Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

“WhatsApp Web nedir?” sorusu sıklıkla karşımıza çıkar. Aslında bu uygulama hepimizin iOS ve Android’ten tanıdığı mesajlaşma ve video/sesli arama uygulaması olan WhatsApp Messenger uygulamasının tarayıcı versiyonudur. Masaüstü WhatsApp, Mac ve Windows için indirilebilir sistem uygulaması veya doğrudan tarayıcıda açılan web uygulaması olarak iki şekilde sunulur. WhatsApp Web ve WhatsApp Masaüstü mobil WhatsApp hesabınızın uzantısı olarak çalışır. Tüm mesajlar telefonunuzla bilgisayarınız arasında senkronize edilir, böylece konuşmalarınızı başlatıldığı yerden bağımsız olarak herhangi bir cihazda görüntüleyebilirsiniz. Bu yazıda size WhatsApp Web’in nasıl kullanıldığını adım adım anlatacağız.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Web açma işlemi için Chrome, Firefox, Opera, Safari veya Edge üzerinden kendi URL’sine tıklayın. Daha sonra sayfada yer alan QR kodunu telefonunuzdaki WhatsApp mobil uygulamasıyla tarayın. WhatsApp Web QR kodu ile otomatik olarak bağlanırsınız. Bilgisayardan veya telefondan çıkana kadar bağlantı aktif kalır.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

 

  • WhatsApp Web ile mobil telefon uygulamasını bağlamak için WhatsApp internet sitesine gidin.
  • iPhone veya Android mobil cihazınızdan WhatsApp’ı başlatın.
  • Sayfada görünen QR kodu bilgisayardan WhatsApp açma işlemi için telefonunuzla tarayın.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

 

  • iPhone için Ayarlar > WhatsApp Web/Masaüstü seçeneğini açın.
  • QR Kodu Tara seçeneğine tıklayın ve eşleşme için telefonu koda tutun.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

 

  • Android telefonlarda Konuşma panelinin sağ üst köşesinde bulunan üç noktaya tıklayın.
  • WhatsApp Web uygulamasına tıklayın ve WhatsApp Web QR kodu tarayın.
  • Akıllı telefonunuzdaki hesabınız uygulamanın web versiyonuna bağlanacaktır.
  • Artık bilgisayarın masaüstü tarayıcısını kullanarak mesaj gönderebilir ve mesaj alabilirsiniz.

WhatsApp Web Özellikleri

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?QR kodu taradıktan sonra WhatsApp konuşma listenizi doğrudan internet sayfasında görüntüleyebilirsiniz. Sol tarafta tüm konuşmalarınızı görebilir ve yeni konuşma başlatmak için kişilerinize tıklayabilirsiniz. Eğer kaydettiyseniz mesaj geçmişinizi de görebilirsiniz.

Web sayfasının sol üst bölümünde üç ikon yer alır: Durum, Yeni Konuşma ve farklı seçeneklerin sunulduğu Menü. Durum seçeneği, listenizdeki kişilerin durumlarını ve ekranın alt bölümünde cevaplama alanı seçeneklerini içerir. Yeni Konuşma seçeneğine tıklayarak sayfanın sol bölümündeki kişiler listesini açabilirsiniz. Bu listeyi kullanarak yeni bir grup oluşturabilir veya WhatsApp Web telefondan telefona konuşma başlatabilirsiniz.

Üç nokta şeklinde görünen açılır menü yeni grup oluşturmanıza, profilinizdeki bilgileri değiştirmenize, arşivlenmiş konuşmalar içinde arama yapmanıza, yıldızla işaretlenmiş mesajları görüntülemenize, bildirimler ve konuşma duvar kağıdı gibi ayarları değiştirmenize veya uygulamadan çıkış yapmanıza izin verir.

Mesaj Göndermek

WhatsApp Web kullanımı en az mobil uygulama kadar kolaydır ve Web uygulamasının ara yüzü de hemen hemen aynıdır. Masaüstünden mesaj göndermek için WhatsApp Web giriş adımını tamamladıktan sonra mevcut konuşmalara veya iletişime geçmek istediğiniz kişiyi seçerek Yeni Konuşma ikonuna tıklayın. Burada eğer kaydedildiyse önceki konuşmaları ya da alt tarafta mesaj yazma çubuğu bölümünü görebilirsiniz. Mesaj Yaz bölümüne tıklayarak konuşmayı başlatabilirsiniz. Mesajınızı tamamladığınız zaman göndermek için klavyede bulunan Enter tuşuna basın veya Gönder ikonuna tıklayın.

Belge, görüntü veya ses kaydı eklemek isterseniz, dosyaları masaüstünüzden ekleyin. Mevcut konuşmanın üst bölümünde yer alan ataş şeklindeki Ekle ikonuna tıklayarak diğer mesajlar gibi gönderin.

Sisteminize WhatsApp Uygulamasını Yüklemek

WhatsApp aynı zamanda Windows veya Mac için doğrudan WhatsApp internet sitesinden indirilebileceğiniz bir masaüstü istemci seçeneği de sunar. Bu istemci web uygulamasıyla aynıdır. WhatsApp eşleşme ile uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Windows versiyonunu indirdikten sonra kurma adımlarını izleyin. Mac versiyonunda WhatsApp ikonunu Uygulamalar dosyasına sürükleyin. Daha sonra masaüstü uygulamasını başlatın. Web tarayıcısı versiyonunda olduğu gibi web versiyonunda da QR kodu taramanız gerekir. Uygulamadan çıkış yapana kadar WhatsApp oturumunuzu açık tutar.

Uygulamadan çıkış yapmak için Android WhatsApp Web veya iPhone WhatsApp Web menüsüne geri dönün ve Tüm cihazlarda oturumu kapat seçeneğine tıklayın. Bilgisayarda ise konuşmanın üst bölümünde yer alan üç nokta işaretine tıklayarak Oturumu Kapat seçeneğine tıklayın.