Samsung Test Kodu

Samsung test kodu kurulum yapmaya gerek kalmadan cihazınızın ekran, hoparlör, sensör ve mikrofon verilerini test etmenizi sağlar. Bir çok kullanıcı için önemli olan bu kodların özellikle ikinci el cep telefonları alışverişlerindeki önemi büyüktür. Çünkü bu testlerde cihazın temel durumunun incelenmesi mümkün olabilir. Donanımın test edilmesini sağlayan bu işlemler, genelde ikinci el cihaz alırken oldukça önemlidir. Test kodlarının şu avantajları vardır:

  • Cihazın dokunmatiğinin tam olarak çalışıp çalışmadığının araştırılması
  • Ses netliğinin tespit edilmesi 
  • Sensörün incelenmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. 

Bunun için cihazınıza *#0*# yazarak test modunu açabilirsiniz. Bu kod, Samsung gizli test kodudur. Birçok donanımsal özelliğin tespit edilmesi mümkün olmaktadır. Kodu girdiğinizde  karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Samsung Test KoduBu bilgiler, cihazınızın test edebileceğiniz bölümlerini göstermektedir. İngilizce olarak yazıldığı için hangi bölümün hangi özelliği test edeceğini öğrenmeniz de kolay olacaktır. 

Alıcı : *#0*#/Reciever

Titreşim : *#0*# /Vibra

Karartma: *#0*# /Dimming

Ses Testi: *#0673#

Sensör: *#0*# /Sensor

Dokunmatik: *#0*# /Touch

Hoparlör: *#0*# /Speaker

Led testi: *#0*# /LED

IMEI: *#06#

IMEI Değiştirme: *#272*IMEI#

Sar Değeri: *#07#

Wireless LAN testi: *#*#232339#*#* 

En sık sorgulanan kodlardan biri  *#0228#  kodudur. Bu kod, cihazın batarya durumunu incelemek için oldukça önemli ve işe yarar kodlar arasındadır. Aynı zamanda bu kod, batarya süresinin uzamasına yardımcı olmaktadır. Bazı modellerde ara ara bu uygulamanın yapılması ve daha sonra şarjın doldurulmasıyla şarj bakımının yapılması mümkün olabilir. 

Android Cihazlarda Test Kodları

Akıllı telefonlarda bulunan USSD protokolleri, birçok kodların girilerek gizli özelliklere erişim sağlanmasına yardımcı olur. Hazır kodlar olarak bilinen bu veriler, bazı CDMA cihazlarında da bulunabiliyor. 

Herkese açık olan kanallar ve kodların bilgisayarla doğrudan iletişim kurulabilmesiyle görülmesi mümkün oluyor. Telefon görüşmesi için kullanılan tuş ekranına girilerek ortaya çıkarılan kodlar, basit simge ve rakamların kombinlenmesiyle belirli özelliklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. LG, Samsung ve benzer Android işletim sistemiyle çalışan cihazlarda yukardaki kodların kullanılmasıyla özelliklerin incelenmesi mümkün oluyor. 

Samsung test kodu kullanılarak, birçok cihazın gizli işlevinin incelenmesi, özellikle ikinci el cihaz alınırken, kontrollerin sağlanması mümkün oluyor. Kodları kullanarak birçok özelliği inceleyebilirsiniz. Cihazınızın çalışabilirlik durumunu bu kodlar yardımıyla inceleyerek test edebilirsiniz. 

Huawei Gizli Kodları

Huawei cihazlarda ise bu kodların biraz daha farklı olduğunu görürüz. Özellikle Android uygulamalarının çoğunun APK dışında çalışmaması, bu servislere ulaşmayı zorlaştırıyor. Huawei gizli kodları, Samsung test kodu gibi birçok seçeneği farklı kodlarla çalıştırmaktadır. 

  • Samsung Test Kodu
  • Bilgi: * # * # 1357946 # * # * koduyla yazılım sürümü ve IMEI numarası görünür
  • Gelişmiş menünün ortaya çıkacağı * # * # 2846579 # * # * kosuyla arka plan, kaplama, ağ bilgisi, Fabrika ayarları, şarj durumu ve yazılım yükseltme bilgileri görünmektedir. 
  • FCM teşhisi için de x* # * # 426 # * # * kodlarının çalıştırılması mümkün olacaktır. 
  • Ses ve görüntü testleri için de * # * # 2846 # * # * – * # 2846 # * kodlarının çalıştırılması gerekiyor. Cihazınızda hata yoksa her şey normal görünecektir. 

Diğer Kodlar

Çağrı yönlendirme olup olmadığı, varsa hangi numaralara yönlendirme yapıldığı *#67# ile görülebiliyor. Ayarlar ve Çağrı yönlendirme bölümlerinden de kontrol edilen bu işlev tüm cihazlarda  numaranın değiştirilmesiyle mümkün olabiliyor.  

Genelde telefon meşgulken çok işe yarayan çağrı bekletme özelliği de *43# tuşlamasıyla mümkün oluyor.  Cihazınızın marka ve modeline göre kod uygulamaları değişmektedir. Bu yüzden hangi marka cihazı kullanıyorsanız o cihazda bu kodların çalışıp çalışmama ihtimalinin yüksek olacağını bilmelisiniz.