Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Eski telefonları ya da tabletleri satışa çıkarmadan önce mutlaka sıfırlamak ya da tüm verileri silmek gerekmektedir. Bazı telefonlarda dosya yerine sadece dosya sisteminin temizlenmesi ufak bir hack’leme aracı ile tüm verilerin geri gelmesine neden olmaktadır. Bazen Telefonunuzu satmadan önce yapmanız gerekenler konusunda gerekli araştırmalar ve analizler yapılmadığı takdirde sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunları yaşamamak için ek bir araç kullanılmasına gerek bulunmamaktadır. Ayarlar güvenlik kısmında bulunan şifreleme seçeneğini kullanarak tüm cihazı şifrelemek mümkündür. Bu seçenek farklı imalatların telefonlarında farklı menülerde yer alabilmektedir. Şifreleme işlemi birkaç saati alsa da bunun bir sorun olduğunu kesinlikle düşünmeyin. Şifreleme için kullanılan pin kodunu asla unutmamak gerekmektedir.

Telefonunuzu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Telefonu Satarken Herkesin Yapması Gerekenler

Telefonu sattıktan sonra içinde kişisel dosyalarının istenmeyen elleri geçmesi bütün topluma endişelendiren bir olasılıktır. O nedenle mutlaka Telefonu satarken herkesin yapması gerekenler konusunda detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Gazete ve televizyon haberlerinde de konu olan bu tür sayılar son zamanlarda oldukça artmıştır. Dolayısıyla bu konuda endişelenmek de herkes haklı. E-maillerin okunması rehberlerin ele geçirilmesi WhatsApp mesajları ya da fotoğraf ve videoların kopyalanması birçok istenmeyen durumla karşılaşmayı mümkün kılar. Çoğu telefonda cihazla işler bittikten sonra verilerin güvenli bir şekilde kaldırılmadı oldukça başarılı olurken telefonlar satılmadan önce mutlaka gerekli önlemlerin alınmasında yarar var. Depolanan verilerin çoğu dahili bellekte ya da SD kartlarda saklanmış olsa da rehberin ve arama kayıtlarını SIM kartta saklanması hala mümkündür. O nedenle sim kartın çıkartılmasından her zaman emin olunmalıdır.

Telefon Hafızası Kalıcı Olarak Nasıl Silinir

Birçok konuda telaşa kapılmamak için Telefon hafızası kalıcı olarak nasıl silinir konusunda detaylı bir araştırma gerçekleştirmek mümkündür. Manyetik sabit sürücülerden bilindiği gibi bir dosya silindikten sonra veriler gerçekten silinmektedir. Akıllı telefonlarda dahili flash belleği tamamen aynı olmamaktadır. Dolayısıyla 7 kez verilerin üzerine yazmak manyetik medyayı silmek için kullanılan standart bir yöntem olsa dahi bu durum flash bellekteki verileri daha güvenli getirilmesi için çok fazla bir şey ifade etmemektedir. Bilgi seviyesi açısından ortalama düzeyde kullanıcıların çoğunun telefondaki verileri güvenli bir şekilde silmek için kullandığı uygulamalar yer almaktadır. Telefon hafızası güvenli bir şekilde silinebilirken orta düzeydeki ticari sırlar kaşınıyorsa çok fazla risk alınıyor demektir.