Okul Teknolojisi Eğitimde Nasıl Devrim Yaratıyor?

Teknolojinin günlük hayatımızla entegre olması, gelecek neslin teknolojik yetkinliğini önemli hale getirdi. Bu yetkinliği artırmak için okullar giderek birebir eğitim programlarını artırmaya başlamıştır. Okullar yalnızca 2013 ve 2014 yıllarında 23 milyondan fazla tablet, dizüstü bilgisayar ve Chromebook satın aldı. Okul teknolojisi bütçelerindeki bu kadar büyük bir artışın bir merak uyandırdığı ise aşikar; “Bütün bu teknolojiler gerçekten öğrencilerin eğitimi üzerinde bir etki yaratıyor mu?”

Okul Teknolojisinin Öğrenci Üzerindeki Etkileri

Interactive Educational Systems Design ve STEM Market Impact tarafından yapılan son ankete göre, okulların yüzde 82’si gelecek iki yıl içinde birebir eğitim programının genişletilmesi veya uygulanmasına ilgi gösteriyor. Bu kadar çok eğitimcinin okul teknolojisinin gücüne neden inandığını öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Katılımın artması

Teknolojiyi sınıfa dahil etmek, öğrencinin katılımını arttırmakta ve öğrencileri dersler hakkında heyecanlandırmaktadır. Birebir cihazlara yüklenen eğitim araçlarını ve uygulamalarını kullanarak, öğrenciler ödevler üzerinde kolayca çalışabilir, rapor yazabilir, diğer öğrencilerle işbirliği yapabilir, araştırma ve daha fazlasını yapabilmektedir.

2. Akademik performansın artması

Apple’ın iPad Eğitim Sonuçları’na göre okullardaki birebir iPad öğrenme modelleri uygulandıktan sonra, öğrencilerin akademik başarılarında artış ve test puanlarında iyileşmeler görülmüştür. Rapor, bir iPad modeli uygulayan ve olumlu çıktılar elde eden bir dizi okulun ismini veriyor:

NC High Point’te bulunan Montileu Teknoloji Akademisi öğrencilerinin başarısı birebir iPad modeli uygulandıktan sonra okuma testi puanlarında yüzde 44,9; matematik ve fen sınavlarında yüzde 55 artış gösterdi.

CA, Fullerton’da bulunan Valencia Park İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencilerinin birebir iPad öğrenme modelini kullanmalarının ardından haftada 4,6 kelime okuma akıcılığını artırdıkları görüldü.

KS, Goodland’da bulunan Goodland USD 253 okulunda bir ya da daha fazla dersten başarısız olan lise öğrencilerinin sayısı modelin uygulanmasının akabinde yüzde 25 oranında azalmış, bir ya da daha fazla dersten başarısız olan ortaokul öğrencilerinin sayısı ise yüzde 18 oranında düşmüştür. 

3. Dijital Okuryazarlık ve İşyeri Hazırlık Uygulamalarının gelişmesi

Bireyin erken yaşta teknolojiyi tanıması bireyi dijital geleceğe ve reel sektöre hazırlamaktadır. Teknolojiyi kullanarak etkili bir şekilde nasıl iletişim kurulacağını anlamak için cihazları ve programları çalıştırmayı öğrenmek -okul sonrası başarı için- gerekli dijital okuryazarlık becerilerini bireye kazandırır.

Okul Teknolojilerinin Öğretmenler ve Bölge İçin Faydaları

Öğrenme deneyimini ve akademik performansı arttırmanın yanı sıra, okulların birebir modelleri benimsemesinin başka nedenleri de vardır. 

Okulların teknolojiyi sınıflara dahil etmesinin diğer bazı nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

Pahalı ders kitaplarından ve kâğıttan tasarruf etme,

Notlandırmayı otomatikleştirme,

İzlemesi kolay öğrenci ilerleme raporları oluşturma,

Ders sunumlarını ve öğrenim materyallerini geliştirme,

7/24 öğrenci ve öğretmenlerle iletişim imkanı,

Öğrenciler için kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi sunma,

İngilizce öğrenimini temin etme,

İyileştirmeye veya hızlanmaya ihtiyacı olan öğrencilere kaynak sağlama.

Okulunuz bir okul teknolojisi planı uygulamaya hazırlanıyorsa, okul tarafından verilen tüm cihazlarınızı yönetmenize yardımcı olmak için CPR hizmetinizdedir. Yerel okullarımıza K-12 teknolojisi desteği sunuyoruz. Ayrıca tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve Chromebook’lar için teknik servis hizmetimiz bulunmaktadır. K-12 onarım servisleri hakkında bilgi için bugün yerel CPR’nize başvurabilirsiniz.