Telefon İşlemcileri Kıyaslama

Telefon işlemcileri kıyaslama akıllı telefon piyasasında çok popülerdir. Çünkü amiral gemisi telefonlarda ilk dikkat çeken özellik hangi işlemcinin tercih edildiğidir. Akıllı telefon piyasasında en güçlü mobil işlemci hangisi merak edenler gerçekten de cevabı merak eder. Çünkü iPhone, Samsung ve Huawei markaları bu konuda oldukça özel çalışmalara imza atıyor. 

Günümüzde giriş, orta ve üst segment olarak adlandırılan işlemcilerin üç temel sınıfa ayrıldığı bilinmektedir. Listedeki işlemciler günümüzde çok sık tercih edilen akıllı telefonlarda kullanılan son teknoloji ürünleridir.  Bu ürünleri kullanan cihazları tercih ederek siz de daha iyi bir telefon deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Yazımızda üst segment cihazların işlemcilerinin en iyilerini sizin için hazırladık. Cihazınızın markası ve modeline göre değişecek olan işlemciler ve özelliklerine göre performansının nasıl olduğuna az çok karar verebilirsiniz. Şu an tercih edilen birçok üst segment cihazda Apple A13 ve Snapdragon 865 kullanılmaktadır. 

Standart ve orta segment bir telefonda işlemcinin pek bir önemi yoktur. Bu yüzden genel olarak üst segment gruba hitap eden cihazlarda kullanılmaktadır. Özellikle farklı niteliklere sahip olan bu ürünler cihazın daha üst düzey bir performans sergilemesi hususunda görev almaktadır. 

Telefon İşlemcileri KıyaslamaTelefon İşlemcisi Neden Önemli?

Telefon işlemcileri, bir akıllı telefon alırken en çok dikkat etmeniz gereken özelliklerden biridir. Cihazın hızını ve takılmasını etkileyen bu durum satın alacağınız marka ve modele göre değişmektedir. Cihazın pahalı olması aslında işlemcinin kalitesiyle alakalıdır. Yeni bir cihaz tercih edildiğinde ortaya çıkan farklılıklar işlemcilerin kıyaslanmasıyla yapılmaktadır. 

Cihazın hızını, dolayısıyla tüm performasını etkileyen bu durum, video kaydından ekran geçiş hızlarına kadar her bir detay konusunda önemlidir. Bu yüzden farklı markaların ürünlerini tercih etmek istediğinizde popüler olan işlemcileri inceleyerek kararınızı verebilirsiniz. Cihazınızda oyun oynamak istiyorsanız işlemci performasının yüksek olması gerektiğini de bilmelisiniz. 

Genlede amiral gemisi olarak nitelendirilen cihazlarda tercih edilen işlem hızları oldukça yüksektir. Bu yüzden her marka ve model cihazda farklı bir uygulama kullanılmaktadır. 

İşlemcinin İyi Olması Ne İşe Yarar?

İşlemcinin iyi olması ve çekirdeğinin yüksek olması sistemin en iyi şekilde uygulanmasına yardımcı olur. Her zaman hızlı işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan ve GHZ yükseltme gibi durumlarda kısa sürede performansı etkileyen bu durum oldukça önemlidir. Cihaz satın almak isteyen bilgili biriyseniz telefon işlemcileri kıyaslama işlerini yapabilirsiniz. 

Cihazınızı istediğiniz hızda ve kalitede kullanmak istiyorsanız mutlaka kaliteli bir işlemci tercih etmeniz gerekecektir. Bu yüzden bütçenizi biraz daha yükseltmeniz son derece önemli olacaktır. İşlemcinin temel görevi, cihazın veri akışını kontrol etmektir. Aslında bu parçaya cihazın beyni diyebiliriz. Çünkü ne kadar hızlıysa o kadar başarılı bir performans sergilenebilir. 

Eskiden tüm işlemciler tek çekirdekliydi ve hızlarıyla birbirinden ayrılıyordu. Ancak teknoloji geliştikçe Dual core, octa core gibi daha fazla çekirdekli ürünler ortaya çıkmaya başladı. Bu da işlemcilerin şeklini daha üst düzeyde değiştirmeye başladı. Yaygın bir şekilde kullanılan bu cihazların tercih edileceği markaya göre işlem hızları da değişmeye başladı. Günümüzde en üstün teknolojiye sahip olan işlemciler son derece dikkat çekici hale gelmiştir. 

En İyi Telefon İşlemcisi Hangisi?

Herkesin marka bağımlılığı ya da kullanım tercihi farklı olduğu için telefon işlemcileri kıyaslama konusunda tercihleri de farklı olacaktır. Listede yer alan işlemlerin en iyi şekilde performans göstermelerini sağlayan cihazların modelleri de belirlenmiştir.  

Her geçen gün yeni bir teknolojinin öne çıktığı telefon işlemcileri söz konusu olduğundan farklı bir model üretilecek olsa dahi farklı özelliklere sahip olan cihazların tercih edilmesi önemlidir. Sizler için hazırladığımız listede en iyiden iyiye göre sıralama yaptık. Karar sizin olacak ve en beğenilen modelleri ve işlemci özelliklerini en kısa sürede öğrenerek kararınızı vereceksiniz. 

  1. 1.Apple A 13 Bionic

iPhone SE 2020 başta olmak üzere 11 serisine dahil edilen A 13 Bionic birçok kişinin memnun kaldığı bir performans gerçekleştirdi. RAM olarak 4 GB belirlenen özellikler aynı zamanda LPDDR4X RAM’leri de destekliyor. 60 FPS’de 4 K video kaydı özelliğine sahip olan bu işlemci en üst segmentte en başarılı performansa sahip olan ürün olmasıyla dikkat çekiyor. 

2.Snapdragon 865

Oppo Ece, LG V60, Meizu 17, Motorola Edge, Sony Experia 1 II ve Realme X50 serisiyle en güçlü Android işlemcisi olarak Snapdragon ikinci sıradadır. Cortex A76 ve A55 çekirdeklere sahip olan modelin 8 çekirdeği bulunuyor. Günümüzdeki son model amiral gemisi telefonlarda Qualcomm tarafından üretilen bu model kullanılıyor.

3.Apple A 12 Bionic

Listenin üçüncü sırasında ilk sırada olduğu gibi Apple işlemcisi var. Telefon işlemcileri kıyaslama konumuzun en popüler mevzusu olan Android ve Apple kapışmasına dahil olan bu ürün ilk  olarak X serisi cihazlarla öne çıkmıştı. En iyi mobil işlemcilerden biri olarak 2018 yılında piyasaya sürülmüş ve memnun edici bir performans sergilemişti. 

4.Kirin 990

Huawei markalarından biri olan ve P30, ve p serisi, cihazlarda kullanıldı. Cortex A76 ve A55 çekirdekleriyle öne çıkan bu ürünler, 64 bit mimariyle telefonlarda buluştu. Aynı zamanda 5 G bağlantı teknolojisinin de desteklenmesini sağladı. 4 K 60 FPS video kaydı gerçekleştiriyor. 

5.Samsung Exynos 990

Samsung S20, S20 Plus ve S20 Ultra modellerinde kullanılan bu ürün, de Cortex A77 ve A55 çekirdeklere sahiptir. 4K UHD ekran çözünürlüğünü desteklediği için 5 G teknolojisine sahip olan bir üründür. Bu yüzden Samsung’un amiral gemisi telefonlarında sık sık kullanılmaktadır. 

6.Snapdragon 855 Plus

8 çekirdek sayısına sahip olan bu cihaz, 5 G bağlantılarını desteklemektedir. 2.96 GHz çalışma hızı bulunan ve birçok amiral gemisi telefonda kullanılan cihazın tercih edildiği alanlarda 4 K UHD 60 FPS video kaydı bulunuyor. 7mm fabrikasyon süresiyle üretiliyor. 

7.MediaTek Dimesity 1000

MediaTek işlemcisi olan cihaz Cortex A55 çekirdeklere sahiptir. 4K UHS video kaydı yapan cihazlar arasında bulunan serinin birçok farklı markada kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Kore üretimli cihazlarda sık sık tercih edilmiştir 

8.Snapdragon 855

Qualcomm tarafından üretilen bu işlemci de son derece memnun edici sonuçlar vermişti. 4 adet Kyro 585 Gold çekirdeğe sahiptir. Quick charge 4+ desteği bulunduğundan birçok cihazda kullanılmaktadır. Telefon işlemcileri kıyaslama konusunda Snapdragon en kapsamlı modeller arasındadır. 

9.Samsung Exynos 9825

Galaxy Note 10 serisi ve Star Wars Note 10 serilerinde kullanılan bu işlemcinin video kısmında 8K 30 FPS ve 4K UHD 120 FPS video kaydı gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. 2019 şubat ayından itibaren kullanılmaya başlandığı için 4G ve 5G bağlantılarını değiştirmektedir. 

10. Samsung Exynos 9820

Samsung S10 serilerinde kullanılan ve Türkiye’de son derece popüler olan bu işlemcinin tercih edildiği durumlarda çok popüler olduğunu biliyoruz. Ancak 4 ve 5G bağlantılarını kullanması da son derece popüler olduğundan 7 nm fabrikasyon süreciyle üretildiğini biliyoruz.