SD Kart Yazma Koruması Kaldırma

SD kart yazma koruması kaldırma ihtiyacı genelde USB diskler ve SD kartlarda herhangi bir kopyalama işlemi yapıldığı sırada hata alındığında gereklidir. Disk yazmaya karşı korumalı hatalı aldığınızda birçok etkenden dolayı diskin kullanılmadığını görebilirsiniz.

Kart bozuk olduğunda yeni bir şeyler yazamayacağınız gibi fiziksel olarak da kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ya da diskin koruma çentiğinin açık olmasınan kaynaklanan bir kilit söz konusu olabilir. Bunun dışındaki son ihtimal de bellekle kullanılan bazı uygulamalar nedeniyle yaşanan hatalardır. Bu korumanın kaldırılması, diskiniz arızalı değilse mümkündür.  

Telefon Yazma Koruması Kaldırma

Öncelikle cihazınızda SD kartınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Daha sonra çentiği kaldırıp yeniden deneyin. Eğer yine açılmazsa mikro ve mini kartlarınız için dönüştürücü kullanarak etiketi yukarı doğru kaldırmayı deneyebilirsiniz. SD kart yazma koruması kaldırma işlemini Windows işletim sistemine sahip olan bir cihazla yapabilirsiniz. 

Bunun için yönetici hesabından disk bölümleme aracını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızda hafıza kartı girişi yoksa dönüştürücü kullanabilirsiniz. Başlat bölümüne tıklayıp, “Komut İstemi” kısmını açın. “Diskpart” komutunu yazarak ender tuşuna bastığınızda değişiklikleri onaylayıp onaylamadığınızı soracak olan kutucukta “yes”e tıklayın. 

Mac kullanıyorsanız yine aynı şekilde bilgisayarınıza taktığınız hafıza kartını “bilgi al” kısmına basıp kontrol edin. Yazma ve Okuma şeklinde paylaşım ayarlarını düzenleyerek deneyin. Disk izlencesinden hafıza kartını tarayarak düzenleyebilirsiniz. 

Yazma Koruması Kaldırma Programı

Cihazdaki verileri kaybetmenize neden olabilecek bir diğer çözüm de formatlamadır. Bunun için genelde Windows kökenli programlar kullanılır. Bilgisayarınıza takacağınız kartı yönet kısmından formatlayabilirsiniz. Birkaç dakika sonra formatlanan SD kartınız yeniden işleme hazır hale gelecektir. Ayrıca Android cihazınızda SD kart yazma koruması kaldırma işlemini de ayarlar menüsünden depolama kısmına girerek yapabilirsiniz. Ancak bu işlemin tüm verilerinizi sileceğini bilmelisiniz. 

Dosya Türünü Kontrol Ettiniz Mi?

Kopyalamak istediğiniz dosyaların da “salt okunur” olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bazen basit hataların bu tür problemlerle karşılaşmasına neden olacağını unutmamalısınız. Özellikle çok sık dosya transferi yapmıyorsanız bu sorunlar size rahatsızlık verebilir.

Dosyayı salt okunur olmaktan çıkardıktan sonra kolayca kopyalayabilirsiniz. Cihazınızdaki dosyaların türünü de kontrol ederek, diske uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

Zorluk çektiğiniz bu tür donanımsal problemlerde de CPR Teknik uzmanlarından çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.