Telefon Sim Kartı Okumuyor

Akıllı telefonlarda görülebilen telefon sim kartı okumuyor probleminin giderilmesi için sorunun neden kaynaklığının tespit edilmesi gerekmektedir. Genelde sim kart takılı değil hatalarını alanlar temassızlık nedeniyle bu sorunu yaşamaktadır. Herhangi bir nedenden ötürü sim kartın okunamaması birçok soruna yol açabilmektedir. 

Genelde cihazınızda görülen sim kart takılı değil problemlerinin sebebi aşağıdaki durumlar olabilmektedir:

  • Sim kartınız eskimiş olabilir. Süreki takıp çıkarma durumunda yıpranmış olabilir
  • Nano sim kart desteklemeyen cihazınız varsa kartı kendi çabalarınızla takmışsanız temassızlık kaynaklı problemler yaşıyor olabilirsiniz
  • Bazı durumlarda yazılımsal sorunlar görülebilir ancak bu durum çok önemli değildir

Yurt dışından alınan telefonlarda çok sık karşılaşılan bu durumun düzeltilmesi için sim kart hatalarının giderilmesi gerekecektir. Eğer çok eski bir sim kartınız varsa değiştirmeniz gerekebilir. Ancak sokette de bir arıza olması kuvvetle muhtemeldir.  

Telefon Sim Kartı Okumuyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Cihazınızda telefon sim kartı okumuyor hatası alıyorsanız, öncelikle cihazını yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Sorun düzelmezse sim kartı çıkarıp, yeniden takmanız gerekebilir. Farklı bir telefonunuz varsa kartınızı ona takarak test edebilirsiniz. Cihazınızın yazılımının nasıl olduğunun belirlenmesinin ardından aktif güncellemelerinizi varsa bunları tamamlayın ve sonrasında ayarlarınızı sıfırlayarak yeniden başlatın.

Eğer aynı hatayı almaya devam ediyorsanız cihazınızı yetkili servise götürerek problemi tespit edebilirsiniz. Nadiren de olsa bazen sim kart soketinde ve yuvasında arızalar olabilir. Bu kısımdaki yuvanın incelenmesi gereken durumlar olabileceğinden profesyonel destek alabileceğiniz sonuçlar bulmanız oldukça önemli olacaktır.

Telefon Sim Kartı Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Telefon sim kartı okumuyor hatalarından biri de telefonun sim kart ağına kayıtlı olmadığı hatasıdır. Bu durumda birçok problem söz konusu olabilir. 

  • Yurt dışından gelen cihazınızın IMEI numarası kaynaklı sorun yaşıyordur
  • Cihazınızı kapatın ve bataryasını çıkarın. 10 dakika sonra telefonu açıp sim kartınızı takın. 
  • Telefon orijinal olmayabilir, operatör hattı kullanıma kapatmış olabilir
  • Sistem güncellemesi yapılıyor olabilir
  • Eskimiş bir sim kart kullanıyor olabilirsiniz
  • Ağ ve Operatör Ayarları kısmındaki sorunları düzeltmeniz gerekebilir. 

Sim Kartın Bloke Edilmesi Halinde Ne Yapılabilir?

Sim kartın bloke olması durumunda cihazınızı açamayabilirsiniz. Bu durumda üst üste yanlış kodlar girmeniz söz konusudur. Eğer PUK kodunuzun yazılı olduğu bir yer yoksa, müşteri hizmetlerini arayarak PUK kodunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. PUK koduyla telefonunuzu açtığınızda yeni bir PIN kodu girilmesi gerekmektedir. Müşteri hizmetlerini arayarak PUK kodunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır. 

Geçersiz Sim Hatası

SIM kart takılı değil hatası da çok sık karşılan hatalardan biridir. Bu yüzden birçok aşamayı  IOS’un son durumuna uygun olarak planlayabilirsiniz. Operatör ayarlarını doğru bir şekilde yapmanızın ardından telefon sim kartı okumuyor hatasının giderilmesi mümkün olabilir. Ancak sim kartınızın tepsisinde kartınızı yanlış bir şekilde takmış da olabilirsiniz. Bu kontrolleri de yaparak yeniden kartı takmayı deneyebilirsiniz. 

Yurtdışı Telefon Sim Kartı Görmüyor

Birçok kişinin şikayet ettiği yurtdışı telefonlarda sim kartın görülmemesi sorunu son derece sık rastlanan problemlerden biridir.  Genelde cihazlarda sim karttan kaynaklanan bir problem olmasa bile donanımsal arızaların yaşanması söz konusu olabilir. Cihazın kullanımı konusunda yapacağınız ayarlar sim ağ kilit sorunu olarak bilinmektedir. 

Telefonun alındığı ülkenin sim kartının kullanılmadığı durumlarda bu hatanın sıkça görüldüğü bilinmektedir. Ancak yurt dışında değilseniz CPR Teknik olarak servisimizden yardım alabilirsiniz. Problemin çözülmesi için genellikle yetkili servis desteğinin alınması önemlidir.