Telefon Rehberim Silindi, Nasıl Geri Getirebilirim?

Eskiden cihaz ya da telefon kartı değiştiğinde telefon rehberim silindi nasıl geri getirebilirim şeklinde birçok soru soruluyordu. Ancak günümüzdeki teknolojilerle bu durum artık bir sorun olmaktan çıktı. Çünkü bulut depolama yöntemleriyle birçok verinin kaybolmasının önüne geçildi. Cihazınızın yazılımına göre, içeriğinin nereye depolanabileceği ve yedekleneceği de değişmektedir. 

Şimdi bu konuda cihazın yazılımına göre depolama ve yedekleme seçeneklerini açıklayacağız. Silinen rehberin ne şekilde geri getirebileceğini öğrenebilirsiniz. Ancak şunu belirtmemiz gerekecektir ki, cihazınızda yedekleme yapmazsanız verilerin  geri yüklenmesi de mümkün olmayacaktır. 

Android Telefonda Silinen Rehberi Geri Getirme

Android cihazlarda silinen rehberi geri getirme işlemleri son derece kolaydır. Samsung başta olmak üzere Sony, HTC, LG, Casper ve Vestel gibi cihazların işletim sistemi Android sistemlerdir. Telefon rehberim silindi nasıl geri getirebilirim sorusuna cevap arayan birçok kişi için bu işlem gmail hesabı üzerinden oldukça basittir. Gmail hesabına giriş yaptıktan sonra, Kişiler sekmesine bağlanın. Burada yedekleme/senkronize kısmına tıklayın. Sonrasında da geri al kısmıyla yedeklenenleri geri alın. 

Her cihazın uygulaması farklı olduğundan geri yüklenmesi de farklı olabilir. Örneğin Huawei marka cihazlarda da yedekleme işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan çok sayıda alternatif seçenek söz konusu olmaktadır. 

iPhone’da Silinen Rehberi Geri Getirme

iPhone cihazlar söz konusu olduğunda da işletim sisteminin birçok avantajı vardır. Çünkü IOS söz konusu olduğunda zaten bir iCloud hesabı olmadan cihazın kurulumunu gerçekleşmemektedir. Cihaz düzenli olarak yedeklendiği için fotoğraflar, rehber ve uygulamalar da yedeğe alınmaktadır. Bu yüzden sistemi geri getirmek için iCloud’a giriş yaparak, “iPhone’umda tut” seçeneğini işaretleyin. Böylece sorunsuz bir şekilde tüm yedeklerinizi geriye yükleyebilirsiniz.

iPhone cihazınızı uzun yıllar kullanmasanız bile, cihazların geri yüklenmesi son derece basit olacaktır. iCloud üzerinden yükleme yapılarak tüm cihazın geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz. 

Yazılım Kullanarak Telefonu Geri Getirme

Bazen de bu tür yedeklemelerden haberdar olunmayan durumlar vardır. Bu durumlarda cihazınızı ücretli ya da ücretsiz yazılım kullanarak geri yüklemeniz mümkün olabilir. iPhone için Gihosoft ve EaseUS yazılımlarıyla datanızın geri yüklenmesi mümkün olacaktır. 

Android sistemlerde ise Dr. Fone ve iSkysoft kullanılabilir. Bu durumda senkronizasyon sorunları yaşandığında yaşanan veri kayıplarının giderilmesi için yazılım desteği alınabilir. Çünkü bu tür cihazlar mail üzerinden yedeklenebilmektedir. 

 

Soru - Cevap

Cihazınızın yedeklenme kısmında kişiler ve rehber seçili değilse yedekleme yapıması sorun yaratabilir. Bu durumda yeni bir sim kart taktığınızda telefona değil simkarta yüklü kişiler silinebilir.  
Artık bulut depolama sistemleri herkesin kullanımına açık olduğu için yedekleme konusu da herkes tarafından yapılmalıdır. Bu şekilde düzenlenen yedekleme işlemlerinin gerçekleşmesi için düzenli olarak cihazınızın yedeklemesini açmanız gerekecektir. Bu şekilde yapılan işlemler tüm rehberinizin güncel bir şekilde senkronize edilmesini sağlayacaktır.  
Rehberden silinen numaraların geri getirilmesi de son derece kolaydır. Bunun için cihazınızın root edilmesi gerekmektedir. Eğer root edilmemişse bu işlemle silinen numaraları geri getirmeniz söz konusu olmayacaktır.  
Bulut depolama yapılan mail hesaplarıyla bu işlem son derece basittir. Mailinizi girdiğinizde otomatik olarak son kayıttan cihazınızın tüm içeriği geri yüklenecektir. Genelde rehber, fotoğraflar ve benzer birçok uygulama geri yükleme işlemleri yapıldığında kısa sürede geri yüklenerek kullanılabilir.