Telefon IMEI Sorgulama

Telefon IMEI sorgulama birçok ikinci el satış işleminde önemli bir konudur. Çünkü telefon üreticileri her telefon için benzersiz bir kod verir. İnsanların kimlik numaraları gibi, elektronik cihazların da IMEI numarası vardır. International Mobil Equipment Identity adı verilen Uluslararası Mobil Kimliği aynı anda sadece tek bir cihaz tarafından kullanılır. 

Kötü niyetli kişiler bu numaraları kullanmak suretiyle kaçak telefonları kopyalamaktadır. Bu yüzden cihazın IMEI numarasının paylaşılması son derece sakıncalıdır. Cep telefonları arızalandığında resmi servise götürülmesi bu yüzden önemlidir. 

Telefon IMEI SorgulamaIMEI Numarası Sorgulama Nasıl Olur?

Cihazınızın yasal yollarla ithal edilip edildiğini öğrenmek, kayıp ya da çalıntı olup olmadığını incelemek için IMEI sorgulama yapılır. Bu işlem her cihazdan olukça basit bir şekilde sorgulanabilir. Chazınızın numara çevirme ekranından *#06#  tuşlayarak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Cihazın markası ve modeliyle ilgili detayları da bu şekil öğrenilecektir. 

Bazı cihazlarda ise telefonun arkasında yazar. Genelde sıfır cihaz aldığınızda pakette bu numara yer almaktadır. Ancak numarayı kaybettiğinizde  bu yöntemle öğrenebilirsiniz. Ancak farklı yöntemlerde  kullanabilirsiniz. Bunlardan bazılarını sizin için sıraladık:

  • Ayarlar menüsünden arama kısmına IMEI yazabilir ya da telefon hakkına kısmını inceleyebilirsiniz. 
  • Cihazınızın arka alt kısmında yazıyor olabilir
  • Bazı markaların sim kart tepsisinin üst kısmında yazabilir
  • Akıllı telefonunuzun kutusuna yazıyor olabilir
  • iPad ya da iPhone kullanıyorsanız Apple ID kısmına giriş yaparak cihazlarınızı görebilirsiniz 

Eğer çift sim kartlı bir telefon kullanıyorsanız her iki sim yuvası için birer tane numara görebilirsiniz. Çalıntı ya da yurt dışından kaçak yollarda getirilmiş cihazlarda eklenen bu numaralar birçok kişinin mağdur olmasına neden olabilmektedir. Birçok yolla değiştirilen ve orijinal telefondan farklı bir telefona yüklenen bu numaraların klonlanması oldukça sakıncalıdır. 

IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI, cihazınızın garantisinin doğrulanması için de gereklidir. 15 haneli olan bu numara, kayıp ve çalıntı durumunda cihazınızı kullanılmaz hale getirir. Mucizevi bir şekilde telefonunuz size gelmez. Ancak telefonunuza başka bir sim kart takılsa bile kullanılmasının önüne geçilebilir. 

Bu numara aynı zamanda satın alacağınız ikinci el telefon hakkında birçok bilgiyi öne çıkarır. Üretim yılı, modeli ve teknik özelliklerini burada bulmanız mümkün olabilir. IMEI numaranızı kaybetmezseniz, kayıp ya da çalıntı durumunda hemen bildirim yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu numarayı başkalarıyla paylaşmamanız gerekmektedir. 

Telefon IMEI SorgulamaÇalıntı Telefonunuzda IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

Telefonunuz çalındıysa operatörünüzü arayarak engelleme listesine ekletebilirsiniz. Böylece çalan kişi ne yaparsa yapsın cihazınızı başka sim kartlarıyla kullanamaz. Korsanlar yasa dışı olarak IMEI numarasını değiştirmeye çalışabilir. Bu durum cihazın kara liste eklenmesinden öncedir. IMEI sorgulama yapıp numarayı kaydederseniz, bu tür olumsuz durumlara karşı tedbirinizi almış olursunuz. Cihazınızı ilk aldığınızda kutuda yazan bu numaraları mutlaka saklayın. 

IMEI Kopyalama Engelleme

Cihazınızın IMEI numarasının kopyalanmasını engellemek için öncelikle hiç bir platforma paylaşmamanız gerekmektedir. Ayrıca aldığınız cihazın kutusunu çöpe atacaksanız, mutlaka kodları yok edecek şekilde imha etmeni gerekecektir. 

Cihazınızı tamir etmek için götüreceğiniz servislerin güvenilir olduğunan emin olmalısınız. 5809 Sayılı Kanun kapsamında BTK aynı seri numarasına sahip olan tüm cihazların kapatılmasını sağlayabilir. Bu durumu güvence altına almak için cihazınızı ve sim kartınızı eşleştirebilirsiniz. Telefonu aldığınız firma, 1 ila 10 gün arasında eşleştirme işlemlerini tamamlayacaktır. GSM numarasını değiştirmeyecekseniz en güvenilir yöntem bu olacaktır.