iPhone’um Şarj Olmuyor – Şarj Problemi

iPhone’un şarj olmaması büyük bir sorun. iPhone şarj olmama sorunu telefon teknik servislerinin en önemli günlük görevlerinden birisini oluşturur. İyi haber ise birçok iPhone şarj sorununun evde çözülebilmesidir. Bu makalede iPhone şarj etmiyor diyenler için adım adım çözüm önerileri sunacağız.

İçindekiler

  1. iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlayın
  2. Lightning Kablosunun Hasarlı Olup Olmadığını Kontrol Edin
  3. Farklı Bir iPhone Şarj Cihazı Deneyin
  4. iPhone Şarj Portundaki Kiri Temizleyin
  5. iPhone’u DFU Moduna Sokup Fabrika Ayarlarına Döndürün
  6. iPhone’u Tamir Ettirin

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Teknisyenlerin iPhone şarj sorunu durumunda en sık karşılaştığı sorulardan birisi “iPhone’um şarj olmuyor, yeni bir batarya mı almalıyım?” şeklindedir.

Diğer birçok sitede okuyacaklarınızın aksine bu sorunun cevabı hayır. iPhone şarj oluyor gösteriyor ama şarj olmuyor sorunu ile ilgili birçok hatalı bilgi var. Bu makalede doğru bilgileri öğrenebilirsiniz.

iPhone bataryası şarj etmiyorsa bataryayı değiştirmek hatalı bir eylemdir.

Çoğunlukla iPhone’un şarj olmasını engelleyen sorun donanımdan değil, yazılımdan kaynaklanır. iPhone şarj etmiyor ise %99 ihtimalle bataryayı değiştirmenin hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ayrıca, eğer bir donanım sorunu varsa büyük ihtimalle şarj soketinden kaynaklanıyordur, ancak henüz oraya gelmedik.

iPhone'um Şarj Olmuyor - Şarj Problemi

Şarj Olmayan iPhone Sorunu Nasıl Çözülür?

1. iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Bazen çözüm iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak kadar basittir. Apple Store’a gittiğinizde teknisyenler ilk olarak bunu dener ve evde yapılabilecek kadar kolay bir işlemdir. Böylelikle iPhone 6 şarj olmuyoriPhone 7 şarj olmuyor ve iPhone 8 şarj olmuyor gibi sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. İşte adımlar:

iPhone Nasıl Zorla Yeniden Başlatılır?

iPhone 6S, 6S Plus, SE ve eski modeller için:

Ekranda Apple logosu görünene kadar Güç düğmesine ve Ana Ekran düğmesine aynı anda basılı turun ve logoyu görünce bırakın.

iPhone 7 ve 7 Plus için:

Güç düğmesine ve Sesi Kıs düğmesine ekrana Apple logosu görünene kadar aynı anda basılı turun ve logoyu görünce bırakın.

iPhone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max ve XR için:

Bu modeller için üç seçeneğiniz var: 1. Sesi Aç düğmesine hızlıca basıp bırakın. 2. Sesi Kıs düğmesine hızlıca basıp bırakın. 3. Güç düğmesine (iPhone X modelinde “yan düğme” deniyor) ekranda Apple logosu görünene kadar basılı tutun ve logoyu görünce bırakın.

Teknisyeni tavsiyesi: İnsanların iPhone’u yeniden başlatmaya zorlarken yaptıkları bir numaralı hata düğmelere yeterince uzun süre basmamaları. Ancak iPhone 8 ve X modellerinde iki düğmeye hızlı bir şekilde basmaya ve güç düğmesine uzun süre basılı tutmaya dikkat edin. Bu süreç bazen 20 saniyeden uzun sürebilir.

İşe yaramazsa sorun değil! Bir sonraki adımda donanım çözümlerini sunacağız.

iPhone'um Şarj Olmuyor - Şarj Problemi

2. Lightning Kablosunun Hasarlı Olup Olmadığını Kontrol Edin

iPhone’u şarj ederken kullandığınız USB kablosunun iki ucuna da dikkatlice bakın. Apple lightning kabloları özellikle iPhone’a bağlandığı noktadan yıpranmaya başlar. Yıpranma görürseniz yeni bir kablo kullanmanız gerekebilir.

Yıpranmış iPhone şarj kablosu sorunu şarj etmemeye neden olur mu?

Kablonun dışında görünür bir hasar yoksa iPhone’u bilgisayarın USB girişine takmayı ve adaptör olmadan şarj etmeyi deneyin. Eğer iPhone’u zaten bilgisayarla şarj ediyorsanız, adaptör kullanmayı deneyin. Birinde şarj edip diğerinde etmiyorsa sorun kablodur.

Bazen kablonun bozulduğunu anlamanın en iyi yolu, başka bir kabloyla iPhone’u şarj etmektir. iPhone prize taktıktan sonra açılıyorsa sorun kablodadır.

iPhone’un garantisini unutmayın!

Eğer iPhone hala garanti kapsamındaysa USB kablo (ve iPhone kutusundaki diğer her şey) garanti kapsamındadır. Apple, düzgün bir görünüme sahip olduğu sürece lightning kablonuzu ücretsiz değiştirecektir.

Randevu almak için Apple destek internet sitesine gidebilir veya yerel Apple Store’u arayabilirsiniz. Apple Store’a gitmeye karar verirseniz, gitmeden önce randevu almanız iyi bir fikir olacaktır. Böylece uzun süre sırada beklememiş olursunuz.

Farklı markalara ait kablolar şarj problemine sebep olabilir

iPhone’un şarj etmemesinin bir diğer sebebi ise, düşük kaliteli farklı markalara ait kabloları kullanmaktan kaynaklanıyor. Apple kabloları pahalı olsa da 10 TL’ye alınan ürünler orijinal kabloların yerini tutmuyor. Elbette, iyi markalar da var ancak hangisini seçeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Daha uygun fiyatlı yüksek kaliteli şarj kabloları bulabilirsiniz

iPhone şarj kablosuna yüksek kaliteli bir alternatif arıyorsanız, farklı yerlere bakmanız gerekebilir. Sokaktan aldığınız ucuz kablolar birkaç haftada kopacaktır.

3. Farklı Bir iPhone Şarj Cihazı Deneyin

iPhone’u şarj ederken prizi, araç şarjını, Dock ürününü, dizüstü bilgisayarınızı mı yoksa farklı bir yöntemi mi kullanıyorsunuz? iPhone’u şarj etmenin birçok farklı yolu bulunur.

Unutmayın ki, iPhone’u bir aksesuara bağladığınızda şarj olup olmamasına karar veren yazılımdır. Eğer yazılım güç dalgalanmaları tespit ederse koruyucu önlem olarak iPhone’un şarj olmasını engelleyebilir.

iPhone şarj oluyor görünüyor ama açılmıyor, ne yapmalıyım?

iPhone şarj etmiyor diyorsanız, lightning kablosunu denetlerken yaptıklarınızın aynısını yapmanız gerekir. Şarj cihazının sorunlu olup olmadığını anlamanın en basit yolu başka bir kablo denemektir. Şarj cihazları hassas oldukları için, birden fazla cihazla denemek faydalı olacaktır.

iPhone duvar adaptörüyle şarj olmuyorsa, telefonu bilgisayarın USB portuna takmayı deneyin. iPhone şarj oluyor ama bilgisayar görmüyor ise prize takmayı deneyin veya bilgisayarın farklı bir USB portuna takın. iPhone bir cihazla şarj olurken, diğeriyle olmuyorsa sorun şarj cihazınızdan kaynaklanıyordur.

Yüksek kaliteli hızlı şarj cihazları olsa da dikkatli olmanız gerekir

Yeni bir şarj cihazına ihtiyacınız varsa, önerilen cihazları ve kabloları almayı deneyin. Apple tarafından iPhone şarj cihazları için onaylanan en üst akım değeri 2.1 amperdir. iPhone’a zarar verebilecek farklı şarj cihazı markalarının aksine, bu modeller telefonun güvenli ve hızlı şarj olmasını sağlar.

(iPad şarj cihazı 2.1A değerine sahiptir ve iPhone’larda kullanılabilir.)

İpucu: Apple klavye veya USB dağıtıcıyla şarj etmeye çalışıyorsanız, iPhone’u doğrudan bilgisayarın USB portuna takmayı deneyin. USB dağıtıcıya takılı tüm cihazlar sınırlı güç kaynağını paylaşır. Yeterince güç olmadığı için iPhone şarj oluyor gözüküyor ama açılmıyor olabilir.

iPhone'um Şarj Olmuyor - Şarj Problemi

4. iPhone Şarj Portundaki Kiri Temizleyin

Fener kullanarak iPhone’un alt bölümündeki şarj portuna bakın. Portta biriken kir lightning kablosunun iPhone ile bağlantı kurmasını engelleyebilir. Şarj soketinde birçok konektör bulunur (lightning kablosunda 9 tane vardır) ve bunlardan bir tanesinin tıkanması iPhone’un şarj olmasını engelleyebilir.

iPhone şarj soketi sorunu kir, atık veya tozların fırçayla temizlenmesiyle çözülebilir. iPhone’un alt bölümünde yer alan elektronik parçalara zarar vermemek için elektriği iletmeyen bir aletle temizlemeniz gerekir. İşte püf noktası:

Daha önce kullanmadığınız bir dış fırçasıyla iPhone şarj soketini nazikçe temizleyin. Havalı görünen anti-statik fırçalar da kullanabilirsiniz ancak diş fırçası da sorunu çözecektir.

Sıvı Hasarını Ortadan Kaldırın

iPhone şarj desteklemiyor sorunu sıvı hasarından kaynaklanabilir. Sıvı hasarı iPhone’un şarj soketindeki bağlantılarda kısa devreye neden olarak telefonda başka sorunlara da yol açabilir. Bazen soketi kurulayıp artıkları fırçayla temizleseniz bile telefon hasar görmüş olabilir.

5. iPhone’u DFU Moduna Sokup Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone şarj olmuyor ise DFU fabrika ayarlarına döndürme işe yarayabilir! Basit yazılım sorunlarını ortadan kaldırıp USB kablosu, şarj cihazı ve iPhone’un kendisine baktıktan sonra son çareniz DFU fabrika ayarlarına döndürme işlemidir. Bu işlem, ciddi yazılım sorunlarını çözen ve iPhone’daki tüm verileri silerek fabrika ayarlarına döndüren bir işlemdir.

iPhone Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür makalesi ile iPhone’u DFU moduna sokmayı öğrenebilirsiniz. Telefon hasarlı görünse bile ilk olarak bunu denemek faydalı olabilir. DFU fabrika ayarlarına döndürme işlemi çalışmayan bir iPhone’u kurtarabilir.

Bu işlem işe yaramazsa, daha önce bilmediğiniz onarım seçenekleri için bize danışabilirsiniz.

6. iPhone’u Tamir Ettirin

iPhone tamiri için Apple Store’a giderseniz ve telefonda sıvı kaynaklı veya fiziksel hasar varsa, size sunabilecekleri tek seçenek tüm iPhone’u değiştirmek olacaktır. AppleCare+ sahibi değilseniz bu pahalı bir işlem olabilir.

Diğer Onarım Seçenekleri

iPhone’unuzu hemen tamir ettirmek istiyorsanız CPR Teknik Servis olarak, sizlere uygun fiyatlı ve yüz yüze verilen bir onarım hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Mağazalarımızda 30 dakikadan kısa süre içerisinde telefonunuzu tamir edebiliriz. İstersenizde kurye veya kargo ile telefonlarınızı bize ulaştırabilirsiniz.

iPhone Yeniden Şarj Ediyor!

iPhone’unuzun hayata geri döndüğünü ve tam olarak şarj olduğunu umuyoruz. Sorunun çözümünde yardımcı olduğumuz için mutluluk duyuyor ve iPhone şarj sorununu çözüm deneyimlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz.