Türk Malı Yerli Telefon Markaları

Sıkça reklamlarını gördüğümüz yerli telefon modelleri aslında çoğunun yurt dışı üretim yapıldığı fason sayılabilecek ürünlerdir. Bu markaların başında yer alan Vestel, General Mobile, Teknosa, Escort, Piranha, Trident, Sunny, Casper, Reeder gibi modellerdir. 

Elbette ki alt yapı ve parça üretimi olmadığından ülkemizdeki birçok marka sektör lideri olan emsalleri kadar iyi değildir. Ancak hem fiyat açısından hem de kullanım açısından ön plana çıkan cihazlar da bulunmaktadır. Profesyonel olarak tercih edilen markalar kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişmektedir. 

Son zamanlarda yerli malı ürünlerin öne çıkması ve cihazların tercih edildiği özelliklerin ilgi çekici olması dikkat çekmektedir. Yurt dışında yani Çin’de yer alan  tedarikçilerden ithal edilen parçalar ya da tamamıyla telefon üretilerek üzerine yerli logonun basılması oldukça önemlidir. 

1997 yılında Aselsan tarafından üretilen ilk yerli telefon 1919 adını almıştı. Ancak piyasada tutamayan bu ürünün sektörün amiralleri tarafından batırıldığını söylemek yanlış olmaz. Sonraki girişimler farklı markaların liderliğiyle öne çıktı. 

Yerli Telefon Parçalarının Hangileri Türkiye’de Üretiliyor?

Yerli telefonların tamamı ülkemizde üretilmemektedir. Bazı parçaları yurt dışından ithal edilmekte olup diğer kısımları da ülkemizden temin edilmektedir. Cihazların çoğunun montajı Türkiye’de  yapıldığından paketlerde yazılı olan bu bilgi yerli üretim imajı çizebilir. Ancak henüz tüm parçalarının Türkiye’de üretildiği bir cep telefonu markası yoktur. 

Şimdilik montajla başlayan Made in Turkey ürünleri, daha sonra da parça bazlı üretim yapılarak çeşitli markalar tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de birçok farklı ürünün üretildiği SMT işlemleriyle gerçekleşmişti. İlk yerli telefon üretimi ise Vestel’in Manisa fabrikasında üretilmeye başladı. Turkcell ve Vodafone için telefon üreten bu marka, hala yenilikçi teknolojilerle üretim yapmaya devam etmektedir. Yerli telefon ve diğer modellerle kullanacağınız birçok ürün için ekibimizin desteğinden yararlanabilirsiniz. 

Yeni nesil akıllı telefon ve tablet teknolojilerinde tercih edeceğiniz birçok ürün, daha ekonomik fiyatlarla satılmaya başlanacaktır. 

CPR Teknik olarak yerli üretim akıllı telefon markalarının onarım ve tamir işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Türk Üretici Markalı Telefonlar

Yurt dışında üretimi yapılan yazılım ve tasarım işlerinde %100 ithal olan ürünler söz konusu olmaktadır. Yerlilik statüsü dahilinde çalışan ve hemen hemen tüm cep telefonlarının üretimini sağlayan cihaz tedarikçileri son derece önemlidir. 

Yerli teknoloji markalarının bu denemeleri söz konusu olsa da çok da memnun edici bir sonuç alındığını söylemek doğru olmayacaktır. Türk kullanıcılar tarafından tercih edilen ve beklendiğinden daha iyi bir performansa sahip olan cihazlar bir akıllı telefondan beklediğiniz her türlü gereksinimin karşılanmasını sağlayacaktır. 

Yerli telefon piyasasının %35’ine hakim olmayı planlayan bu markalar özellikle iPhone ve Samsung gibi dünya devleriyle rekabet içindedir. Yerli telefon modellerini kullanarak tercih edeceğiniz markaları sizin için sıralıyoruz:

Vestel

8 ülkeye ihracat yapan Vestel cep telefonu konusunda çok sık tercih edilmektedir. Ülkemizde yerli cihazlar tercih ettiğiniz durumlarda ilk aklınıza gelen seçenek Vestel olacaktır. Bu markayı tercih ettiğiniz her durumda geniş garanti kapsamından da yararlanabilirsiniz. Ortalama 2500 TL civarında olan Vestel Z 20 markanın en popüler cihazlarından biri olmuştur. Orta sınıf kullanıcılara hitap eden ürünler piyasada emsallerine göre çok daha ekonomik fiyatlarla satılmaktadır. 

Vestel, 2014 yılında IFA fuarında tanıttığı cihazla piyasaya girmiştir. Venüs serisi adı altında piyasaya sürülen bu cihazlarla farklı boyut ve modellerin öne çıktığı stiller geniş kullanıcı kitlelerine hitap etmektedir. Her gün yeni bir modelin ön plana çıktığı akıllı telefon sektöründe oldukça önemli bir yer edinmiştir. 

Casper

Casper’ın ilk yerli telefonu olan VIA F20 modeli olmuştur. Birçok teknolojik cihaz üreten ve akıllı telefon piyasasına da hızlı bir şekilde dahil olan bu markanın ürünler, ilk tasarımlarla öne çıkmıştır. Yerli telefon üretimi konusunda da birçok başarılı uygulamanın gerçekleşmesi için güçlü bataryalar söz konusu olmaktadır. Yerli telefon olarak bilinse de yerli üretim süreci 2021 yılında başlamıştır. 14 farklı çekim modunu kullanarak çok sayıda seçenek elde etmek istediğinizde sosyal medyada gezinen ailelerin de hızlı içerik ve güvenlikli ulaşım sağlaması söz konusu olacaktır.

General Mobile

Bu yıl iki farklı modelin satışa çıktığı tasarımlarla 32 farklı ülkede çalışma gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Gerli üretim telefonların amiral gemisi GM8 olarak bilinmektedir. Snapdragon işlemcisine sahip olan bu ürünler 1300 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Kamera özellikleri de oldukça memnun edici olan bu ürünlerle yerli malı cihaz kullanmak isteyenler son derece ekonomik ve yeterli bir modele sahip olabilir. Bazı modellerin tamamı Türkiye’de üretilmeye başlamıştır. 

Kaan

2016 yılında kısa süreliğine hizmete sunulan 3 farklı modelle piyasaya çıktı. Çift kameraya sahip olan cihazların kullanılmasıyla fark yaratan serinin ürünleri son derece ilgi çekicidir. Parmak izi okuyucular ve çekirdek işlemci modelleri son derece farklıdır. Cihazın tercih edildiği özellikler ve stiller söz konusu olduğundan birkaç modelin bir arada kullanılması söz konusu olmuştur. Yerli telefon olarak kısa süreliğine model üreten bu markanın artık yeni modelleri üretilmiyor.

Hiking

Türkiye’de üretilen ve 64 GB ile başlayan cihazlar son derece uygun fiyatlarla satılıyor. 25 MP ön kamerası olan akıllı telefonun arka kamerası ise 48, 8, 5 ve 2 MP özelliklerle dörtlü olarak yer alıyor. Fiyat açısından da son derece ekonomik olan ürünler fiyat ve performans açısından da beğenilen sonuçlar sunduğundan ilgi çekmektedir. 

Soru - Cevap

Yerli telefonların garantileri de diğer telefon markaları gibidir. Genelde 2 yıl süren garantiler en yakın yetkili servis aracılığıyla onarımı sağlayacaktır. Garanti yerleri cihazların internet siteleri ve kutularında yer alacaktır. Son derece memnun edici sonuçlar almanızı sağlayan bu cihazlarla ihtiyacınız olan akıllı telefon alışverişleri de gerçekleşecektir.
Birçok yerli telefon markasının söz konusu olduğu piyasada ürünler genelde Vietnam, Çin ve Hindistan’da üretilmektedir. Bu yüzden Çin’den alınan cihazlar kalitesizdir algısı günümüz için yanlıştır. Hem işçilik hacmi hem de ürün çeşitliliği açısından Çin dünyanın liderleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde satılan yerli telefonlar Çin üretimli olup Türk markasıyla damlanan fason ürünlerdir. Ancak Vestel ve Hiking gibi bazı markalar Türkiye’de de üretilmektedir. Huawei gibi bilindik markaların üretim laboratuvarları Türkiye’de yer almaktadır.
Oppo akıllı telefonlar, yerli üretim ve yerli malı değildir. Oppo, Samsung, Huawei gibi markaların Türkiye’de de şubeleri bulunduğundan üretim artık Türkiye’de de yapılabilmektedir. Oppo A15S, Samsung A01 modelleri de Türkiye’de montajlanmıştı. Yani diğer tüm parçalar Çin’den ithal edilmişti.
Xiaomi, Vivo, TCL ve Samsung gibi markalar da Türkiye’de montajlanıyor. Bu yüzden bazı cihazların fiyatlarının oldukça düşüş gösterdiğini söyleyebiliriz. Tuzla ve Avcılar gibi fabrikaların yoğun olduğu alanlarda teknoloji merkezleri kuran ünlü markalar, artık yedek parçaları da bu fabrikalarda üretmeye başlayacak.