve geri yükleme adımlarını önermektedir. Bu üç adım iPhone, iPad uygulama donma, çökme veya beklenmedik şekilde kapanma sorunu dahil olmak üzere iPhone ile ilgili tüm sorunlar için evrensel bir çözümdür.

Bu nedenle ilk olarak yeniden başlatma, sıfırlama ve yeniden yükleme adımlarıyla başlayın.

iPhone’u yeniden başlatın

 • Sürgü görünene kadar üst veya yan düğmeye basılı tutun.
 • iPhone’u kapatmak için kaydırın.
 • Apple logosu görünene kadar üst veya yan düğmeye basılı tutun.
 • iPhone açılınca uygulamayı tekrar kullanmayı deneyin.
 • Eğer iPhone’u yeniden başlatma işlemi işe yaramazsa bir sonraki adıma geçin.

iPhone’u fabrika ayarlarına geri döndürün

Fabrika ayarlarına geri dönmek istiyorsanız iPhone verilerini yedeklediğinizden emin olun. Fabrika ayarlarına dönme veya sıfırlama işlemi cihazda bulunan fotoğraflar, videolar, mesajlar, kişiler, takvim, kamera, konuşma geçmişi gibi tüm verileri siler. iPhone fabrika ayarlarına dönme adımları şu şekildedir:

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil bölümüne gidin.
 • Apple şifresini girin ve iPhone’u Sil seçeneğine tıklayın.

iPhone veya iPad Ekran Donması-Takılması Nasıl Düzeltilir?Fabrika ayarından sonra kaybedilen iPhone verilerini kurtarma: Fabrika ayarlarından sonra yedekleme yapmadığınızı veya iCloud/iTunes verilerini geri yükleyemediğinizi fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda güvenli bir çözüm kullanın. 

iTunes ile iPhone’u geri yükleyin

Fabrika ayarlarına geri dönmek için iTunes’u kullanarak iPhone’u geri yüklemek de cihazdaki tüm verilerin kaybolmasına yol açar. Bu nedenle bu işlemleri yapmadan önce her zaman iCloud ve iTunes üzerinden yedekleme yapın.

 • Bilgisayarınızdan iTunes uygulamasını açın ve iPhone’u bilgisayara bağlayın.
 • Şifrenizi girmenizi isterse veya Bu Bilgisayara Güven yazısı çıkarsa ekranda çıkan adımları takip edin.
 • iPhone’u seçin, sol tarafta yer alan Özet seçeneğine tıklayın ve iPhone’u Geri yükle butonuna basın.
 • En son yedeklemeyi seçin ve Geri Yükle butonuna basın.

Yaklaşım 2: Uygulamadan zorla çıkın ve yeniden başlatın

Eğer uygulama cevap vermiyorsa uygulamadan zorla çıkabilir ve uygulamayı yeniden başlatabilirsiniz. Uygulamadan çıkma ve uygulamayı yeniden başlatma adımları:

 • Ana Ekran düğmesine iki kere tıklayın. En son kullanılan uygulamalar ekranda görünecektir.
 • Sorun yaratan uygulamayı bulun.
 • Uygulamadan çıkmak için kaydırarak kapatın.
 • Ana ekrana geri dönmek için Ana Ekran düğmesine basın.
 • Uygulamayı yeniden açmak için uygulama ikonuna tıklayın.

Yaklaşım 3: Güncellemeleri kontrol edin

Güncellemeler, geliştiricilerin sunduğu yeni özelliklerden dolayı ve uygulamadaki sorunları çözdükleri için önemlidir. Bu nedenle çöken uygulamayı veya iOS sürümünü güncellemek iPhone uygulama çökmesi sorununu çözebilir.

iPhone Uygulamasını Güncelleyin

App Store içerisinde Güncellemeler bölümüne tıklayın ve donma veya çökme yapan uygulama için mevcut güncellemeleri indirerek yükleyin. Güncellemeleri yükledikten sonra iPhone’daki uygulamayı tekrar kontrol edin.

iOS’i güncelleyin

iPhone’u en son iOS sürümüne güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri bölümüne gidin ve İndir&Yükle seçeneğini seçin.

Süreç tamamlandıktan sonra sorun çıkaran uygulamayı tekrar açarak sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Not: iOS güncellemeleri veri kaybına yol açmasa da güncelleme sırasında aniden güç kaybı olursa veri kaybı yaşanabilir. Bu nedenle iOS güncellemesinden önce verileri iCloud veya iTunes üzerinden yedeklemek faydalı olacaktır.

Yaklaşım 4: Uygulamayı silin ve yeniden yükleyin

Çöken iPhone uygulamasını güncellemek sorunu çözmediyse uygulamayı silin ve yeniden yükleyin. Bu aynı zamanda geçici hafızayı da silerek saklama yeri açacaktır.

 • Uygulama ikonuna basın ve birkaç saniye boyunca basılı tutun.
 • Görünen X butonuna tıklayın.
 • Uygulamayı silmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencere çıkacaktır.
 • Sil seçeneğine tıklayın. Uygulama iPhone’dan kalkacaktır.
 • Şimdi sildiğiniz uygulamanın en son sürümünü App Store üzerinden indirin. Uygulamayı yeniden açmayı deneyin. Sorunun çözülmüş olması gerekir.

Yaklaşım 5: iPhone’da yer açın

iPad, iPhone uygulamalarının beklenmedik şekilde kapanmasının bir diğer nedeni ise yetersiz hafıza alanıdır. Cihazda yeterli alan olmazsa uygulamalar garip davranabilir. Bu nedenle iPhone veya iPad hafızasında yer açmaya çalışın.

iPhone hafızasını yönetmek için ihtiyacınız olmayan uygulamaları silin. Ayarlar > Genel > iPhone Hafızası bölümüne gidin. Uygulamalar ve cihazda kapladıkları yeri içeren bir liste görünecektir. Kullanmadıklarınızı silin.

Saklamak istemediğiniz şarkı, fotoğraf veya videoları silin. Böylelikle cihazın hafızasında yer açılacak ve uygulama da çökmeden çalışabilecektir.

Yaklaşım 6: Uygulama geliştiricisiyle iletişime geçin

iPhone, iPad uygulaması yukarıdaki adımlardan sonra donmaya veya çökmeye devam ediyorsa uygulama geliştiricisiyle iletişime geçin.

Uygulamayı bulmak için App Store’u açın veya Güncellemeler > Satın Alınan bölümüne gidin. Değerlendirme&Yorumlar bölümünde Uygulama Desteği bölümüne tıklayın. Apple Destek bölümünü görmüyorsanız uygulamayı satın aldığınız veya indirdiğiniz Apple ID ile giriş yaptığınızdan emin olun.

Umarız yukarıdaki yöntemler iPhone veya iPad ekran donması veya takılması sorununu çözmüştür.