Samsung Klavye Çalışmıyor Nasıl Düzelir

 

Samsung veya Android klavyesiyle sorun yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Bunun Samsung kullanıcıları arasında yaygın bir sorun olduğu bilinir ve dolayısıyla sorunla ilgili detaylı olarak hazırlanmış birçok bilgiye ulaşılır. Arızayı gidermek için birkaç kolay çözüm yöntemi bulunur. Bu yazıda Samsung cihazların klavyesini düzeltmek için en etkili çözümleri bulabilirsiniz. Klavye arızasının kesin nedenlerini bulmak kolay değildir, bu nedenle sorunu çözene kadar tüm seçenekleri denediğinizden emin olun. Daha fazla gecikmeden çözüm seçeneklerine bakalım. Şimdiden bol şans!

Her Şeyden Önce Telefonu Yeniden Başlatın

Samsung cihazınızda hata ayıklarken yapmak isteyeceğiniz ilk şey, “soft reset” olarak da bilinen yeniden başlatma işlemidir. Temel olarak RAM’i temizlemek ve yazılımı yeniden başlatmak için telefonu manuel olarak yeniden başlatmanız gerekir. Genellikle en basit yazılım sorunları bu şekilde çözülür. Basit bir yöntem olduğu için ilk önce bunu denemek faydalı olacaktır. Tek yapmanız gereken kapatma ekranı çıkana kadar güç düğmesine basılı tutmak ve cihazı yeniden başlat seçeneğine tıklamak. Cihaz yeniden başladığında sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için klavyenizi test edin. Genel yeniden başlatma seçeneği işe yaramazsa daha farklı çözümler deneyebilirsiniz.

Klavyeyi Yeniden Başlatma

Menüler arasında dolaşarak Samsung Klavye’yi yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz. Bu çözüm doğrudan etkilenen uygulamayı ele aldığı için sorunu çözme olasılığı yüksektir. Samsung klavyesini sıfırlamak için aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin.

  • “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • “Uygulamalar” menü seçeneğine tıklayın.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan açılır menüye tıklayın.
  • Açılır menüden “Sistem Uygulamalarını Göster” seçeneğine tıklayın.
  • Listeden Samsung Klavye’yi seçin.
  • Samsung Klavye ayarlarını açtığınız zaman “Durdurmaya Zorla” seçeneğine tıklamanız gerekir.

“Durdurmaya Zorla” seçeneği, uygulamayı manuel olarak durduracak ve ardından yeniden başlatacaktır. Normalde uygulamanın hızlı bir şekilde tekrar çalışması gerekir. Çözümün istediğiniz etkiye sahip olup olmadığını görmek için test edin. Eğer başarılı olmadıysa klavyenin verilerini temizlemeyi deneyeceğiz.

Klavye Verilerini Temizleme

Samsung klavye uygulamasının verilerinin bozuk olması, uygulamanın beklendiği gibi çalışmasını engelleyebilir. Bu sorunu çözmek için verileri temizleyeceğiz. Verileri temizlemek için uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyeceğiz. Uygulamalarda sorunu bu basit süreçle çözebilirsiniz. Geçen sefer yaptığımız gibi “Cihaz Ayarları”, “Uygulamalar” bölümünden “Klavye Uygulaması Ayarları” sekmesine gidin. Ekranın sağ üst kısmında yer alan açılır menüyü kullanarak “Sistem Uygulamalarını Göster” seçeneğini açmayı unutmayın. “Durdurmaya Zorla” seçeneği yerine sayfanın altına inerek “Hafıza” ve oradan da “Verileri Sil” bölümüne gidin. Verileri Temizle butonuna basın. Samsung Klavye varsayılan ayarlarına dönecektir. Bir kez daha, doğru çalıştığından emin olmak için uygulamayı iki kez kontrol edin.

Yazılım Güncellemesi Olup Olmadığına Bakın

Samsung veya Android cihazların en son güncellemelere sahip olması önemlidir. Bu güncellemeler, yazılım hatalarını ortadan kaldırır ve cihaz yazılımını iyileştirir. Bazen Samsung cihazı belirli uygulamaları güncellemediği zaman uyumluluk ortadan kalkar ve hatalar oluşabilir. Bu durum da Samsung Klavye’nin çalışmamasına neden olabilir. Hem yazılım güncellemesi hem de sistem güncellemesi için “Ayarlar > Cihaz Hakkında” bölümüne gidin. Güncelleme görünüyorsa Samsung cihazınızı güncelleyin ve telefonu yeniden başlatın.

Cihazı Güvenli Modda Yeniden Başlatın

Samsung veya Android cihazınızdaki hataları gidermenin diğer bir yolu ise “Güvenli Modu” başlatmaktır. Bu alternatif başlatma serisinde cihaz, sadece sistem uygulamalarının çalışmasına izin verecek şekilde sınırlı olarak başlar. Bozulmuş olabilecek ve sizin eklediğiniz üçüncü parti uygulamaları göz ardı eder. Samsung klavye sorununun uygulamadan mı, yoksa sistemden mi kaynaklandığını söylememizi sağladığı için mükemmel bir özelliktir. Güvenli modda çalışırken klavyenin işlevlerini kontrol edin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • İlk olarak telefonda kapama ekranına gelin. Yeniden başlatma seçeneğinin olduğu ekran çıkana kadar güç düğmesine basılı tutun.
  • Güvenli Mod çıkana kadar kapatma ikonuna basılı tutun.
  • Güvenli mod ikonuna basın. Cihaz Güvenli Modda yeniden başlayacaktır.
  • Bu aşamadan sonra klavyeyi kullanarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Klavye Güvenli Modda çalışıyorsa klavye sorunu üçüncü parti uygulamadan veya yabancı verilerden kaynaklanıyor olabilir. Samsung cihazınıza en son yüklediğiniz uygulamaları silmek veya kapatmak isteyebilirsiniz. Klavye Güvenli Modda da çalışmazsa sorun daha önemli olabilir.

Diğer Her Şey Başarısız Olursa Samsung Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Döndürün

Bu noktaya kadar geldiyseniz yukarıdaki klavye çözümleri işinize yaramamış demektir. Bu aşamada denenecek tek şey cihazı fabrika ayarlarına döndürmektir. İşlem, cihazdaki tüm verileri siler ve telefon fabrikadan çıktığı yazılıma geri döner. Bu işlem öncesinde fotoğraflar, videolar, belgeler ve telefonda kayıtlı diğer şeyler gibi kaybetmek istemeyeceğiniz verileri yedeklemek iyi bir fikirdir. Hazır olduğunuzda ve tüm veriler yedeklendiğinde Ayarlar uygulamasına gidin, “Yedekle & Sıfırla” bölümünü bulun ve “Fabrika Ayarlarına Dön” seçeneğine tıklayın.

Parolanızı girmeniz istenir, girdikten sonra tüm verileri silme seçeneğiniz ortaya çıkar. Telefonunuzun bu aşamada yeniden başlaması gerekir. Açıldığı zaman sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Umarız bu çözümlerden biri sizin için faydalı olur. Eğer sorun çözülmezse profesyonel yardım almayı unutmayın.