Whatsapp Android Parmak İzi Özelliği Geldi!

WhatsApp for Android için WhatsApp parmak iziyle açma özelliği geldi.

WhatsApp, bu senenin başında iOS versiyonuna biyometrik güvenlik eklenmesinin ardından, Android’de de WhatsApp parmak izi ile kilitlenme özelliğinin geleceğini duyurdu. Bu özellik, telefonun kilidini açsanız bile uygulamaya girmek için parmak izinizi kullanmanız gerektiği anlamına geliyor. Parmak kilidi bazı uygulamalar tarafından halihazırda kullanılıyor. Parmak iziyle kilit açma özelliği bankacılık gibi uygulamalarda bulabileceğiniz ekstra bir güvenlik düzeyi olarak öne çıkıyor.

Güncelleme henüz tüm bölgelerde mevcut görünmüyor. Ancak Whatsapp tarafından, uygulamanın Gizlilik ayarları menüsünü kullanarak bu ekstra güvenlik uygulamasının açılıp kapatılabileceği söyleniyor. Note 3 parmak izi kilidi gibi farklı Android cihazlarda da özellik kullanılabiliyor. Uygulamanın kilidini açtıktan sonra bir ila 30 dakika arasında kilidin açık kalmasını sağlayan bir seçenek yer alıyor. Aynı zamanda mesaj içeriklerinin bildirimler bölümünde görünmesi de engellenebiliyor. Huawei parmak izi nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için faydalı bir özellik olacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında beta versiyonu sunulduğundan beri bu özelliğin Android’e geleceğini biliyorduk. iOS üzerinde bu özellik hem Touch ID hem de Face ID’yi desteklerken, maalesef WhatsApp’ın duyurusunda yüz taramayla kilit açmadan bahsedilmediği için, Android’de sadece parmak iziyle kilit açılabiliyor.