Soğuk Hava Telefonunuzu Nasıl Etkiler?

Bu kış sıkı giyinmesi gereken tek kişi siz değilsiniz – cep telefonunuz da var! Sıcaklıklar düştükçe, açık havada aşırı zaman geçirmenin akıllı telefonunuzun veya tabletinizin performansını olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın. Soğuk havanın neden telefonunuzu etkilediğini ve cihazınızı kış aylarında nasıl koruyabileceğinizi anlamak için okumaya devam edin.

 Soğuk Havanın Telefonunuzu Etkilemesinin Sebebi

Apple’a göre, iPhone’lar ve iPad’ler 32ºF ila 95ºF arasında değişen sıcaklıklarda tutulmalıdır. Bu sıcaklık aralığının dışında kalan cihazlar kısa pil ömrü, dokunmatik ekran sorunları ve şarj problemleri yaşayabilir. Aşırı durumlarda ise cihaz tamamen kapanabilir.

Cihazınız yukarıda belirtilen sorunları kış aylarında yaşıyorsa bunun bilimsel bir açıklaması olduğundan emin olabilirsiniz. Modern akıllı telefonların çoğu, alkalin pillerden çok daha hassas olan lityum-iyon pillerle çalışır. Lityum-iyon piller soğuk havaya maruz kaldığında, pil içindeki kimyasal reaksiyonlar yavaşlar veya tamamen durur. Sonuç olarak, batarya çalışmaya devam etmek için cihazın ihtiyaç duyduğundan daha az akım boşaltır. Bu nedenle telefon performansını yavaşlatmaya, batarya ömrünü kısaltmaya ve sonunda cihazı kapanmaya başlar.

Neyse ki, soğuk havanın neden olduğu sorunlar geçicidir. Lityum-iyon batarya ısınıp önerilen çalışma sıcaklığına ulaştığında, cihazın performansı normal şekilde devam eder.

Telefonunuzu Soğuğa Karşı Korumanın İpuçları

Soğuk havanın cihazınızdaki etkileri geçici olmasına rağmen, CPR (Cep Telefonu Tamiri) ekibi cihazların her zaman en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Telefonunuzun tüm kış boyunca en üst düzeyde çalışmasını sağlamak için bu ipuçlarını kullanın.

  • Cep telefonunu, zorlayıcı koşullardan korumak için el çantanızda ya da para çantanızda saklayın.
  • Mümkünse, cihazı pantolonunuzun veya ceketinizin cebinde tutun. Vücut ısınız, cihazın normal çalışma performansında kalmasına yardımcı olabilir.
  • Yalıtımlı, termal koruma telefon kılıfı kullanın.
  • Soğuk havada uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız telefonunuzu kapatın.
  • Önerilen çalışma sıcaklıkları içinde olana kadar cihazınızı şarj etmeyi ve yeniden başlatmayı bekleyin. Beklenmedik bir şekilde kapandıktan hemen sonra cihazın yeniden başlatılması bataryanıza daha fazla zarar verebilir.
  • Telefonunuzu gece boyunca veya uzun süre arabanızda bırakmayın.
  • Özellikle buzlu yollarda acil durumlarda, yedek güç kaynağını daima yanınızda bulundurun.

Soğuk havanın telefonunuzu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi almak ve cihazınızı korumak için CPR (Cep Telefonu Tamiri ) ekibi ile iletişime geçin. Teknisyenlerimiz sorun giderme konusunda uzmandır ve cihazınızın sorununun havadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı veya başka bir şeyin cihazınızın arızalanmasına neden olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

800’den fazla franchise noktamızda yer alan soğuk hava telefon aksesuarlarına göz atın. Pilinizi her mevsim güçlü tutmak ve korumak için bir dizi termal telefon kılıfı, pil kılıfı, harici pil ve daha fazlasını bünyemizde barındırıyoruz.