Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

Wi-Fi sizi bağlı tutmak için harikadır, ancak güvenli olmayan bir Wi-Fi, kişisel bilgilerinizi riske atabilir. Modeme bir şifre koymak ve bu şifreyi düzenli olarak değiştirmek, ağınızı ve verilerinizi korumak için gereklidir. Wi-Fi şifresi değiştirme işlemi aynı zamanda komşularınızın modeminize bağlanmasını da önler! Wi-Fi şifre değiştirme için modem yapılandırma ayarlarını açmalı, mevcut bilgilerinizi kullanarak giriş yapmalı ve kablosuz şifre menüsü altında yer alan şifreyi değiştirmelisiniz. Bu yazıda “İnternet şifresi nasıl değiştirilir?” sorusunun yanıtı vereceğiz.

Adımlar

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

 1. İnternet şifremi nasıl değiştirebilirim?” diyorsanız ilk olarak modem yapılandırma sayfasını açın. Modem yapılandırma sayfasına bilgisayarınız ağa bağlıyken internet tarayıcısı üzerinden erişebilirsiniz. Şifreniz olmadığı için Wi-Fi bağlantısı sağlayamıyorsanız bilgisayarı doğrudan modeme bağlamak için Ethernet kablosu kullanın. Böylelikle internet şifresi olmadan işlem yapabilirsiniz.
 • Standart modem adresleri 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1 ya da 10.0.1.1 (Apple) veya 10.0.0.1 (Xfinity) şeklindedir. Adresi tarayıcı adres çubuğuna girin. Türk Telekom internet şifresi değiştirme ve Vodafone ev internet şifre değiştirme için bu adresleri kullanabilirsiniz.
 • Yukarıda adreslerden hiçbirisi yapılandırma sayfasına erişmenize izin vermiyorsa, Windows tuşu + R tuşuna basıp cmd yazarak Komut Panelini açın. Komut Paneli açılınca ipconfig yazın ve Enter tuşuna tıklayın. Listede aktif bağlantınızı arayın ve Varsayılan Geçit adresini bulun. Bu genellikle modem adresi olacaktır [1].
 • Eğer tüm bunlar başarısız olursa modemi fabrika ayarlarına döndürmek için Reset butonuna 30 saniye boyunca basılı tutun. Daha sonra modem modeli için varsayılan adrese bakın ve bu adresi tarayıcıya girin.
 • Bazı modemler yapılandırma yazılımıyla gelir. Yapılandırma yazılımını daha önce yüklediyseniz, internet tarayıcısı ara yüzü yerine bunu kullanabilirsiniz.

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

 1. İnternet Wi-Fi şifresi değiştirme işleminin ikinci adımında modem kullanıcı adı ve şifresini girin. Her modemin erişim için kendine ait bir kullanıcı adı ve şifresi vardır. Modemi ilk defa yapılandırırken bunları değiştirmediyseniz kullanıcı adı “admin” veya “userAdmin” ve şifre de “admin”, “password” veya mevcut Wi-Fi şifresi olacaktır. Elbette, modelden modele farklılık olabilir, bu yüzden giriş bilgilerini tam olarak öğrenmek için modem modelini çevrimiçi olarak aramanız gerekir [2].

Giriş bilgilerini geçmişte değiştirdiyseniz ve unuttuysanız veya modemi başka birisinde aldıysanız ve şifreyi öğrenemediyseniz, modemin Reset butonuna 30 saniye boyunca basmanız gerekir. Bu işlem “İnternet şifresi nasıl değişir?” sorusuna yanıt verecektir. Böylelikle modem varsayılan ayarlara döner ve siz de varsayılan kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapabilirsiniz.

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

 1. Kablosuz bölümünü açın. Modeme giriş yaptıktan sonra Wi-Fi şifresini değiştirme adımları için yapılandırma sayfasında Kablosuz bölümünü bulmanız gerekir. Bu bölümün adı üreticiden üreticiye değişse de genellikle “Wireless” veya “Wireless Ayarları/Kurulum” sekmesi veya butonu olacaktır.
 • Eğer Kablosuz bölümünde birden fazla alt bölüm varsa, Kablosuz Güvenlik sayfasını açın.

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

 1. Şifreyi değiştirin. “Şifre”, “Giriş kodu” veya “Paylaşılan Anahtar” ile etiketlenen kutulara bakın. Yeni şifrenizi bu kutuya girin. Bazı modemler doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmak için şifrenizi tekrar yazmanızı isteyebilir.
 • Tahmin edilmesi zor, güçlü bir şifre belirleyin. Kişisel bilgilerinizle ilgisi olmayan, bol miktarda sayı, küçük ve büyük harf, “!”, “$” ve “#” gibi özel karakterleri içeren bir şifre seçin.
 • Genellikle güçlü bir şifre en az 8 karakter uzunluğundadır.

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

 1. Güvenlik türünüzü kontrol edin. Üç ana kablosuz ağ şifreleme türü bulunur: WEP, WPA ve WPA2. En güvenli ağ için WPA2 kullanmanız gerekir. Güvenlik türü modem şifre değiştirme sürecinde önemli rol oynar. Bununla birlikte, eski cihazları bağlarken sorun yaşayabilirsiniz, bu durumda WPA veya WPA/WPA2 türlerine geçiş yapmanız gerekir. WEP şifrelemesinin kırılması çok kolay olduğu için WEP’in seçilmesi önerilmez. (WEP şifresini kırmak 30 dakikadan daha az sürebilir.)

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

      6. Ağ adını değiştirin. “Modem şifresi nasıl değişir?” sorusunun ardından ağ ayarlarına da bakmanız          gerekir. Henüz yapmadıysanız ağ adınızı değiştirmek için bir dakikanızı ayırın. Ağ adı herkese açık olacağı için kişisel bilgilerin yer almaması gerekir. İsmin değiştirilmesi, insanların ağa girmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Varsayılan isimlere sahip modemler, daha kolay saldırı hedefleri olarak görülür.

Wi-Fİ Şifre Değiştirme Yolları

     7. Ayarlarınızı kaydedin. Yeni şifrenizi belirledikten sonra Uygula veya Kaydet butonuna tıklayın. Butonun yeri her modemde farklıdır. Ancak genellikle sayfanın üstünde veya altında yer alır. Modemin Wi-Fi şifreleme ve değişiklikleri işleme adımları birkaç saniye alır. Bu aşamada bağlı olan tüm cihazların bağlantısı kesilecektir. Ayarlarınızı değiştirdikten sonra yeni şifrenizi kullanarak kablosuz ağa tekrar bağlanabilirsiniz.