Samsung Servis Yok Arızası Nasıl Giderilir

Android ve “Servis Yok” Sorunu

“Servis yok” sorunu farklı markalara ait Android cihazlarda oldukça yaygın görülen bir sorundur. İşin iyi yanı ise, bilinen bir sorun olduğu için cevabının da kolay olmasıdır. Android telefonu ile servis sorunu yaşayanlar için cevap çok uzakta değil. Bu yazıda yer alan adımlar sayesinde birçok kullanıcı sorunu çözmeyi başardı.

Çoğu zaman, kullanıcının cihazı yeniden başlatması veya uçak modunu açıp tekrar kapatması yeterlidir. Ancak bazı durumlarda telefonu yeniden kaydettirmeniz gerekir. Bu aşamada elektronik seri numarası (ESN) ile operatöre kayıt yaptırılır. ESN, cihazlara ve operatörlere göre farklılık gösterir. Kullanılan ara yüze bağlı olarak uluslararası mobil ekipman kimliği (IMEI) veya mobil ekipman belirleyicisi (MEID) isimlerini de alabilir.

Samsung Servis Yok Arızası Nasıl GiderilirŞimdi sorunun nedenlerini ve sorunu nasıl çözebileceğinizi ele alalım.

Android Cihazlarda Servis Yok Sorunu Nasıl Çözülür?

 1. Telefonu yeniden başlatın

Android akıllı telefonlarla ilgili bir sorun yaşadığınızda yapacağınız ilk ve en basit adım telefonu yeniden başlatmaktır. Bunu yapmak için yeniden başlatma yazısı çıkana kadar güç tuşuna basmak, yeniden başlatmayı seçmek ve telefon başlatılırken beklemektir.

Cihazın RAM’i temizlenecek ve işletim sisteminin sorunsuz olarak çalışmasına izin verecektir. Çoğu zaman yeniden başlatma işlemi cihazda karşılaşılan tüm sorunları çözer.

 1. Uçak modu çözümü

Eğer yeniden başlatma işe yaramazsa, servis yok sorunu için diğer bir çözüm ise telefon ekranının üstündeki bildirim ekranını açmak ve Uçuş Modu’nu seçmektir. Bu mod seçildikten sonra seçimi onaylama kutusu gelir. OK butonuna basıp birkaç saniye bekleyin. Daha sonra tekrar bildirim ekranına giderek Uçak Modu’nu kapatın.

Böylelikle telefon operatör anteninden ayrılacak ve sonra antene yeniden bağlanacaktır. Bu yöntem sorunu giderdiğinde, bunun nedeni telefonun bir antenden diğer antene atlamada başarısız olmasıdır. Bu da hücresel radyo sinyalinin kapanmış gibi görünmesine yol açar. Bu sorun genellikle şehirler arasında araba sürerken veya sinyalin az olduğu ıssız alanlarda görülür.

 1. Operatörü manuel olarak seçin

Bazen telefonların ağ operatörünü manuel olarak bulması gerekir. Bu işlem kablosuz ağ bağlantısı aramaya benzer. Telefon operatörü otomatik olarak bulma konusunda başarısız olursa manuel seçim yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları deneyin:

 • Ayarları açın.
 • Mobil Ağ seçeneğine tıklayın.
 • Ağ Operatörleri seçeneğine tıklayın ve telefonun bağlantı için alanı taramasını bekleyin.
 • Listeden operatörü seçin.
 • Sorunun geçip geçmediğini kontrol edin.
 1. SIM kartı kontrol edin

Operatörden bağımsız olarak, akıllı telefonunuzda SIM kart bulunur. Bu karta telefonun arka kapağını çıkardıktan sonra, pilin yanında yuvaya takılı microSD kart gibi görünen yerden ulaşılabilir.

Telefonunuzda SIM kart varsa telefonu kapatın ve kartı dikkatli bir şekilde çıkarın. Kartta hasar olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir sorun yoksa kartı yuvasına yerleştirin. Bazen telefonu düşürdüğünüzde kart yuvasından çıkabilir.

 1. Servis Modunu arayın

Bazı durumlarda hücresel radyo sinyalinin bağlantısı kesilir. Bunu normal koşullar altında ayarlardan etkinleştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle şu adımlar izlenebilir.

 • Arama ekranını açın.
 • *#*#4636#*#* yazın ve Servis Modunu arayın.
 • Telefon Bilgisi veya Cihaz Bilgisi bölümünü seçin.
 • Ping Testi Yap seçeneğini seçin.
 • Daha sonra ekranın alt bölümünde yer alan radyo verisini kontrol edin. Eğer veri kapalıysa açın.
 • Telefonu yeniden başlatın.
 1. APK ve Özel ROM’ları kontrol edin

Bazen cihaza yüklenen uygulama, donanım ve yazılıma erişerek telefonun operatör bağlantısını etkileyebilir. Ayrıca özel ROM’lar hücresel radyo sinyaliyle çalışmayabilir. Bunu çözmek adına yeniden başlatma menüsü içerisinde ROM’u orijinal haline döndürmek için Fabrika Ayarlarına Sıfırla seçeneğini seçebilirsiniz. Bu menüye erişmek için cihaz kapalıyken menü çıkana kadar aynı anda güç düğmesi ve ses kısma düğmesine basabilirsiniz.

 1. Boş veya bozuk ESN kontrolü yapın

Bazen ESN sıfırlanabilir. Açıklaması zor bir sorun olsa da çözümü oldukça basittir.

 • Tuşları açın ve ESN’yi görmek için (*#06#) yazın.
 • ESN sıfır döndürürse bozulmuş olabilir. Bu durumda düzeltmek için yeniden yapılandırma gerekir.
 • ESN sorunsuz görünüyorsa Kontrol Modunu başlatmak için (*#*#197328640#*#*) veya (*#197328640#) yazın.
 • Kontrol seçeneklerine tıklayın ve Alan Testi Modu (FTM) için Seçenek 1’i seçin.
 • FTM ON ise OFF olması gerekir. Kontrol alanından çıkmadan önce menü tuşuna basın ve kapatmak için çıkan adımları takip edin.
 • Tuş giriş bölümüne geri dönün ve FTM’yi kapatmak için Seçenek 2’yi seçin.
 • SIM kartı ve pili cihazdan çıkarın, iki dakika bekleyin ve sadece pili tekrar takın.
 • Telefonu tekrar açın. Tuşları tekrar açarak (*#197328640#) yazın.
 • Hata Ayıklama, Telefon Kontrolü, Nas Kontrolü, RRC seçin ve daha sonra sıfır ESN sorununu çözecek olan RRC Revizyonunu seçin.
 • Seçenek 5’e tıklayın.

Telefonu kapatın, SIM kartı tekrar yerleştirin, telefonu açın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

 1. SIM kartı statik olarak boşaltma

Sistemin tüm verilerden ve herhangi bir elektrik parazitinden temizlenmesini sağlayan garip bir çözüm daha sunacağız. Ayarlar içinde yer alan Mobil Ağ bölümüne gidin ve sistemi kapatmak için güç düğmesi ve ana ekran düğmesine aynı anda basın. Pili yavaşça çıkarın. Güç düğmesi ve ana ekran düğmesine aynı anda 20-30 saniye basın. Daha sonra cihazda biriken elektrik gücünü atmak için her iki düğmeye de iki dakika basılı tutun.

Pili geri takın ve SIM kartı da taktıktan sonra cihazı başlatın. Bu işlemi yaparken pil kapağını açık tutun. Bir sonraki adımda cihaz açılırken SIM kartı üç kere çıkarıp takmanız gerekir. Ardından telefon onay verir ve kullanıcının cihazı yeniden başlatmasını ister. Her şey hazır olunca, servisin geri gelmesi gerekir.