Katlanabilir Telefon Karşılaştırması: Galaxy Fold vs. Huawei Mate X

Katlanabilir cep telefonlarının 2019 yılında geri dönmesi bekleniyor. Eski tip telefonlardan çok farklı olan bu yeni cihazlar daha zarif tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Farklı katlanma biçimlerine sahip bu telefonlar yüzeyde, tamamen işlevsel bir HD ekrana sahip standart bir akıllı telefon gibi görünüyorlar. Ancak, bu cihazlardan birini tablet biçimine dönüştürdüğünüzde oldukça yüksek bir fiyata satıldığını görüyorsunuz. Bunun nedeni cihazların işlevselliği ile tablet bilgisayar özelliği taşırken kullanışlılığı ve esnekliği modern bir akıllı telefon ile aynı olmasıdır. Önümüzdeki birkaç ay içinde, Samsung ve Huawei fabletleri ile sahneye çıkarak hibrit teknolojinin geleceği için yeni bir standart belirleyecektir. CPR bu yazıda iki katlanabilir telefonu, Galaxy Fold vs Huawei Mate X’i inceleyerek; özellikleri, işlevselliği ve daha fazlasıyla ilgili karşılaştırmalarını sunmaktadır. 

Katlanabilir Telefon Gösterisi: Galaxy Fold vs Huawei Mate X

Önce sabit hatlarımızı kestirdik, ardından tuş takımlarını mobil cihazlarımızdan kaldırdık. Bir müddet sonra akıllı telefonlarımızı her yöne bükerek katlayacağız. Bu en son yeniliğin 2019’da piyasaya çıkması bekleniyor. Gelecekte benzer cihazların önünü açması beklenen iki katlanabilir telefonu karşılaştıralım. 

Tasarım

Galaxy Fold ve Huawei Mate X arasındaki en göze çarpan farklılık, hareket kabiliyetleridir. Her iki cihaz da açılıp kapanana değin akıllı telefonun görünümünü arz etmektedir. Ancak Fold bir kitabın açılmasıyla (içeriden dışarıya) karşılaştırılabilir olsa da, Mate X’ler dışarıdan içeriye doğru uzanır. Fold, açıldıktan sonra çoklu görevleri destekleyen çift boyutlu bir ekran halini alır. Mate X’in ön ekranı çerçevesine sarılıyor ve kendinden uzaklaşıyor. Her cihazın tablet ekranı, ekran tamamen açıldığında etkinleşmekte.

Telefonların katlanması ekran arkasında duran bir çentik ile sağlanmaktadır. Diğer yandan Mate X, cihazın arka merkezinde bulunan ve kullanıcıların tek elle tutmalarına olanak sağlayan bir “kanat” tarafından bir arada tutulur. Hem çentik hem de kanat, ilgili cihazların dengelenmesinde rahatlatıcı ve randımanlı birer öğedir.

Ekran: Ekran Boyutu, Çözünürlük ve Daha Fazlası

Galaxy Fold, 4,6 inç dış ekranı (1960 × 840 piksel) ve telefon açıldığında 7,3 inç ekranı (2152 × 1536 piksel) içeriyor. 21:9 en boy oranına sahip bir HD + Süper AMOLED panel olan Infinity Flex Ekran, kullanıcıların aygıtı esnetip katlamasını sağlamaktadır. İç ekran 4.2:3 form faktörü ile 7,3 inç QXGA + Dynamic AMOLED çerçevedir. 

Huawei’nin Mate X’in ise üç farklı ekranı mevcuttur; ön ekran, arka ekran ve tablet ekranı. Tamamen açılmış, Huawei Mate X’in 8 inç boyutunda esnek bir OLED ekranı ve kullanıcının cihazı tuttuğu yöne bağlı olarak 6,6 inç veya 6,38 inç boyutta akıllı telefona daralması söz konudur. Katlandığında, ön ekran bir düğmeye basılarak tutucuya kilitlenir. Her ekran için boyut ve çözünürlük şu şekildedir:

Ön: 6,60 inç; 1148 × 2480 piksel

Arka: 6.38 inç; 892 × 2480 piksel

Tablet: 8,00 inç; 2200 × 2480 piksel

Kamera

Hem amatör fotoğrafçılar hem de kamera meraklıları için, Fold’un altı kamera modülü takdir edilesi görünüyor. Cihazda üçü arkada, ikisi içeride ve biri ön kapakta olmak üzere 8 ila 16 megapiksel arasında yedi kamera bulunmakta. Arka kameralarında ikili geniş açı, optik görüntü sabitleyici ve 2x optik zoom özelliğine ek olarak önde RGB derinlik kamerası mevcut.

Samsung gibi, Huawei de kamera kalitesinden ödün vermiyor. Tasarımına binaen katlanmış Huawei Mate X’in her iki tarafında da bir ekran mevcut ve böylece bir kişi ön kameradan fotoğraf çekerken canlı bir görüntü sunuyor. Ek olarak, dört lensi 10x optik zoom yakalayabilen Huawei’nin en yeni kamera paketi P30 ile donatılmıştır.

Pil

Yeni katlanabilir cihazlar için batarya ömrünün kalitesiyle ilgili birçok spekülasyon var. Cihaz tasarımlarının karmaşıklığı nedeniyle, üreticilerin bu temel özelliği nasıl hayata geçirdiklerini görmek önem arz ediyordu. Galaxy’nin modelinde 512GB dahili depolama alanı ve birleşik 4380 mAh kapasiteye sahip çift pil sistemi bulunuyor. Huawei Mate X, 4500 mAh kapasitede biraz daha gelişmiş bir çift bataryaya da sahip. Mate X, en yeni pil işlemcisi 55W SuperCharge teknolojisi ile cihazı sadece 30 dakikada yüzde sıfırdan yüzde 85’e kadar şarj edebiliyor.

Jüri Kararı

Galaxy Fold ve Huawei Mate X’in 2019’da gelmesi bekleniyor. Bu cihazlar piyasaya sürüldüğünde, daha iyi katlanabilir telefonun nasıl tasarlanabileceği üzere bir tartışma olacağı kesin. Ancak, doğru cep telefonu seçimi söz konusu olduğunda, kişisel ihtiyaç ve tercihler oldukça önemli bir hal alıyor. Bizce hangi özelliklerin sizin için önemli olduğunu değerlendirin ve uyumlu bir cihaz bulmak için araştırmanızı yapın.

Galaxy Fold veya Huawei Mate X’e yatırım yapmaya karar verirseniz, olası olumsuzluklardan çekinmeyin! Dünyanın dört bir yanında 750’den fazla lokasyona sahip olan CPR ihtiyaç duyduğunuz her anda mobil hayatınızı kurtarmak için orada. Size en yakın CPR mağazasını bulun ve başlayın!