Samsung Galaxy Watch & Apple Watch Series 4 Karşılaştırması

Apple, Eylül 2018’deki etkinlikte ürün yelpazesine üç yeni iPhone modelinin ve Apple Watch 4’ün eklendiğini açıkladı. Apple’ın son model akıllı saatinin piyasaya sürülmesinden bu yana birçok tüketici, hangi sınıfın daha iyi olduğunu merak ediyor: Samsung Galaxy Watch mı yoksa Apple Watch mı? Hangi akıllı saatin bir numara olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için bu yazıda Samsung Galaxy Watch ile Apple Watch Series 4’ü karşılaştırdık.

Samsung Galaxy Watch vs Apple Watch Series 4 Karşılaştırması Samsung Galaxy Watch & Apple Watch Series 4 Karşılaştırması
Samsung Galaxy Watch ile Apple Watch Series 4 arasındaki fark nedir?

Samsung Galaxy Watch vs. Apple Watch Series 4 

Akıllı saatinizi hangi amaçla kullanacaksınız? Bir fitness aleti olarak mı yoksa bir cihaza bağlı kalmak için mi?  Her iki amaç için de Samsung ve Apple’ın harika ürünler ürettiğini itiraf etmemiz gerekir. Hangi modelin size uygun olduğunu belirlemek için aşağıdaki özellikleri ve ayrıntıları göz önünde bulundurun.

Boyutlar ve Renkler

Apple Watch 4 Serisi’nin boyutları güncellendi. Daha dar kenarlıklarla, kullanıcılar önceki modellere göre yüzde 30 daha büyük bir izleme alanının keyfini çıkarabilirler. Yeni model Watch 3 Serisi’nden biraz daha ince, ayrıca hem 44mm hem de 40mm seçenekleri de mevcut. Bir boyut seçtikten sonra, kullanıcılar gümüş, uzay siyah, altın ve uzay gri renkleri arasından seçim yapabilir.

Daha bir büyük seçenek olan Galaxy Watch ürününün kullanılabilir en küçük boyutu 42 mm’dir, daha büyük olan model ise Apple’ın 46 mm olan saatidir. Kişiselleştirilmiş bir görünüm için Samsung Galaxy Watch’un gümüş, gece yarısı siyahı ve pembe altın renkleri temin edilebilir.  Her biri, seçilen yüzeye bağlı olarak değişken göstergelere sahiptir. 

Temel Fonksiyon

Hem Apple Watch 4 hem de Galaxy Watch, geniş yeteneklere sahiptir. Her iki saatte de kalp atış hızı monitörleri, adım izleme ve egzersiz seçenekleri gibi fitness özellikleri sunulurken, her cihazın kendine özgü bir işaret ışığı mevcuttur.

Apple Watch Series 4, elektrokardiyogram (EKG) özellikleri sunan ilk takılabilir cihazdır. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar EKG’lerini izleyebilir ve hatta gelecekteki doktor ziyaretleri için sonuçlarının bir raporunu kaydedebilirler. ABD Gıda ve İlaç İdaresi teknolojiyi bu konuda güvenirliği artırdı.

Apple derinlemesine sağlık ölçümlerine odaklanırken Samsung, fiziksel aktiviteyi izlemek için kapsamlı özelliklere sahip bir saat geliştirmiştir. Galaxy Watch, stres yönetimi özellikleri ve kaydedebileceğiniz 60 egzersiz programı ile birlikte geliyor.

Pil ömrü

Apple Watch 4 Serisi tam şarjla yaklaşık 18 saat dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu Watch 3 Serisi ile aynı pil ömrüne tekabül etmektedir. Bununla birlikte Samsung Galaxy Watch dolu şarjda dört gün boyunca dayanan batarya ömrü ile net bir kazanandır. Saatin kullanımına bağlı olarak tercihinizi belirleyip sarj cihazıyla olan ilişkinizi düzenleyebilirsiniz.

Uyumluluk

Apple’ın diğer ürünlerinde olduğu gibi, Watch Series 4 de diğer iOS aygıtlarıyla başarılı bir şekilde eşleşir. Apple’ın saatleri yalnızca diğer iOS ürünleriyle uyumludur. Buna karşılık, Samsung Galaxy Watch hem iOS hem de diğer Android cihazlarla uyumludur. Ancak Samsung için en iyi deneyim Android eşleşmesiyle sağlanmaktadır.

Karar Verme Süreci

Hem Apple hem de Samsung pazarın en iyi cihazlarını tasarlıyor. Ancak hangi akıllı saatin sizin için uygun olduğuna karar verme zamanı geldiğinde mevcut akıllı telefonunuzu, pil beklentilerinizi ve genel tasarım tercihlerinizi göz önünde bulundurmanızı öneririz. Galaxy Watch iOS uyumlu olsa da, Apple ürün sahipleri en iyi performansı yakalamak için Apple Watch Series 4’ü seçmelidir. Öte yandan, daha ince bir tasarım ve pil ömrüne öncelik verenler Samsung Galaxy Watch ile daha mutlu olabilir.